Bezpieczne materiały, zdrowe mieszkanie

2014-09-04 11:23:12(ost. akt: 2014-09-02 11:28:14)

Autor zdjęcia: Śnieżka

Kuchnia jest miejscem kojarzącym się z pięknymi zapachami, ciepłem i cudowną, domową atmosferą. To tu zaczynamy dzień aromatyczną kawą, przygotowujemy codzienne posiłki lub razem z dziećmi wycinamy fantazyjne kształty pysznych ciasteczek. Urządzając lub remontując kuchnię warto użyć dobrych jakościowo i odpowiednich do tego miejsca farb.
Kuchnia może być tradycyjna, pełna drewna, z ustawionymi na półkach porcelanowymi pojemnikami na cukier i sól, albo też nowoczesna, utrzymana w minimalistycznym, nieco zimnym stylu. Niezależenie od charakteru, piękna i zadbana kuchnia jest sercem każdego domu. To pomieszczenie, które kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, warto więc dołożyć starań, żeby było czyste i bezpieczne.

Nadchodzą grzyby
Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie panuje zwykle podwyższona wilgotność powietrza. Unosząca się w powietrzu, np. podczas gotowania, para wodna osiada i skrapla się na ścianach. Takie warunki mogą sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów.
Gdy pojawiają się nieładne wykwity czy małe, czarne kropki zwykle świadczy to o pojawieniu się grzyba. To problem nie tylko natury estetycznej — grzyby i pleśnie mogą być szkodliwe dla zdrowia mieszkańców domu. Dlatego trzeba z nimi walczyć, gdy tylko je zauważymy.

Środek grzybobójczy
Przede wszystkim powinniśmy ustalić czy do zawilgocenia ścian w kuchni nie doszło na skutek, np. nieszczelności okna lub dachu. W takim wypadku, najpierw należy usunąć przyczynę problemu, czyli naprawić usterkę. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej, efektywnej wentylacji. W pozbyciu się grzyba ze ścian pomocne będą nowoczesne środki grzybobójcze, które nie tylko usuwają zewnętrzne oznaki zagrzybienia, lecz także zabezpieczają powierzchnie przed jego ponownym wystąpieniem.
Srebro na ścianie
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym przygotowujemy posiłki. Powinna być czysta i higieniczna. Do pomalowania tego narażonego na działanie wilgoci i rozwój szkodliwych mikroorganizmów miejsca, dobrze jest użyć specjalistycznych i odpornych farb, np. zawierających czyste srebro. Farby takie pomagają ustabilizować ilość wywołujących choroby bakterii i grzybów na ścianach na optymalnym dla ludzi poziomie. Zastosowanie czystego srebra sprawia, że farba działa biobójczo tak długo, jak długo jest na ścianie. Pomaga też w niszczeniu szkodliwych dla zdrowia bakterii osiadających na jej powierzchni. Cząsteczki srebra mają właściwości przeciwgrzybiczne, dzięki czemu znacznie ułatwiają utrzymanie czystości i odpowiedniej higieny w miejscach, które szczególnie tego potrzebują, np. w kuchni czy w łazience.

I po plamie
Remontując kuchnię możemy czasami spotkać się z problemem starych plam, których nie udało nam się wcześniej usunąć. Co gorsza, pomimo usilnych prób, nie można nawet ich zamalować, gdyż za każdym razem wychodzą spod kolejnej warstwy kolorystycznej. W przypadku uporczywych zabrudzeń, np. po zaciekach wodnych czy oleju, konieczne może być użycie specjalnego środka przeznaczonego do ich izolacji.

Nie bój się pytać
W sklepie należy zapytać o wyrób przeznaczony do wykonywania izolującej i wzmacniającej podłoże warstwy podkładowej. Farby na zacieki i plamy sprawdzają się przy zamalowywania osadów po nikotynie, plam po sadzy, olejach, tłuszczach. Dodatkowo zabezpieczają malowane powierzchnie przed zagrzybieniem i zapewniają ścianom swobodne „oddychanie”. kr

WAŻNE
Przypominamy, że szczególnie trzeba dbać o jakość ścian i podłóg w mieszkaniu, w którym są małe dzieci. Dzieci w otoczeniu których znajduje się pleśń narażone są na wiele schorzeń m.in. problemy z oddychaniem, podrażnienia oczu, skóry, kaszel i katar.
Pleśń to potoczna nazwa grzybów saprofitycznych. Pozostawiony w mieszkaniu bez kontroli może stać się cichym zabójcą.
Pleśń produkuje mykotoksyny, które są odpowiedzialne za wywoływanie wielu schorzeń przede wszystkim u dzieci. Groźne są także dla osób dorosłych, które mają obniżoną odporność.
Jeśli chodzi o maluchy, to problem polega na tym, że dzieci mają słabo rozwinięte płucka, co może “zaprosić” spory pleśni do zagnieżdżenia się w nich. Gdy to nastąpi problemy z oddychaniem są już tylko kwestią czasu. Nie wolno tego bagatelizować tego stanu, gdyż czasem może on doprowadzić do śmierci dziecka.
Podsumowując — dbajmy o stan naszych pomieszczeń mieszkalnych, szczególnie tych pokoi, w których przebywają dzieci. Mykotoksyny produkowane przez pleśń mogą atakować drogi oddechowe, powodować rozwój astmy, częste zapalenia oskrzeli i płuc. Pierwsze, niepokojące objawy to utrzymujący się katar, kaszel, wysypki.

Autor cytatu: