Jaki dom 70m2 dla rodziny 2+2?

2023-09-07 08:59:27(ost. akt: 2023-09-07 09:02:42)   Artykuł sponsorowany
Aby odpowiedzieć na pytanie Jaki dom 70m2 dla rodziny z dwójką dzieci należy wziąć pod uwagę różne aspekty, od planowania przestrzennego po wybór materiałów i funkcje, które taki dom powinien spełniać.

Funkcjonalność i Ergonomia


Ze względu na ograniczoną powierzchnię, należy inteligentnie zaplanować układ wnętrz. Możliwy jest podział na jeden większy pokój dzienny połączony z kuchnią, dwie sypialnie (jedna dla rodziców, druga dla dzieci), oraz łazienkę. Użycie przesuwnych drzwi, wbudowanych szafek i innych elementów może pomóc w zaoszczędzeniu miejsca.

Materiały i Konstrukcja


Ze względu na małą powierzchnię i kubaturę, mały dom można łatwiej ocieplić, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Dobrym wyborem mogą być np. panele słoneczne lub fotowoltaiczne. Mały dom jest również tańszy w ociepleniu - można więc zdecydować się na materiały wyższej jakości, np. drewno czy też bardziej trwałe materiały izolacyjne, dzięki czemu jeszcze bardziej ograniczymy koszt użytkowania budynku.

Lokalizacja


Dla rodziny z dwójką dzieci ważna będzie bliskość do placówek edukacyjnych, a także terenów zielonych i placów zabaw. Nie bez znaczenia jest też łatwość dojazdu do pracy. Ponieważ rodziny z dziećmi często korzystają z różnych form transportu, dostępność do komunikacji miejskiej czy też łatwość parkowania mogą być dodatkowymi zaletami, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem działki budowlanej.

Koszt i Finansowanie


Mały dom oznacza zwykle niższe koszty budowy, ale nie należy zapominać o kosztach wykończenia i urządzenia wnętrz. Może być możliwość zaciągnięcia korzystniejszego kredytu hipotecznego. Warto również zorientować się, czy istnieją jakieś programy rządowe czy lokalne, które oferują dofinansowanie dla młodych rodzin budujących dom. W 2023 dużym powodzeniem cieszy się dotowany przez rząd kredyt hipoteczny 2% na pierwszy dom lub mieszkanie. 

Estetyka i Komfort


Ograniczona powierzchnia nie znaczy, że trzeba rezygnować z estetyki. Wnętrze można zaprojektować w dowolnym stylu, który będzie odpowiadał gustom rodziny. Ze względu na małą powierzchnię, można zainwestować w nowoczesne rozwiązania, takie jak inteligentny system zarządzania domem.
To najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu, który jest nie tylko funkcjonalny i ekonomiczny, ale także przyjazny i komfortowy dla rodziny 2+2. Projekty domów dopasowane do potrzeb rodzi z dziećmi można znaleźć na stronie pracowni architektonicznej MGProjekt.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5