Braniewianie w Münster. 60 lat współpracy

2014-10-08 12:43:49(ost. akt: 2014-10-09 13:50:11)
Na obchody 60-tej rocznicy partnerstwa stowarzyszenia byłych mieszkańców (Kreisgemeinschaft Braunsberg) z miastem Münster Przewodniczący Kreisgemeinschaft Braunsberg Manfred Ruhnau zaprosił czteroosobową delegację z powiatu braniewskiego

Na obchody 60-tej rocznicy partnerstwa stowarzyszenia byłych mieszkańców (Kreisgemeinschaft Braunsberg) z miastem Münster Przewodniczący Kreisgemeinschaft Braunsberg Manfred Ruhnau zaprosił czteroosobową delegację z powiatu braniewskiego

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Na obchody 60-tej rocznicy partnerstwa stowarzyszenia byłych mieszkańców (Kreisgemeinschaft Braunsberg) z miastem Münster Przewodniczący Kreisgemeinschaft Braunsberg Manfred Ruhnau zaprosił czteroosobową delegację z powiatu braniewskiego: Irenę Kasza przedstawiciela mniejszości niemieckiej, Lidię Necio tłumacza j. niemieckiego oraz Jerzego Butkiewicza i Tomasza Chwietkiewicza reprezentujących Towarzystwo Miłośników Braniewa.
Spotkanie było bardzo owocne, pełne dowodów szacunku i przyjaźni. W programie obchodów współpracy braniewska delegacja uczestniczyła w cyklu wystąpień, dyskusji, uroczystej mszy świętej i oficjalnym spotkaniu, w którym obecni byli członkowie Kreisgemeinschaft Braunsberg oraz zaproszeni goście w tym przedstawiciele władz miasta Münster.

W przerwach programu oficjalnego braniewscy goście zaproszeni byli do zwiedzania miasta w tym najważniejszych zabytków Münster, skansenu, rejsu statkiem. Wśród uczestników spotkania było wielu byłych mieszkańców Braniewa i okolic: Rogit, Żelaznej Góry, Starej Pasłęki, Stępnia, Szalmi, Ornety, Barzyn, Lidzbarka Warmińskiego i miast dzisiejszego Obwodu Kaliningradzkiego. Gościem przybyłym na uroczystości, który pokonał największy dystans był pan Siegfried Fischer z Kanady.

Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Braniewa dokonali prezentacji działalności stowarzyszenia omawiając kolejno realizowane zadania przedstawiając szereg zdjęć i informacji z realizowanych przedsięwzięć. Podczas prezentacji przestawione zostały również priorytety działalności TMB na najbliższe lata: kreowanie przyjaznego klimatu w sprawie stworzenia lokalnego muzeum i dołożenie wszelkich starań związanych z zabezpieczeniem i renowacją wieży bramnej zamku biskupiego.

Atmosfera spotkania była bardzo przyjazna nie brakowało dowodów sympatii i aprobaty działań Towarzystwa Miłośników Braniewa. Wiele pozytywnych opinii dotyczyło również miasta Braniewa i jego mieszkańców. Na trzydniowym spotkaniu nie zabrakło czasu na sentymentalne opowieści o życiu w dawnym powiecie braniewskim, dzięki czemu delegacja wzbogaciła się o informacje o kolejnych ciekawych faktach historycznych.

Obie organizacje zarówno Kreisgemeinschaft Braunsberg jak i Towarzystwo Miłośników Braniewa jako jeden z priorytetów stawiają sobie ocalić od zapomnienia istotne fakty planując kontynuację współpracy i wymianę doświadczeń. Spotkanie w Münster było ważne w kierunku postępującej integracji oraz wytyczenia celów dotyczących współdziałania. Spotkanie zakończone zostało posumowaniem tych kilku pracowitych dni. Delegacja wróciła do Braniewa pełna pomysłów na dalszą współpracę.

Uczestnicy delegacji chcą podziękować za współpracę, organizację uroczystości rocznicowych i wspaniałe przyjęcie wszystkim członkom stowarzyszenia byłych mieszkańców Braniewa - Kreisgemeinschaft Braunsberg oraz Przewodniczącemu Manfredowi Ruhnau oraz jego zastępcy, doskonałej organizatorce i bardzo miłej osobie Manueli Begett.Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na wilczeta.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją :

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1504309 | 81.15.*.* 10 paź 2014 10:51

  Jest taka miejscowość BaŻyny... proszę autorów

  odpowiedz na ten komentarz

 2. max #1503910 | 82.177.*.* 9 paź 2014 20:52

  A pytam sie gdzie milosnicy Braniewa burmistrz strosta i kochajacy braniewo dla prawdziwych patriotow małej ojczyzny Pan Jerzy i Pan Tomasz Pani Irena wielkie brawo ,własnie to sa miłosnicy Naszego Miasta

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. wr #1503330 | 9 paź 2014 11:37

  Brawo TMB. I jak najdalej od polityki...

  odpowiedz na ten komentarz

 4. WIW #1503320 | 77.252.*.* 9 paź 2014 11:29

  A dlaczego nie wzieli Penkalskiego przecież on kocha Braniewo( mieszkańców nie) tylko miasto.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5