„Odkrywamy drugą twarz Tuwima”

2013-10-27 08:35:58 (ost. akt: 2013-10-27 14:38:41)
Tak ambitne zadanie –zaakcentowane w tytule - postawiła przed sobą grupa drugoklasistów z Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie, która pod opieką nauczyciela bibliotekarza – p. Elżbiety Zakrzewskiej przygotowała imprezę biblioteczną z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima.
Na pytanie „kim był Julian Tuwim” większość z nas odpowie z pewnością, że był to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci takich jak: „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski”. I nic w tym dziwnego. Bowiem w każdym niemal domu znajduje się książka z tymi wierszami, a ich wesołe i niezapomniane rymy większości z nas wielokrotnie przywracały dobry humor i wesoły nastrój. Jednak nie każdy wie, że Tuwim to również autor wielu skeczy, wesołych tekstów teatralnych, a także librett operowych. Od młodzieńczych lat fascynowały go języki obce i przekłady literackie.

Był również poetą lirycznym. Odpowiednio dobranymi słowami swej poezji malował piękne sentymentalne obrazy. Wzruszał, zmieniał nastroje, uruchamiał naszą wyobraźnię. Życie Tuwima wcale nie miało charakteru jego wesołych wierszy. Losy osobiste poety pełne były różnego rodzaju przeszkód, kłopotów i trosk.

I właśnie na to gimnazjaliści chcieli zwrócić uwagę odbiorców swojego projektu.
W przygotowanych przez siebie scenkach przedstawili mniej znane fakty z życia Tuwima oraz anegdoty o poecie. Zaprezentowali piosenki Ewy Demarczyk, Czesława Niemena i Grzegorza Turnaua do słów Tuwima – np. „Wspomnienie”, „Grande valse brillante”. W nietypowych dla występu teatralnego warunkach hali sportowej zainscenizowali poemat sentymentalny „Piotr Płaksin”, do którego przygotowali całkiem bogatą scenografię. Ponadto publiczność mogła zapoznać się z faktami z życia poety oglądając przygotowaną przez uczniów tablicę mu poświęconą oraz wystawkę książek.

Impreza odbyła się 23 października. Oprócz uczniów Gimnazjum nr 2 obejrzała ją delegacja uczniów z SP3 oraz zaprzyjaźnieni z biblioteką Gimnazjum członkowie Działdowskiej Kuźni Słowa. Zaproszeni goście otrzymali od realizatorów projektu cytaty z twórczości Tuwima, które były podsumowaniem tej imprezy literackiej.

Projekt przygotowali następujący uczniowie: Kacper Anaczkowski, Oliwia Balicka, Natalia Dobrzyniecka, Ola Grędzińska, Paulina Michalska, Joanna Patalon, Zuzanna Rzeszotalska, Gracjan Turko.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na dzialdowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Dwójka

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5