Nadciśnienie tętnicze - niebezpieczny problem

2013-04-01 16:00:00 (ost. akt: 2013-03-30 09:20:51)
ilustracja do tekstu

ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia – w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na wybrany problem związany ze zdrowiem publicznym. Temat przewodni na rok 2013 - Nadciśnienie tętnicze, obchodzony jest pod hasłem„ Zdrowe bicie sera”.
Na całym świecie na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 1,5 miliarda ludzi. Liczba ta w 2025 roku przekroczy 2 miliardy — mówi Jolanta Działak z działdowskiego Sanepidu. — O wysokim lub podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli o nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze w kilkakrotnych pomiarach przekracza wartości uznane za prawidłowe. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia wartość ciśnienie krwi 140/90 mmHg stanowi granicę między ciśnieniem prawidłowym (norma: < 130/85 mmHg) a podwyższonym. Nadciśnienie tętnicze, oznacza wzrost wartości ciśnienia ponad 140/90 mmHg niezależnie od wieku pacjenta, potwierdzone kilkoma pomiarami. Najnowsza klasyfikacja wprowadza także wartość ciśnienia optymalnego, tj. 120/80 mmHg.

Zdrowa dieta, więcej ruchu

Zawały serca i udary mózgu są głównymi przyczynami zgonów na całym świecie. Możesz im jednak zapobiec. Możesz się chronić przed zawałami serca i udarami mózgu inwestując trochę swojego czasu i wysiłku.
Palenie tytoniu, niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej są głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia zawałów serca i udarów mózgu.
Rzucając palenie, zmniejszasz ryzyko zawałów serca lub udarów mózgu już od pierwszego dnia zaprzestania palenia. Ogranicz również spożycie alkoholu.
Zwiększając swoją aktywności fizycznej trwającą, co najmniej 30 minut dziennie, możesz zmniejszyć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Wypoczywaj aktywnie. Jedząc co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, ograniczając sól co najmniej do 1 łyżeczki oraz zmniejszając ilość tłuszczu w diecie, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i lub udaru mózgu.

Kontroluj swoje ciśnienie

Wysokie ciśnienie krwi często nie daje żadnych objawów, ale może wywołać nagły udar mózgu lub zawał serca. Dlatego kontroluj swoje ciśnienie krwi regularnie. Pomiar ciśnienie jest szybki i bezbolesny.
Cukrzyca zwiększa ryzyko ataku serca i udaru mózgu. Jeśli chorujesz na cukrzycę, kontroluj swoje ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, aby zmniejszyć to ryzyko. Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Aby utrzymać prawidłową masę ciała, utrzymaj umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną i odżywiaj się zdrowo.
Zawały serca i udary mózgu pojawiają się nagle i mogą być śmiertelne, jeśli nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc lekarska.
Unikaj stresu.

Lekarz pomoże

Jeśli przestrzegasz tych wszystkich rzeczy i mimo to, twoje ciśnienie nadal jest wysokie, twój lekarz może przepisać ci leki. Farmakoterapia pomaga obniżyć ciśnienie krwi i utrzymać prawidłowym poziomie. Systematyczne i dokładne pomiary ciśnienia krwi zapewniają osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze poczucie bezpieczeństwa. Regularnie kontrolując nadciśnienie, wspomagasz jego leczenie.

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pawełe #1943066 | 88.156.*.* 29 lut 2016 21:04

    no niestety to nie przelewki.. czasem nawet trzeba sprawdzać ciśnienie co parę godzin. Na szczęście są dobre holtery, mój tata miał z bytmed.pl i było ok

    odpowiedz na ten komentarz

  2. petrol #1065933 | 83.6.*.* 25 kwi 2013 13:57

    "Lekarz pomoże" - najpierw niech nie szkodzi - zróbcie badania ilu lekarzy przepisuje Voltaren i inne leki z diklofenakiem. A potem są zawały nie wiadomo skąd u starszych, bo nikt im nie dawał np. bezpiecznych leków z naproksenem.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5