Działdowska „Dwójka” stawia na edukację globalną

2013-10-02 18:46:07 (ost. akt: 2013-10-02 21:27:25)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie znalazło się wśród 30 wyróżnionych szkół z Polski zakwalifikowanych do udziału w międzynarodowym projekcie pod hasłem „Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności”.
Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Działdowie kolejny raz przystępuje do realizacji projektu edukacyjnego o zasięgu międzynarodowym. W tym roku szkolnym gimnazjaliści będą zajmować się tematyką edukacji globalnej. Projekt, w ramach którego uczniowie będą realizować swoje pomysły, objęty jest patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej, przy współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i niemiecką organizacją pozarządową arche nova e.V z Drezna.
Aby odpowiedzialnie i świadomie przystąpić do realizacji projektu w dniach 25 – 28 września 2013 roku uczennice: Aleksandra Grędzińska i Oliwia Balicka wraz z nauczycielami: Joanną Piórkowska i Zenoną Rosłon wzięły udział w czterodniowej konferencji wprowadzającej, która odbyła się w Jachrance koło Warszawy.

– W ciągu najbliższego roku szkolnego będziemy, nie tylko pogłębiać swoją wiedzę z zakresu edukacji globalnej, ale przede wszystkim nasze działania będą miały charakter praktyczny. Będziemy podejmować zadania mające na celu propagowanie idei pomocy humanitarnej w szkole i środowisku lokalnym – mówi Oliwia Balicka.

– Podczas licznych sesji i warsztatów poznaliśmy bliżej rzeczywistość krajów Południa ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem dostępu do wody i żywności. W trakcie wspólnych zajęć konstruowaliśmy własne harmonogramy projektów, które chcielibyśmy zrealizować na gruncie lokalnym, dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem, wyciągaliśmy wnioski i prezentowaliśmy efekty swojej pracy na forum publicznym – dzieli się swoimi wrażeniami Ola Grędzińska. – Bardzo ważnym akcentem były spotkania poświęcone gromadzeniu informacji na temat Sudanu Południowego i Kenii.

Szczególnie cennym elementem konferencji były przekazy bezpośrednio relacjonowane przez kenijskich pracowników Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym, którzy byli gośćmi specjalnymi warsztatów. Opowiadali oni o pracy wymagającej mnóstwa poświęceń i cierpliwości, ale budzącej nadzieję w oczach mieszkańców Sudanu Południowego. Największe emocje u uczniów wzbudziły relacje dotyczące ataku wojsk południowosudańskich na przedstawicieli polskiej misji, który miał miejsce w styczniu tego roku.

– Udział w konferencji był bardzo ważnym doświadczeniem zarówno dla młodzieży, jak i nauczycieli. Bardzo cieszę się, że uczniowie z ogromnym potencjałem, uczący się w szkole, która posiada tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów” mają szansę kształtować postawy sprzyjające ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu. Propagując idee edukacji globalnej młodzież doskonali takie kompetencje jak: przedsiębiorczość, kreatywność poznawcza, gotowość do podejmowania inicjatyw, poszanowanie tradycji i kultur innych narodów, co sprzyja sprawnemu i odpowiedzialnemu funkcjonowaniu we współczesnym świecie – dodaje dyrektor szkoły Marlena Perzyńska.

Zenona Rosłon i Joanna Piórkowska

Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na dzialdowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5