Historyczny rajd rowerowy

2014-05-25 08:21:52 (ost. akt: 2014-05-25 09:52:49)

Autor zdjęcia: archiwum PolnaCREW

W " Historycznym rajdzie rowerowym" wzięli udział uczniowie II LO w Działdowie, Gimnazjum nr 1 w Działdowie oraz opiekunowie i uczniowie Zespołu Szkół zawodowych nr 1 w Działdowie.

— Spośród organizacji w rajdzie uczestniczyła przedstawicielka Działdowskiego Stowarzyszenia Rowerowego Bike Sport oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej reprezentowane przez pana Mariana Odachowskiego — mówi organizatorka rajdu historyk Iwona Malik. — Rajd rowerowy przebiegał trasą: Działdowo-Księży Dwór-Prusinowo-Wysoka-Skurpie-Rudolfowo-Baranówka. Nad bezpieczeństwem rajdu czuwała Straż Miejska. Na trasie rajdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić przy drodze do Kurek dawny cmentarz z okresu I wojny światowej. W Księżym Dworze miła niespodzianka - obecny gospodarz dawnego pałacu rodziny Frankenstein oprowadzał nas po posesji i parku. W lesie za Księżym Dworem grupa rowerzystów dotarła do średniowiecznego grodziska.
Od Wysokiej uczestnicy rajdu poruszali się Szlakiem Grunwaldzkim – czerwonym oznakowanym (miejsce 3-dniowego popasu wojsk polsko-litewskich przed bitwą pod Grunwaldem). W Skurpiu zatrzymaliśmy się przy domu rodzinnym Hieronima Skurpskiego. Na trasie rajdu między Rudolfowem a Baranówką, znajdują się również miejsca pochówku z okresu I wojny św.
— Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem z harcerzami w siedzibie komendy Hufca ZHP. Podczas rajdu rowerowego drużyna PolnaCREW włączyła się w grę historyczną przygotowana przez Komendę Hufca ZHP w Działdowie pt. "Śladami Polaków walczących w armiach zaborczych w czasie I wojny światowej". Uczestnicy przejechali ponad 25 kilometrów. Poznali miejsca związane z lokalną historią — dodaje pani Iwona.

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://dzialdowo.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna

Tylko ciekawe informacje

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5