10 edycja w nowej odsłonie - Piknik Agro Western w Bałcynach

2024-06-04 15:24:49(ost. akt: 2024-06-04 15:24:53)

Autor zdjęcia: .

Przed nami 10 edycja spotkań na poletkach doświadczalnych na terenie Zakładu Produkcyjno- Doświadczalnego „Bałcyny” Spółka z o.o. w Lipowie, pow. ostródzki. A skoro taka okrągła rocznica organizatorzy postanowili zaskoczyć uczestników zmieniając nieco formułę i zapraszają na Piknik Agro Western, który rozpocznie się 7 czerwca o godzinie 14.00 wykładami w Sali wykładowej Ośrodka w Bałcynach.
Zaczynamy od teorii
Spotkanie rozpocznie prof. dr hab. inż. Krzysztof J. Jankowski, dziekan Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM w Olsztynie przed którym rzepak i jego uprawa nie mają tajemnic. Ale profesor potrafi, co roku zaskoczyć rolników ciekawymi informacjami, spostrzeżeniami i wynikami badań rzepaku. Uczestnicy cenią sobie spotkania w Bałcynach, bo wiedzą, że bez żadnych barier mogą zadawać pytania, dzielić się swoimi spostrzeżeniami, problemami. Wspólnie starają się znaleźć rozwiązania, a profesor chętnie dzieli się swoją wiedzą i wieloletnią praktyką. Podczas kolejnego wykładu eksperci z Timac Agro przedstawią propozycję jesiennego nawożenia ozimin, ale w odniesieniu do zmieniających się warunków klimatycznych. Pogoda jest kluczowym elementem układanki prowadzącej do sukcesu, czyli wysokich plonów.

Pogoda zawsze zaskakiwała, ale obecnie mamy zmiany klimatyczne, z którymi zmaga się cały świat. Czy możemy przygotować się na zmiany, czego możemy się spodziewać i gdzie szukać rozwiązań? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą prelegenci podczas drugiego wykładu.

Trzeci wykład poświęcony będzie odmianom, dzięki wiedzy i doświadczeniu ekspertów z Top Farms uczestnicy dowiedzą się jak wybrać odpowiednią odmianę. Czy każda dobra, topowa odmiana sprawdzi się w naszym gospodarstwie? Czy droga odmiana jest gwarancją sukcesu? Pamiętajmy, że odmiana jest tylko obietnicą potencjału, a zadaniem rolnika jest wydobycie tego potencjału i osiągnięcie sukcesu w plonowaniu.

Prezentacja poletek doświadczalnych i technologii nawożenia
Po części wykładowej, jak co roku uczestnicy udadzą się na prezentację poletek doświadczalnych żeby zapoznać się technologią nawożenia poszczególnych upraw.
Podczas tegorocznej lustracji prezentowane i szczegółowo omawiane będą technologie uprawy i nawożenia rzepaku, pszenicy ozimej, kukurydzy oraz słonecznika.

Sprawdzimy, jak w pszenicy, rzepaku i kukurydzy sprawdził się płynny nawóz azotowy nowej generacji inFolen. Produkt zawierający biostymulujący kompleks inFolen poprawiający u roślin efektywność odżywiania azotem. Poza azotem w składzie znajdziemy także siarkę i magnez, czyli wszystko czego potrzebuje każda roślina żeby dobrze wystartować. Warto wspomnieć, że jest to rozwiązanie, które nie spowoduje nadmiernego „wybujania” np. łanu rzepaku, ale pokryje zapotrzebowanie na azot. Zaletą nawozu jest fakt, że działa niezależnie od warunków pogodowych, nawet przy niesprzyjających warunkach efektywnie odżywia azotem, siarką i magnezem, a jednocześnie stymuluje rośliny do intensywnego przetwarzania pobranego składnika na białka. Dolistna formuła umożliwia wykonanie zabiegu razem z fungicydami podczas jednego przejazdu.

