Dożynki Gminne 2014

2014-09-15 07:37:16(ost. akt: 2014-09-15 07:48:52)
Starostami tegorocznych dożynek w Bisztynku byli Dorota Romanowska i Józef Małolepszy.

Starostami tegorocznych dożynek w Bisztynku byli Dorota Romanowska i Józef Małolepszy.

Autor zdjęcia: Adrzej Grabowski

Rolnicy i mieszkańcy miasta i gminy Bisztynek mieli wczoraj okazję do świętowania. W miasteczku odbyły się Dożynki Gminne. Byla to okazja do wyróżnienia rolników, podsumowania konkursów gminnych i zabawy trwającej do późnych godzin nocnych.
Święto plonów, czyli tradycyjne dożynki obchodzili wczoraj (14 września) rolnicy i mieszkańcy miasta i gminy Bisztynek. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. proboszcza Janusa Rybczyńskiego i ks. Łukasza Sadko. Rozpoczęła się od poświęcenia wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa i przedsiębiorstwa rolne działające w gminie Bisztynek.

Ks. Rybczyński w wygłoszonym kazaniu mówił o duchowości człowieka i nawiązywał do pracy rolników.

- Tak jak rolnik aby uzyskać dobry plon musi najpierw oczyścić glebę z chwastów i dbać o nią ciągle, tak każdy z nas przyjmując Chrystusa musi oczyścić swe serce – mówił ks. Rybczyński. - Dziękujmy dziś za dar chleba i dar Chleba Eucharystycznego – mówił na zakończenie kazania.

Po nabożeństwie, przy muzyce ludowej w wykonaniu kapeli "Śparogi" z Olsztynka, ulicami Bisztynka na nowo zmodernizowane targowisko miejskie przeszedł barwny korowód dożynkowy. Prowadzili go starostowie dożynek niosący bochen chleba.

Starościną dożynek była Dorota Romanowska z Wozławek, która wraz z mężem Bogdanem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 1400 ha położone w kilku gminach. Ukierunkowane na produkcję zbóż i rzepaku. Starostą był Józef Małolepszy z Wozławek, który wraz z żoną Krystyną prowadzi gospodarstwo 35-hektarowe z produkcją zwierzęcą, głównie bydła mlecznego.

Starostwie przekazali bochen chleba wiceburmistrz Krystynie Zawistowskiej. Głos zabrali goście uroczystości a w tym poseł Miron Sycz, radni sejmiku województwa: Władysław Mańkut i Zbigniew Pietrzak oraz wicestarosta bartoszycki Janusz Dąbrowski i przedstawicielka władz miasta partnerskiego Zelenogradska. Potem przyszedł czas na nagrody i wyróżnienia dla rolników.

Odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” przyznaną przez ministra rolnictwa na wniosek burmistrza Bisztynka odznaczono Grażynę Gieglis, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w Łędławkach.

Wyróżnienia burmistrza i pamiątkowe statuetki wręczyła wiceburmistrz Krystyna Zawistowska i przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Filipczyk. Otrzymali je:

Beata i Waldemar Kornatowscy z Kolonii Bisztynek,
Barbara i Jan Małolepszy z Bisztynka,
Regina i Ryszard Zdanowiczowie z Łędławek,
Elżbieta i Jan Aftykowie z Grzędy,
Elżbieta i Andrzej Zagozdonowie z Paluz,
Stanisław Malinowski z Unikowa,
Elżbieta i Edward Klikowie z Troszkowa,
Beata i Cezary Iwaniakowie z Lądka,
Agnieszka i Sławomir Sadziakowie z Księżna,
Halina i Ryszard Zerowie z Prosit,
Grażyna i Artur Hawryszkiewiczowie z Prosit,
Anna i Mieczysław Tarkowianowie z Wozławek.

Delegatka rady powiatu do Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Agnieszka Kobryń wręczyła wyróżnienia Izby Rolniczej. Otrzymali je:

Anna i Marek Stefańscy z Kokoszewa,
Bożena i Zdzisław Dąbrowscy z Sułowa,
Halina i Waldemar Cywińscy z Grzędy.

W czasie uroczystości ogłoszono wyniki w gminnych konkursach na najładniejszą posesję, obiekt użytkowy i miejscowość. Za najładniejsze uznano posesje Beaty Majewskiej z Prosit i Barbary Mierzwińskiej z Krzewiny. Obie panie otrzymały równorzędne I miejsce. Ponadto wyróżniono posesje:

Julii Kozubel z Sułowa,
Urszuli Raś z Księżna,
Teresy Depty z Paluz,
Danieli i Kazimierza Waliszewskich z Sątop,
Moniki Capłap z Sątop
Małgorzaty Zapadki z Pleśna.

Za najładniejszy obiekt użytkowy uznano sklep „Bartek” z Sątop-Samulewa prowadzony przez Aldonę Piegat.

W kategorii „okna i balkony” wyróżniono Katarzynę Piegat – Klimek z Sątop.

Specjalne wyróżnienie otrzymał tez Klub Kobiet Aktywnych za zorganizowanie akcji „Kwiatek dla Bisztynka”, w tym roku głównie przy ul. Bocznej w Bisztynku.

