Pierwszy atak zimy. Autobusy w rowach, stłuczki, połamane drzewa

2013-12-08 10:03:52 (ost. akt: 2013-12-08 10:24:04)

Autor zdjęcia: PSP w Braniewie

W piątek, 6 grudnia, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie odnotowali kilka zdarzeń drogowych, w których sześć osób zostało rannych. Zdarzenia miały miejsce na terenie gminy Braniewo. Gwałtowny i silny wiatr w połączeniu z intensywnymi opadami śniegu skutecznie ograniczał ruch na drogach, tworząc zaspy i nawiewy śnieżne.
Pierwsze zdarzenie odnotowano około godz. 13:00 na drodze powiatowej w pobliżu miejscowości Bemowizna w gm. Braniewo. Autobus rejsowy Węgorzewo – Gdańsk wpadł do przydrożnego rowu, zatrzymując się na jednym z drzew. Siła wiatru była tak duża, że autobus, którym podróżowały 22 osoby, osunął się z drogi. W wyniku zdarzenia nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń. Strażacy obecni na miejscu wycięli dwa drzewa, które skutecznie ograniczały możliwość opuszczenia i wydobycia pojazdu. Ruch na drodze powiatowej został wstrzymany. Pasażerowie częściowo schronili się przed działaniem silnego wiatru do pojazdów pożarniczych oraz innego autobusu, który stał w korku. Strażacy podnieśli autobus z wykorzystaniem poduszek pneumatycznych i usunęli pień, który skutecznie unieruchomił pojazd. Następnie ze względu na okoliczności zdarzenia, ryzyko przewrócenia się pojazdu oraz powstały zator na drodze podjęto decyzje o wydobyciu autokaru z rowu. Autokar odjechał z pasażerami do Braniewa, usunięto błoto i ziemię z drogi powiatowej oraz przywrócono ruch na drodze.

Kilkadziesiąt minut później około godz. 14:30 w pobliżu miejscowości Gronowo w gm. Braniewo na drodze krajowej K 54 kierujący osobowym mercedesem stracił panowanie nad autem i uderzył w przydrożne drzewo. Auto po odbiciu się od drzewa zablokowało ruch na drodze. Akcji ratowniczej towarzyszył porywisty wiatr i gwałtowne opady śniegu, a ratownicy mieli problem z przemieszczaniem się na drodze. Kierowca auta po zabezpieczeniu medycznym przez strażaków został przekazany dla zespołu ratownictwa medycznego i przewieziony do braniewskiego szpitala. Uszkodzony usunięto z drogi przywracając ruch na drodze krajowej. W działaniach oprócz strażaków PSP uczestniczyli strażacy-ochotnicy z OSP Gronowo.

Około godz. 15:00 na drodze wojewódzkiej W 507 w pobliżu miejscowości Bobrowiec w gm. Braniewo doszło do zderzenia czołowego dwóch pojazdów osobowych marki lancia oraz nissan. W wyniku zderzenia lancia, którą podróżowali kobieta z mężczyzną, zablokowała ruch na jednym pasie drogi natomiast nissan, w którym podróżowała m.in. 8-letnia dziewczynka wpadł do przydrożnego rowu. Uczestnicy wypadku zostali przewiezieni do braniewskiego szpitala. W trakcie działań ruch na drodze był zablokowany. Strażacy udzielili pomocy przedmedycznej dla poszkodowanych, zabezpieczyli miejsce wypadku oraz usunęli rozrzucone elementy pojazdów z drogi. W działaniach oprócz strażaków PSP uczestniczyli strażacy-ochotnicy z OSP Lipowina.

Kilka minut po godz. 15:00 odnotowano kolejne zdarzenie w pobliżu miejscowości Bemowizna, również z udziałem autobusu rejsowego relacji Bartoszyce – Gdańsk. Pojazd zsunął się do przydrożnego rowu, skutecznie blokując jedne pas drogi powiatowej. Strażacy wydobyli autobus z rowu oraz sprawdzili czy nikt z dziesięciu osób podróżujących nie odniósł obrażeń. Po kilku minutach przywrócono ruch w obu kierunkach na drodze powiatowej. W działaniach uczestniczyli strażacy PSP w Braniewie.

Do kolejnego zdarzenia drogowego z udziałem osobowego volkswagena doszło kilkanaście minut po godz. 17:00 na drodze powiatowej w pobliżu miejscowości Klejnowo w gm. Braniewo. Kierujący pojazdem stracił panowanie i wpadł do rowu uderzając w przydrożne drzewo. Kierowca z ogólnymi potłuczeniami został zabrany do szpitala. W działaniach uczestniczyli strażacy PSP w Braniewie.

W godzinach wieczornych strażacy podjęli działania związane z udzieleniem pomocy dla osób, których pojazdy osobowe utknęły w śnieżnych zaspach. Zdarzenie miało miejsce na odcinku drogi powiatowej pomiędzy miejscowościami: Lipowina – Gronówko – Krzewno w gm. Braniewo. Ze względu na ilość śniegu niezbędnym okazało się wykorzystanie ciągników rolniczych i pługów, aby dotrzeć do unieruchomionych pojazdów.

W ciągu dnia usunięto kilkadziesiąt przewróconych, połamanych drzew, konarów, które blokowały ciągi komunikacyjne na terenie miasta Braniewa oraz powiatu braniewskiego.

W sobotę od godzin porannych usuwano skutki cofki wód Zalewu Wiślanego, które wystąpiło we Fromborku. Strażacy workami z piaskiem zabezpieczali budynki mieszkalnego oraz gospodarcze, linie brzegową przed naporem wody. W działaniach uczestniczyli strażacy-ochotnicy z terenu miasta i gminy Frombork oraz PSP z Braniewa. Na miejscu obecne były władze miasta.Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pol #1266224 | 83.11.*.* 9 gru 2013 18:59

  No i ta miłośc do skuteczności, Ściborek też był skuteczny, jak to drzewo.....

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ago12 #1265607 | 78.8.*.* 8 gru 2013 21:50

  Droga Redakcjo! Faktycznie, błędów mnóstwo. Ale by nie być gołosłowną, podaję przykłady: zamiast myślników powinny być łączniki, samochód MARKI "..." zawsze wielką literą!!!, przecinek po dziewczynce, bo zagubiłam się w myślach, że dziewczynka wypadła z samochodu i wpadła do rowu! W ogóle to bardzo mało przecinków, brakuje co najmniej paru w każdym akapicie. Zastanawiam się, czy ten pierwszy autobus zawisł na drzewie, skoro trzeba było go opuszczać - to musiało być ciekawe! Poza tym, podróżni schronili się "w", a nie "do". OK, nie chcę mi się po raz kolejny czytać całości...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. as #1265217 | 83.25.*.* 8 gru 2013 12:31

  jeszcze na zadnym zdjeciu nie widzialem nigdzie zaspy, na zdjeciach z wypadkow jest cieniutka warstwa sniegu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. hhh #1265144 | 88.156.*.* 8 gru 2013 10:37

  zgadzam się w pełni z wcześniejszym komentującym, poziom pisowni "redaktora" jest na poziomie piątej klasy szkoły podstawowej... wstyd...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zniesmaczona pozimem artykułu #1265114 | 82.177.*.* 8 gru 2013 10:14

   Ten artykuł roi się od błędów, jak można było to opublikować? Wstyd, zatrudnijcie może kogoś, kto zna podstawy języka polskiego i poprawnego budowania zdań.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5