Kuchnia black&white

2020-07-02 11:06:26(ost. akt: 2020-07-02 11:13:51)
kuchnia

kuchnia

Autor zdjęcia: mat. KAM

Fronty w czarnym, matowym wybarwieniu prezentują się pięknie na powierzchni mebli kuchennych. Ale biel nadal jest ulubionym kolorem w aranżacji kuchni i doskonale pasuje do mebli w każdym stylu — można ją odnaleźć zarówno w projektach nowoczesnej, minimalistycznej zabudowy, jak i klasycznych kolekcjach inspirowanych tradycją.
Na czarnym froncie czystości

Zanim jednak zdecydujemy się na modne, czarne rozwiązanie aranżacyjne — musimy zadbać o praktyczną stronę, aby utrzymanie ich w czystości i zapewnienie perfekcyjnego wyglądu było możliwe nawet w kuchni, w której dużo się gotuje. Efektowny wygląd frontów meblowych zależy przecież nie tylko od estetyki materiałów, z których zostały wykonane, ale, w nie mniejszym stopniu, od łatwości utrzymania ich w czystości. Strona praktyczna jest szczególnie istotna w kuchni. W miejscu, gdzie dużo się gotuje, o zachowanie porządku nie jest łatwo, a temat ten rozgorzał na nowo wraz z pojawieniem się trendu frontów w ciemnym, super matowym wybarwieniu.

— Pomysły wzornicze projektantów będą nie tylko zachwycać w aranżacjach katalogowych, ale cieszyć oko prawdziwych użytkowników mebli, jeżeli atrakcyjny design będzie skorelowany ze stroną praktyczną. Trudno wymagać od domowników, aby polubili czarne fronty mebli, jeżeli stale będą narażeni na oglądanie odcisków palców na ich powierzchni. Na szczęście nowoczesne technologie produkcji pozwalają wyeliminować takie niedogodności — mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM, producenta mebli kuchennych z Milejewa.

Fronty w czarnym kolorze, podobnie jak w innych ciemnych, głęboko nasyconych tonacjach o matowym wybarwieniu wyglądają elegancko i dodają zabudowie meblowej wyrazistego charakteru. Podczas codziennego użytkowania mogą jednak ulec zabrudzeniu. Nietrudno zwłaszcza o odciski palców, które nie będą wyglądały schludnie na mocno wyeksponowanej, jednolitej powierzchni. Decydując się na meble z frontami matowymi w modnych wyrazistych kolorach, wybierzmy takie, które zostały zabezpieczone specjalną powłoką antifingerprint. Takie praktyczne rozwiązanie jest już dostępne w kolekcjach nowoczesnych mebli kuchennych, znajdziemy je w systemie KAMmono Black.

Problem odcisków palców jest szczególnie uciążliwy w przypadku frontów bezuchwytowych. Ich otwarcie wiąże się z nieuchronnym pozostawieniem odcisków palców, zwłaszcza w przypadku rozwiązań typu push to open, wymagających naciśnięcia dłonią na front mebla. Powłoka zabezpieczająca jego powierzchnię przed palcowaniem pozwoli ustrzec się przed uporczywymi śladami, ale można im zapobiec również w dodatkowy sposób. Sprytnym pomysłem jest zastąpienie systemu push to open w szafkach górnej zabudowy specjalnie zaprojektowanym wieńcem, dzięki czemu za frontem powstaje przestrzeń pozwalająca na wygodne otwarcie mebla bez konieczności dotykania wyeksponowanej powierzchni.

— Nawet najbardziej pragmatyczni użytkownicy zabudowy meblowej, w trosce o własny komfort i łatwość utrzymania kuchni w należytym porządku, nie muszą rezygnować z jednolitych powierzchni o ciemnym, matowym wybarwieniu czy bezuchwytowych systemów otwierania frontów — podpowiada projektantka. — W systemie KAMmono Black zaproponowaliśmy dwa praktyczne rozwiązania, które skutecznie zabezpieczą przed uciążliwymi odciskami palców. Powierzchnia czarnych frontów jest chroniona powłoką antifingerprint, a sposób otwierania szafek nie naraża jej na pozostawienie śladów. Zamiast naciskać dłonią na front, wsuwamy ją od spodu i delikatnie popychamy go od wewnątrz.

Za gładkim frontem, całkowicie niewidoczna z zewnątrz, ukryta jest przestrzeń wystarczająca do wsunięcia dłoni i wygodnego otwarcia szafki. Uzyskano ją dzięki prostemu zabiegowi skrócenia wieńców szafki. W żaden sposób nie wpływa on na funkcjonalność mebli, pozwala natomiast utrzymać powierzchnię frontów wolną od nieestetycznych odcisków palców.

Warto pamiętać o tych praktycznych rozwiązaniach, ponieważ czerń długo nie pozwoli o sobie zapomnieć. Ten sezon w kuchni niewątpliwie będzie należał do tego koloru.

A może jednak biała?

