Fizyka dla Smyka

2014-04-01 13:05:50 (ost. akt: 2014-04-01 12:13:13)

Autor zdjęcia: Ewa Elbruda

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie 26 marca uczestniczyli w warsztatach naukowych pt. „Fizyka dla Smyka”. Pokaz poprowadzony przez doktora Pytalskiego – jak kazał się do siebie zwracać pracownik Akademii Nauk w Olsztynie – był rodzajem nagrody i wyróżnienia za udział w wojewódzkim konkursie "Zdrowa żywność w przedszkolu i szkole", zorganizowanym w SP 4 w grudniu.
Zajęcia dotyczące magnetyzmu, podane w formie zabawy i ciekawych eksperymentów pozwoliły dzieciom na odkrycie kilku tajemnic otaczającego nas świata. W czasie 45 minut przeprowadzono kilkanaście wspaniałych doświadczeń fizycznych, np. pod wpływem pola magnetycznego długopis zawisł w powietrzu lub przedmioty poruszały się w nieskończoność. Uczniowie z 5b, 5c, 5d i 6b oraz po kilku przedstawicieli z pozostałych klas, którzy aktywnie pracowali w Szkolnym Tygodniu Zdrowia, zostali podzieleni na 25-osobowe zespoły. Wszystkie grupy zgodnie przyznały, że pokaz był bardzo interesujący, pomógł im w nauce i zrozumieniu przyrody. O przydatności takich zajęć niech zaświadczą wypowiedzi samych uczestników:
Antoni Brzozowski i Dominik Szmidt:
- Nam najbardziej podobał się eksperyment z kulką magnezu. Okazało się, że ta mała kuleczka ma taką moc, która pozwala na uniesienie 40 kg, czyli mniej więcej worka ziemniaków.
Juliusz Pieckowski:
- Uczniowie naszej klasy – 5b byli zachwyceni tymi warsztatami, niektórzy nawet pytali czy można zapisać się na takie zajęcia, które trwałyby cały rok szkolny. To niezwykły i pouczający pokaz, na którym zgłębialiśmy tajemnice magnetyzmu. Jeden z magnezów, położony na dłoni, był tak silny, że utrzymywał łyżkę pod ręką. Jako asystenci dr Pytalskiego świetnie się bawiliśmy, a przy okazji mogliśmy się czegoś nauczyć.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5