Trwa akcja ,,Prędkość’’. Zdejmij nogę z gazu

2013-07-12 13:51:28 (ost. akt: 2013-07-12 13:59:23)
Policjanci na terenie województwa warmińsko- mazurskiego przeprowadzają wzmożone działania prewencyjno- kontrolne „ Prędkość”. W czasie działań policjanci współpracują z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Granicznej.
Do szczególnie niebezpiecznej i niestety nagminnej formy zachowań kierowców możemy zaliczyć przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących pojazdami na polskich drogach . Znacząca większość z nich nie łączy faktu przekroczenia dopuszczalnej prędkości z natychmiastowym wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Takie sytuacje stwarzają niebezpieczeństwo przede wszystkim się w ruchu miejskim, na drogach gdzie natężenie ruchu pojazdów jest duże, a także na odcinkach dróg, gdzie w celu poprawy bezpieczeństwa wprowadzono administracyjne ograniczenie prędkości znakami drogowymi.

Niekorzystnie na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym wpływa infrastruktura drogowa na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Przekroczenie prędkości zakończone na drzewie rosnącym przy drodze kończy się często dla kierowcy i jego pasażerów tragicznie.

W naszym województwie- jak i na terenie całego kraju- do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych zaliczamy przekroczenia prędkości . To właśnie w wypadkach z powodu nadmiernej prędkości ginie największa liczba osób.

W 2012 roku na drogach Warmii i Mazur było 532 wypadków, których przyczyną było przekroczenie prędkości. W ich wyniku 67 osób poniosło śmierć, a 724 zostało rannych.
Sprawowanie nadzoru nas ruchem drogowym przez policjantów to najskuteczniejszy czynnik wpływający na poprawę stanu bezpieczeństwa w zakresie sieci dróg publicznych, zwłaszcza na drogach krajowych i wojewódzkich . Od 2008 roku Policja Warmii i Mazur wykorzystuje w służbie videorejestratory. Umożliwiły one skuteczniejszy nadzór w ruchu drogowym nad kierowcami, którzy przekraczają dozwolone limity prędkości. Dodatkowo policjanci zostali wyposażenie w nowocześniejsze ręczne mierniki prędkości polegające na laserowym pomiarze . Dało to szansę na wykonanie pomiaru prędkości pojazdu z większej odległości oraz stworzyło możliwość dokonania pomiaru prędkości przez policjanta dla każdego wybranego auta poruszającego się w kolumnie. Obecnie na drogach naszego województwa wykorzystywanych jest dwadzieścia osiem wideorejestratorów.

Działania, które podejmowane były w ostatnich latach, skoncentrowane w obszarze bezpieczeństwa nad ruchem przyczyniły się do systematycznej redukcji wypadków i ich skutków, tam , gdzie przyczyną była nadmierna prędkość lub jej niedostosowanie do warunków ruchu . Od 2008 roku na terenie naszego województwa liczba wypadków, zabitych i rannych systematycznie spada. W 2012 roku w stosunku do poprzedniego osiągnięto redukcję wypadków drogowych z liczby 563 do 532, zabitych z liczby 72 do 67 i rannych z liczby 814 do 724.

Od 2008 roku liczba wypadków, zabitych i rannych a także kolizji – gdzie przyczyną jest nadmierna prędkość systematycznie maleje. Zasługę należy tu przypisać prowadzeniu wzmożonych kontroli policyjnych z użyciem specjalistycznego sprzętu.
Policjanci na terenie województwa warmińsko- mazurskiego przeprowadzają wzmożone działania prewencyjno- kontrolne „ Prędkość”. W czasie działań policjanci współpracują z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Granicznej. Ponadto także inne służby – GITD, ITD czy Straż Miejska w trakcie swojej pracy ujawniają przekroczenia dopuszczalnej prędkości posługując się fotorejstratorami, wideorejstratorami czy fotoradarami. Podczas kontroli funkcjonariusze szczególną uwagę będą przywiązywać nie tylko do nadmiernej szybkości, ale i do przestrzegania obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, czy przewozu dziecka w specjalnych foteliku ochronnym.

W 2012 roku na drogach Warmii i Mazur przeprowadzono 324 akcje „Prędkość”. Do końca czerwca 2013 roku w naszym województwie odbyło się już 125 takich działań. Niestety statystyki policyjne wskazują jednoznacznie, że kierowcy nadal przekraczają dozwolone progi prędkości- tylko podczas działań centralnych w marcu, kwietniu i maju 2013 roku ujawniono aż 1220 przekroczeń prędkości, do liczby tej dołożyć należy ujawniane każdego dnia wykroczenia w tym zakresie. Mimo prowadzonych działań, nagłaśniania akcji kierowcy nagminnie łamią przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, nie myśląc o tragicznych konsekwencjach swoich nieodpowiedzialnych zachowań.

KPP w Braniewie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. komentarze są usuwane #1144677 | 83.13.*.* 16 lip 2013 15:16

    to kolejna kompromitacja psiarni i nabijanie siana oraz podnoszenie wykrywalnosci ,której i tak nie ma w braniewku. fajne miasto ale patologia w policji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5