W tej szkole "Góry przenoszą"...

2013-04-13 12:00:00(ost. akt: 2013-04-12 19:23:38)
Uczestnicy projektu już wiedzą  m.in. jak się tworzy ikony

Uczestnicy projektu już wiedzą m.in. jak się tworzy ikony

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W szkole w Dąbrównie wiedzą jak rozwijać talenty. Od stycznia br. realizują projekt edukacyjny "Góry przenoszę". Napisały o nim autorki projektu.

Bank WBK w Olsztynie ogłosił konkurs na pomysł projektu dla niewielkiej grupy dzieci w wieku szkolnym, który umożliwiłby rozwój ich talentów. Nie było łatwo, bo do konkursu przystąpiło ponad 600 stowarzyszeń edukacyjnych, ośrodków kultury i szkół. Zakwalifikował się właśnie nasz.Jesteśmy autorkami projektu (Katarzyna Gorzelak - nauczycielka języka polskiego i sztuki; Agnieszka Przybylska - pedagog szkolny). Zakładamy, że zainteresuje on szerokie grono naszej szkoły. Wprawdzie w pierwszej kolejności 18 uczniów zostało objętych zajęciami z projektu. Bowiem jego beneficjentami są właśnie oni - uczniowie klas IV-VI; posiadający hobby i zapał do twórczej pracy. To jednak nie oznacza, że tylko „wybrani” w nim uczestniczą. Poprzez szkolnych kolegów wszyscy zainteresowani dowiedzą się m.in., jak się tworzy ikony, księgę skrybów, maluje na szkle; tworzy kwiaty z tkanin, wyplata z wikliny, jeździ konno i tworzy kolorowe batiki. To wszystko jest możliwe na zasadzie przekazu uczeń - uczeń. Aby to udowodnić- wybrana 18 szczęśliwców zdobyła wyznaczone, symboliczne cele na naszej szkolnej ściance wspinaczkowej. Na pewno przekonali innych, że od chęci dużo zależy i spełniać się mogą naprawdę śmiałe marzenia. Opowiadają już kolejnym uczniom o tym, czego można się nauczyć w naszej szkole. Dzięki tej „osiemnastce” inni połykają bakcyla. Stają się autentycznymi uczestnikami podobnych warsztatów, a chętni nauczyciele prowadzą z nimi zajęcia.

Obecnie pani Basia Czarnowska (nauczyciel wspomagający w klasie integracyjnej) przewodzi „malarzom” batików. Tworzą oryginalne i niepowtarzalne wzory tkanin. Swe dzieła „tkają” i malują za pomocą specjalnych farb i barwników. Pozostali uczniowie niecierpliwie czekają na kolejne formy aktywności artystycznej i… swoją kolej. Wierzą, że oni też góry przeniosą…


Katarzyna Gorzelak, 

Agnieszka Przybylska

nauczycielki z podstawówki w Dąbrównie

Zapraszamy do korzystania z formularza na portalu ostroda.wm.pl. lub poczty e-mail: ostroda@gazetaolsztynska.pl

Czekamy na Wasze wiadomości:

Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli w regionie: kliknij tutaj
Więcej o projekcie i realizowanych pomysłach w kolejnym piątkowym wydaniu "Gazety Ostródzkiej"


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5