Na rzepaku, kukurydzy i słoneczniku zastosowano ciekawe innowacyjne rozwiązanie, w postaci biokondycjonera gleby. Perselys w postaci nawozu granulowanego, wpływa na poprawę parametrów gleby i fizjologię roślin, zawiera ziemię okrzemkową i kompleks Perselys. Jest to nowy nawóz, którego zadaniem jest usprawnienie procesu pobierania azotu i siarki z gleby poprzez stymulowanie genów, które odpowiedzialne są za transport tych składników. Nawóz zawiera w swoim składzie 21 procentową zawartość SiO 2 to amorficzny,
przyswajalny krzem z ziemi okrzemkowej. Ziemia okrzemkowa jest bardzo specyficzną formą krzemu i jest zupełnie inna, niż krzem, który mamy w Polsce. W kraju mamy dostępne krzemiany w postaci krzemu, ale to nie jest krzem amorficzny. Krzem w Timac Agro pochodzi z morza z ziemi okrzemkowej, więc jest krzemem amorficznym, który wprowadzany do gleby powoduje że gleba poprawia też swoją strukturę, lepiej funkcjonuje i daje taki efekt, że zwiększa się pojemność wodna gleby.

Po światowej premierze w styczniu, w czerwcu premiera w Bałcynach
Uczestnicy Pikniku Agro Western w Bałcynach będą mieli okazję poznać bliżej tegoroczną nowość, zaawansowany technologicznie nawóz zawierający unikalną formułę krzemionki Siliup, który miał swoją światową premierę w Polsce 10 stycznia 2024 r. Warto wspomnieć, że Polska jako pierwszy kraj ma ten nawóz w sprzedaży. W Bałcynach Siliup zastosowano przedsiewnie na poletkach kukurydzy i słonecznika. Technologię Siliup opracowano w Centrum Badań i Rozwoju w Saint – Malo we Francji i jest odpowiedzią na bieżące potrzeby rolników, wiążące się z narastającą i powtarzającą się suszą. Nawóz Top – Phos Siliup jest produktem adresowanym do życia glebowego żeby utrzymać różnorodność i dostępność wody dla mikroorganizmów, dzięki temu będą mogły namnażać się i wspomagać rośliny.

Poza tym zaopatrzenie roślin w krzem wpływa pozytywnie na zaopatrzenie w inne składniki pokarmowe. Technologia Siliup oparta na specjalnie sformułowanej krzemionce pozwala na wielokrotnie lepsze funkcjonowanie roślin w warunkach stresu hydrologicznego. Więcej o powyższej technologii będzie można dowiedzieć się podczas spotkania w Bałcynach już 7 czerwca.

Sprawdzamy, czy gleba żyje – odkrywka glebowa w rzepaku
Uczestnicy spotkania będą mogli zobaczyć odkrywkę glebową i wspólnie z ekspertem ocenią profil glebowy i rozwój systemu korzeniowego rzepaku. Odkrywka zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczestników, bo widać w niej więcej i widać to o czym często rolnicy rozmawiają, co próbują zmienić poprawić, dzięki odkrywce mogą zobaczyć na własne oczy.

Obrazek w tresci

Piotr Kotowski – Product Manager Timac Agro Polska podczas ubiegłorocznego spotkania w Bałcynach mówił, że najważniejsze co musimy sprawdzić to, czy gleba żyje? Tak więc, sprawdzamy, czy resztki pożniwne są rozłożone, czy zostają w glebie, czy mamy porowatość gleby, czy widoczne są kanały po dżdżownicach. Dżdżownice powinny krążyć w glebie i wykonywać swoją pracę, na której nam najbardziej zależy. Poza tym w odkrywce wyraźnie widać, że dzięki kanałom drążonym przez dżdżownice system korzeniowy jest w stanie bez problemu zejść na dużą głębokość. To potwierdza, że rzepak jest w stanie sięgnąć bardzo głęboko po wodę i składniki pokarmowe. Planując nawożenie musimy pamiętać, że system korzeniowy rozwijamy przede wszystkim przez fosfor, który na starcie jest potrzebny roślinom żeby zmobilizować je do budowania silnego systemu korzeniowego. Ale musimy zadbać żeby ten fosfor był rzeczywiście dla roślin dostępny. Poza tym pamiętajmy, że fosfor potrzebny jest w dłuższym okresie, na początku, gdy buduje i rozwija system korzeniowy.

Później roślina znowu potrzebuje fosforu w momencie kiedy buduje cześć generatywną, czyli kiedy zboże buduje nasiona, a rzepak wylewa i zaoleja nasiona.

Po lustracji poletek organizatorzy zaplanowali część integracyjno – rozrywkową w klimacie Pikniku Agro Western. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam 7 czerwca do Zakładu Produkcyjno – Doświadczalnego „Bałcyny” Spółka z o.o. w Lipowie.

Dr inż. Monika Kopaczel – Radziulewicz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5