Grzechotki: Jeden Rosjanin próbował wywieźć kradzione części samochodowe, drugi miał fałszywe pozwolenie na pracę

2022-05-23 13:54:17(ost. akt: 2022-05-23 14:34:25)

Autor zdjęcia: MOSG

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach ujawnili kradzione części samochodowe volkswagena. Zabezpieczyli też podrobione oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
W piątek 20 maja do odprawy na drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach samochodem ciężarowym stawił się mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego. 38-letni mężczyzna usiłował wywieźć z Polski skradzione części do Volkswagena Transportera. Były to m.in. podłoga, podsufitka, deska, osłony drzwi, głośniki akustyczne, siedzenia oraz okablowanie kabiny pochodzące z auta wyprodukowanego w 2016 roku.

Wszystkie podzespoły miały usunięte oznaczenia identyfikacyjne. Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że elementy należą do pojazdu skradzionego w Niemczech na początku kwietnia bieżącego roku. Wartość przedmiotów oszacowano na 40 tys. złotych.

Dwie godziny później do RP osobowym mercedesem próbował wjechać 39-letni Rosjanin. Podróżny deklarował zatrudnienie w jednej z gdańskich firm. Wówczas do kontroli przedstawił funkcjonariuszom SG oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. Straż Graniczna ustaliła, że w rzeczywistości takie oświadczenie nigdy nie było zarejestrowane w urzędzie. Blankiet został zatrzymany, a Prokurator Prokuratury Rejonowej w Braniewie mieszkańcowi Kaliningradu, wymierzył karę 1000 złotych i 200 złotych kosztów sądowych.

Po zakończeniu czynności, obaj kierowcy udali się do Rosji.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5