A jeśli biała — to nowoczesna czy może jednak klasyczna? Chociaż w tym roku byliśmy świadkami wielu zmian w stylizacjach kuchennych, biel nie odchodzi w zapomnienie i stale jest obecna w strefie kuchennej, którą zawładnęła kilka sezonów temu. Nadal gościła choćby w tegorocznych trendbookach producentów mebli kuchennych. I mimo zmieniających się trendów i podpowiadanych przez designerów nowych inspiracji kolorystycznych, pomocnych przy aranżowaniu modnych wnętrz, nic nie zapowiada, aby biel nam się znudziła. O niesłabnącej popularności decydują jej atuty: jest efektowna, świeża, elegancka i ponadczasowa. Niepodważalną zaletą koloru jest uniwersalność — to właśnie biel daje najwięcej możliwości aranżacyjnych i doskonale współgra z zabudową meblową w każdym stylu.

— Biel jest lubiana i nadal bardzo popularna, ponieważ potrafi podkreślić zarówno nowoczesność, jak i tradycję, a tym samym odpowiada na oczekiwania różnych grup użytkowników mebli — mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka KAM.

kuchnia

Biel nie jest przypisana do konkretnego stylu wnętrza. Uniwersalny charakter pozwala plastycznie kształtować jej wizerunek, dlatego zagospodarowaliśmy ją w kuchniach w stylu rustykalnym, prowansalskim czy vintage, ale także modern classic, nowoczesnym lub glamour. W każdym z nich wypada przekonująco i efektownie.

Charakter zabudowy meblowej można dopasować do wymarzonego stylu poprzez odpowiedni dobór frontów. Odmienny wygląd zapewnią fronty w wykończeniu matowym lub w wysokim połysku. Decydując się na fronty o minimalistycznej, gładkiej powierzchni osiągniemy inny efekt, niż w przypadku mebli z frontami stylizowanymi, z dekoracyjnym ramiakiem czy frezowaniem.

— Gładkie płaszczyzny frontów w macie lub wysokim połysku to opcja najchętniej wybierana przez miłośników współczesnych rozwiązań, którzy stawiają na aranżacyjny minimalizm, proste formy mebli i jednolitą kolorystykę. Z kolei zwolennicy kuchni, których styl odwołuje się do tradycji, wybiorą fronty z ozdobnymi frezowaniami na powierzchni — wyjaśnia projektantka.

Fronty frezowane są bardziej dekoracyjne, a ich rustykalny charakter można zbalansować bielą, która sprawi, że wizualnie wydają się lżejsze, dzięki czemu zabudowa meblowa nabiera subtelności. Z kolei połyskująca biel na gładkich frontach doskonale podkreśli surowy urok minimalistycznej zabudowy.
Piękno bieli jest ponadczasowe, dlatego kuchnia w tym kolorze będzie nas cieszyła przez lata. Biel stwarza również najwięcej możliwości aranżacyjnych, ponieważ dobrze komponuje się z całą gamą kolorów i dekorów. Z łatwością poddaje się odświeżającym zmianom stylistycznym — wystarczy zmienić kolor dodatków, aby odmienić wygląd kuchni.

W każdej ze swoich odmian, biała zabudowa meblowa jest elegancka. Biel rozjaśnia wnętrza, optycznie powiększa przestrzeń i sprawia, że kuchnia wydaje się przestronniejsza.

Meble na wymiar czy systemowe?

Porada:

Meble systemowe firmy KAM pozwalają nam zaaranżować kuchnię praktycznie tak samo, jak te wykonane na wymiar. Ktokolwiek czuje się ograniczony wysokością szafek górnych, a pragnie zabudowy pod sufit — wystarczy, że na górze zamontuje blendę w kolorze frontów lub wykona obudowę z kartongipsu. Można w nich schować rury wentylacyjne do podłączenia okapu — nie będą nam potem naszej wymarzonej kuchni szpeciły. — Blendy polecam tam, gdzie brak nam centymetrów na budowę całej ścianki — radzi Andrzej Tomasiak z olsztyńskiego studia mebli kuchennych. — Choć oczywiście wiele zależy od profesjonalizmu montażystów i narzędzi, jakimi się posługują.

W meblach kuchennych KAM na zamówienie mamy prawie nieograniczony wybór materiałów i kolorystyki. Do naszych potrzeb możemy także dostosować wymiary szafek. Oczywiście sprzęty AGD narzucają nam pewne stałe rozwiązania, ale już wysokość zabudowy czy wielkość szafek możemy praktycznie ustalić do 1 cm. Pamiętajmy jednak, że o ile kuchnie na zamówienie wyposażane są wyłącznie w zawiasy, kosze i akcesoria najlepszych producentów — o tyle w rozwiązaniach systemowych wyposażenie szafek jest jednak uboższe. Choć akcesoria są rzeczywiście solidne i wielokrotnie sprawdzone.

— Kuchnia systemowa jest tańsza, czasami nawet o ponad 50 proc. od kuchni na zamówienie. Nie ukrywam, że za ceną stoi jakość, szeroki wybór i możliwość zindywidualizowania projektu. W naszym studiu klient może dokładnie obejrzeć oba rodzaje rozwiązań bo to on musi dokonać wyboru — tłumaczy pan Andrzej.

Oprac. mmb