Podwyżka VAT-u nie ominie budownictwa

2010-11-17 11:22:28 (ost. akt: 2010-11-17 11:48:08)
Deweloperzy zaczynają coraz więcej mieszkań, coraz więcej ich sprzedają, jednak na podnoszenie cen nie mogą sobie pozwolić

Deweloperzy zaczynają coraz więcej mieszkań, coraz więcej ich sprzedają, jednak na podnoszenie cen nie mogą sobie pozwolić

Autor zdjęcia: Marcin Szymkowiak

Rząd szykuje nam od nowego roku podwyżki VAT-u mające łatać budżetowy kryzys. Niestety dla branży budowlanej i dla całego rynku nieruchomości może to oznaczać wzrost kosztów, a dla klientów droższe mieszkania i domy.

Zmiany w ustawie o VAT nie zostały jeszcze zatwierdzone przez parlament. Projekt trafił pod obrady Senatu, warto jednak już teraz zainteresować się tym, co raczej na pewno czeka nas od nowego roku. Do końca grudnia będzie jeszcze obowiązywać 7-proc. stawka VAT na sprzedaż budynków mieszkalnych. Rok 2011 przywita nas strzelającymi korkami szampana, fajerwerkami, i jak łatwo się domyśleć, także wzrostem tej stawki do 8 proc. — jednolitej dla budownictwa społecznego, czyli mieszkań nie przekraczających 150 mkw. oraz domów jednorodzinnych o powierzchni poniżej 300 mkw.


W przypadku nieruchomości o większym metrażu wyliczenie stawki podatku ulega drobnym komplikacjom. Jeśli teoretycznie zakupimy mieszkanie o powierzchni 160 mkw., podatek VAT w wysokości 8 proc. odprowadzimy za 150 metrów, natomiast za powierzchnię przekraczającą tę granicę (w tym przypadku 10m), naliczana jest stawka podstawowa, czyli 23 proc. Podobnie będzie w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie stawka podstawowa będzie naliczana powyżej 300 mkw.

Usługi "okołobudowlane" pójdą w górę

Planowany wzrost stawek VAT obejmie nie tylko transakcje kupna i sprzedaży nieruchomości. Zwiększenie podstawowego wymiaru z 22 do 23 proc., wpłynie też na ceny usług "okołobudowlanych" takich jak opłaty za wypisy z aktu notarialnego, czy też opłata za założenie księgi wieczystej i dokonywanie w niej wpisów. Nowa stawka będzie też obowiązywała na materiały budowlane, a to już w oczywisty sposób przełoży się na zwiększenie cen netto mieszkań na rynku pierwotnym. — Zgodnie z planowanymi założeniami VAT wzrośnie również w stosunku do innych nieruchomości — mówi Edyta Ziomek, pełnomocnik ds. komunikacji Urzędu Skarbowego w Olsztynie. — Oznacza to, że garaże, działki, miejsca parkingowe i inne lokale użytkowe dotychczas opodatkowane stawką 22 proc., od 2011 roku będą podlegać stawce 23 procentowej.


Oszukaj przeznaczenie — zapłać teraz, mieszkaj później

Stawka podatku naliczona jest w zależności od momentu powstania obowiązku podatkowego. Innymi słowami wysokość podatku zależy od tego, kiedy i w jaki sposób zapłacimy za nieruchomość. — W przypadku lokali i budynków obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania — mówi Edyta Ziomek. — Z kolei w pozostałych przypadkach (np. grunty) obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą wydania nieruchomości, a jeśli wydanie nieruchomości ma być potwierdzone fakturą — z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania. W praktyce oznacza to, że jeśli za interesujące nas mieszkanie zapłacimy jeszcze w tym roku, a wprowadzimy się w przyszłym, ominą nas planowane podwyżki. Nawet jeśli zapłacimy tylko część kwoty zaoszczędzimy, jednak zdecydowanie mniej, bowiem od pozostałej sumy wpłaconej po nowym roku zapłacimy już podatki po nowych stawkach.


Maria Mikulewicz-Szałkowska

Komentarze (5)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SPRZEDAWCA #112795 | 80.50.*.* 19 lis 2010 16:18

  A MOŻE KTOŚ SIĘ ZASTANOWI CO ZE SKLEPAMI I KASAMI FISKALNYMI??? KTO JE POZMIENIA Z DNIA NA DZIEŃ??? PRZECIEZ NIE MOŻNA SPRZEDAWAĆ BEZ NABIJANIA NA KASE BO NAS ZARAZ DOPADNĄ !!!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. PAMIĘTAMY I ZREALIZUJEMY TEN TESTAMENT #110430 | 80.54.*.* 18 lis 2010 10:20

  http://www.youtube.com/watch?v=Rrg7Fm92Q Ok&feature=player_embedded

  odpowiedz na ten komentarz

 3. opłata za użytkowanie wieczyste wzrasta 10 ra #109527 | 80.54.*.* 17 lis 2010 17:35

  bandyci z PO!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. mufinah #109353 | 83.25.*.* 17 lis 2010 14:53

  pogonic od koryta kler katolicki i dobrac sie do kasy lasów niby państwowych!! spora kasa

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Brawo! #109203 | 80.54.*.* 17 lis 2010 12:34

  POdziękujcie złodziejom z PO!

  odpowiedz na ten komentarz