Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi po raz drugi z rzędu dla Gimnazjum nr 2 w Działdowie

2013-10-23 08:46:12 (ost. akt: 2013-10-23 08:55:03)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

13 września 2013 r. Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju zadecydowała o przyznaniu 207 certyfikatów Zielonej Flagi oraz 49 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Wśród laureatów międzynarodowego certyfikatu Zielonej Flagi znalazło się Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie.
Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się podczas XI Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju 11 października 2013 r. w Krakowie. Szkoły dla Ekorozwoju to program edukacji i aktywności ekologicznej realizowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 11 lat, w który włączyło się ponad 1000 szkół z całej Polski. Od 5 lat należy on do międzynarodowej sieci Eco-Schools – przyznającej najbardziej prestiżowe wyróżnienia ekologiczne dla szkół na całym świecie – certyfikat Zielonej Flagi.

— Uważam, że nasze gimnazjum jest wspaniałym  przykładem szkoły , która troszczy się o młodzież i środowisko. Liczne, podejmowane działania, które podnoszą poziom świadomości ekologicznej całej społeczności szkolnej stały się naszą codziennością. Podejmujemy coraz to nowe wyzwania i staramy się zarażać proekologicznymi zachowaniami ludzi nam bliskich — powiedziała Alicja Catenda - Neto, członek koła ekologicznego.

— W naszej szkole często prowadzone są różne kampanie na rzecz ochrony środowiska. Ja też brałam udział w kilku z tych przedsięwzięć i przyznaję, że wiele mnie to nauczyło. Teraz zwracam uwagę na to, jak ważne są moje zachowania wobec środowiska. Każdy z nas ma w tej kwestii wiele do powiedzenia. Cieszę się, że zauważono nasze działania. Jestem niezmiernie zaszczycona, że moja szkoła otrzymała kolejny raz Zieloną Flagę — dodała jej koleżanka, Emilia Gabrielczyk.

W szkole funkcjonuje komitet lokalny skupiający przedstawicieli wszystkich grup społecznych gimnazjum oraz partnerów. Koordynuje on i wspiera wszystkie działania ekologiczne. Gimnazjum nr 2 stało się jedną ze Szkół dla Ekorozwoju. Poczynania, których celem jest poprawa stanu środowiska, stanowią jeden z jego priorytetów.

— Działania na rzecz ochrony środowiska i jego zasobów podejmowane są w naszej szkole od początku jej istnienia. W ubiegłym roku po raz pierwszy złożyliśmy aplikację o przyznanie międzynarodowego certyfikatu i otrzymaliśmy Zieloną Flagę. W tym roku zostaliśmy docenieni po raz drugi z rzędu. Dla szkoły jest to ogromne wyróżnienie oraz potwierdzenie zaangażowania uczniów, nauczycieli, innych pracowników oraz rodziców w działania proekologiczne, zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju — oceniła dyrektor szkoły Marlena Perzyńska.

W uroczystości wręczenia certyfikatów Gimnazjum nr 2 reprezentowała koordynator programu w szkole, pani Grażyna Szczepaniak.

oprac. Grażyna Szczepaniak

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5