Miłośnicy książek o poezji przy jedzeniu

2021-12-21 08:50:49(ost. akt: 2021-12-21 09:23:27)

Autor zdjęcia: facebook.com/gok.budry

Podczas realizacji projektu Smaki Poezji - realizowane na terenie gminy Budry ugotowano wspólnie mnóstwo pysznych potraw, a przy tym przeczytano wiele wierszy o śledziach, marchewkach, warzywach, jabłkach, jajkach, witaminkach, grzybach i innych dobrodziejstwach natury.
W piątek, 17 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Budrach podsumowano projekt "Smaki poezji polskiej", w który zaangażowały się kluby seniora, koła gospodyń wiejskich, sołtysi oraz dzieci i młodzież z terenu gminy Budry.

- Nowopowstała grupa pod nazwą „Miłośnicy Książek” postanowiła zrobić coś, żeby nasze społeczeństwo wyszło z domów - przypominają początki przedsięwzięcia pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach, - A co może wyciągnąć ludzi z domu? Jedzenie! Jest nawet takie przysłowie: "Przez żołądek do serca, więc i my postanowiłyśmy połączyć serce (poezję) z żołądkiem (kulinaria). Jak nam to się udało, można obejrzeć w broszurce, przygotowanej po projekcie przez panią Dorotę Tomaszewską, której szczerze dziękujemy za poświęcony czas. Projekt polegał głównie na tym, aby zintegrować naszą społeczność, przekonać do wyjścia z domu, bycia razem. Zaplanowałyśmy w tym celu 7 spotkań poetycko-kulinarnych, aby przy przyrządzaniu potraw porozmawiać o poezji, poczytać ją razem.

Fot. facebook.com/gok.budry

Spotkania poetycko-kulinarne odbyły się na terenie 6 sołectw: Ołownik, Budzewo, Piłaki Małe, Zabrost, Więcki oraz z dwiema grupami dzieci w Budrach.
- Przygotowywaliśmy sałatki warzywne, sałatki śledziowe, gofry, racuchy, ciasto marchewkowo-miodowe, zapiekankę ziemniaczaną, sto potraw z jajek, napój marchewkowo-pomarańczowy oraz krokiety z grzybami - dodają pracownicy GOK. - Przeczytaliśmy przy tym wiele wierszy o śledziach, marchewkach, warzywach, jabłkach, jajkach, witaminkach, grzybach i nie tylko. Uczestnikami naszego projektu były dzieci, osoby starsze i mieszkańcy naszej gminy. Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy nasze społeczeństwo takimi spotkaniami. Nawet słyszałyśmy takie głosy, że warto to powtórzyć, kto wie?

Fot. facebook.com/gok.budry

Jednym z elementów projektu był pokaz filmu polskiego ilustrującego jedno z największych dzieł literatury polskiej "Pan Tadeusz". Projekcja filmu odbyła się podczas Święta Niepodległości w sali widowiskowej domu kultury.

- Mamy nadzieję, że pomimo wielu kłód jakie spotkałyśmy na naszej drodze udało nam się wykonać założenia naszego projektu - mówią organizatorzy Smaków Poezji. - Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować paniom z Klubu Seniora za ogromną pomoc i wsparcie przy projekcie oraz innym osobom zaangażowanych w to poetycko-kulinarne przedsięwzięcie. Dziękujemy również sołtysom wsi Budzewo, Piłaki Małe, Więcki, Zabrost, których mieszkańcy nas przyjęli i pomogli w przeprowadzeniu działań projektowych, dziękujemy uczestnikom naszych spotkań, że mimo obostrzeń byli z nami!

Fot. facebook.com/gok.budry

Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu w ramach otrzymanych środków z programu Działaj lokalnie współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowaną przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.
rs, źróło: GOK Budry

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5