Posłanki – uczennice Gimnazjum nr 2 w Działdowie na XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie

2013-06-16 21:03:35 (ost. akt: 2013-06-16 12:33:10)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Działdowie kolejny raz podjęli się wyzwania, jakim jest wykonanie zadania rekrutacyjnego kwalifikującego do udziału w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Organizatorem XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży była Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Tematem tegorocznego zadania był lokalny ekorozwój. Zadaniem uczestników i uczestniczek było przeprowadzenie w swoich szkołach debaty dotyczącej dotychczasowej aktywności i możliwości działania młodzieży w zakresie lokalnego ekorozwoju oraz przesłanie organizatorom relacji z tego przedsięwzięcia.

Obszary tematyczne debat obejmowały:
1. Jak było do tej pory? – ocena działań. Akcje dotyczące zasobów: energii, wody, odpadów.
2. Transport - jak się poruszasz?
3. Przestrzeń wokół nas.
4. Zakupy.

W Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie podejmowane są liczne działania mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczności szkolnej i lokalnej oraz zmianę zachowań wobec środowiska na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dlatego uczniowie zdecydowali się na debatę z pierwszego obszaru.

W swojej tegorocznej działalności edukacyjnej skupili się głównie na recyclingu elektrośmieci realizując projekt „W poszukiwaniu cennych metali”.
4 IV 2013 odbyła się debata pod hasłem „Zdrowe serce przyrody, zdrowe serce człowieka”.

Kandydatki na posłanki – Emilia Gabrielczyk i Adrianna Chodubska pod kierunkiem Grażyny Szczepaniak przygotowały relację z debaty i przesłały organizatorom.
Do rekrutacji przystąpiło 599 zespołów, z czego 230 zakwalifikowało się do udziału w seminariach i posiedzeniu XIX Sesji SDiM. Wśród posłów znalazły się uczennice Gimnazjum nr 2.

29 maja odebrały z rąk Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie Akty Nominacji na Posłów XIX Sesji SDiM, a w dniach 31 V, 1 VI uczestniczyły w obradach Sejmu w Warszawie. W trakcie posiedzenia posłanki i posłowie obradowali w komisjach tematycznych, dyskutowali nad uchwałą XIX Sesji i poddali ją pod głosowanie.

Posłanki z Gimnazjum nr2 opowiadają o niezapomnianych wrażeniach. Rola posła bardzo im przypadła do gustu. Może to prognoza na przyszłość?

Opracowała Grażyna Szczepaniak

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5