Podziwialiśmy teleskop Schmidta-Cassegraina

2013-06-09 11:17:32 (ost. akt: 2013-06-09 11:34:33)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie podsumowało kolejny rok działalności Akademii Uczniowskiej w szkole. Tym razem 91 uczniów klas trzecich wzięło udział w wycieczce do obserwatorium astronomicznego w Piwnicach. Młodzież przy okazji zwiedziła Toruń i Solec Kujawski.
– Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie centrum astronomii w Piwnicach, które umieszczone jest w zabytkowym XIX-wiecznym dworze. Uczniowie mieli okazję zwiedzić w pobliskim parku pawilony kryjące teleskopy optyczne umieszczone w kopułach z rozsuwanymi dachami. Podziwialiśmy teleskop Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm, a także widzieliśmy największy radioteleskop w Europie Środkowej o średnicy 32 m – mówi Andrzej Tomporowski, nauczyciel fizyki.

Następnie uczniowie zwiedzili Stare Miasto w Toruniu, spacerowali Drogą Królewską oraz podziwiali okazały ratusz i Dwór Artusa. Nie sposób było przejść obojętnie obok toruńskich pierników.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Jura Parku w Solcu Kujawskim, który należy do największych parków dinozaurów w Europie i zajmuje obszar ok. 12 ha. Na ścieżce edukacyjnej gimnazjaliści podziwiali ok. 150 prehistorycznych gadów. Następnie uczniowie mieli okazję poznać bogate zbiory skamieniałych roślin i zwierząt oraz rekonstrukcje prehistorycznej fauny umieszczone w Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha utworzonym na terenie parku. Niebywałą atrakcją dla uczniów okazała się projekcja filmu w 5D oraz zabawa w parku rozrywki.

– Wycieczka okazała się bardzo atrakcyjną forma wypoczynku dla uczniów, którzy także zdobyli wiele cennych wiadomości z fizyki, biologii, czy geografii – mówi Andrzej Tomporowski.

Gimnazjum nr 1 w Działdowie


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5