Za najładniejszą miejscowość uznano w tym roku wyodrębnioną część Sątop, czyli osiedle zwane Sątopy I (tzw. Jedynka).

W czasie dożynek rozstrzygnięto tez konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Równorzędne pierwsze miejsca przyznano wieńcom z Troszkowa i Troks. Wieniec z Troszkowa będzie reprezentował naszą gminę w konkursie wojewódzkim na najładniejsze wieńce.

I tu wyjaśnienie. Furorę w czasie dożynek zrobił „wieniec” z Grzędy przedstawiający kobietę ubijającą śmietanę w maselnicy. Wielu uczestników uroczystości przy tej „instalacji” wykonywało sobie pamiątkowe zdjęcia i nie kryło zachwytu nad kunsztem wykonawców. W konkursie wojewódzkim jednak mogą startować jedynie wieńce jak najbardziej bliskie polskiej tradycji dożynkowej.

Po oficjalnej części na scenę wkroczyli artyści. Zagrała kapela "Śparogi". Było trochę kłopotów, bo w czasie ich występu nastąpiła awaria zasilania ale szybko z nią sobie poradzono.

Na scenie kolejno wystąpili: zespół wokalny dorosłych „Mozaika”, zespół wokalny „Wesołe Nutki” duet „Bez nazwy", czyli zespół działające przy Ośrodku Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku. Zespół „Stare drobne małże” zaprezentował zestaw popularnych coverów i długo nie mógł zejść ze sceny nagradzany oklaskami przez publiczność. Wieczorem wystąpiły „Avinion Dance” oraz „CamaSutra”. Do późnych godzin nocnych trwała jeszcze zabawa taneczna.

Dożynki zgromadziły wyjątkowo dużą liczbę mieszkańców miasta i gminy. Każdy mógł skorzystać z ofert sołectw, przedsiębiorstw, instytucji, które przygotowały swoje stoiska promocyjne lub handlowe. Była więc grochówka, ciasta, pierogi, miody, wata cukrowa, dania zimne i gorące, gry zręcznościowe, park zabaw dla najmłodszych, stoiska z zabawkami ale tez piecami centralnego ogrzewania i środkami ochrony roślin po oferty banków i „koło fortuny” Nadleśnictwa Bartoszyce, gdzie udało nam się wygrać opaskę odblaskową i długopis.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obiektywny #1486448 | 83.9.*.* 17 wrz 2014 01:00

  Nikogo nie oceniam. Jedynie stwierdzam fakty. Nikomu nie zabrania uczestnictwa w Mszy Świętej a jedynie mówię czemu komuniści bto robią. Z wszystkimi cytatami się zgadzam. Mam świadomość swojej ułomności. Sam często cytuję Świętego Augustyna i wiem, że nie znajdę się w Niebie. Gdybym miał rzucić w kogoś kamieniem zacząłbym od siebie ale na Boga to mi nie odbiera prawa do stwierdzenia faktów i rzeczywistej oceny osoby. Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Andy #1486279 | 83.20.*.* 16 wrz 2014 20:22

   W przeciwieństwie do Ciebie nie znam tego konretnego człowieka, ale nawet gdyby tak byłoto nie czuję się w żaden sposób uprawniony do osądzania, oceniania i ferowania wyroków. Cytatu użyłem ogólnie i dla zobrazowania mojego poglądu i sposobu myślenia. Otóż NAPRAWDĘ nie oceniam i NAPRAWDĘ stosuję w zyciu zasady i normy określone m.in. w Biblii Świętej. Wygląda na to, że akurat Mańkutowi odbierasz prawo uczestniczenia w nabożenstwach?! Ciekawi mnie jakim z kolei prawem? Czy Kościół tego zabrania? Jeśli tak to podaj mi jakiś przepis, dogmat, zasadę. Na koniec jeszcze jeden cytat. Nie dosłowny, bo mi się teraz go szukać nie chce. W każdym razie ze świętego Augustyna, który mówił, że ci którzy do nieba trafią będą mocno zdziwieni tym kto w nim juz jest a według nich być nie powinni i zaskoczeni nieobecnością tych o których przekonani byli, że w niebie będą. Pozdrawiam.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (9)

   1. Obiektywny #1486175 | 83.9.*.* 16 wrz 2014 18:34

    Gdyby nie to, że jest to smutne i tragiczne Twoje cytaty byłyby śmieszne. Dziś komuniści cytują katolikom biblię lecz dalej są ateistami. Dla każdego katolika najważniejszą wartością jest Bóg a komunisty byłego czy socjalisty obecnego pieniądz, władza, propagowanie wolnych związków tej samej płci, aborcja,Gender itp. swiństwa. W kościołach i na Mszach Świętych pojawiają się z koniunkturalnych przyczyn a nie wiary i przekonania. Znałem człowieka jako sekretarza partii w WPGR Pieniężno, wojewodę elbląskiego, dyrektora różnych banków ( chyba wszystkie już upadły) i zapewnia, że żaden z Twoich cytatów niemna tu zastosowania. Bronisz tego co obronić się nie da lecz to już Twój problem.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

   2. Andy #1485729 | 83.25.*.* 16 wrz 2014 07:03

    Pani "Obiektywny". Zapamietaj sobie taki oto cytat z ewangelii wg św. Łukasza: "Zbliżali się do Niego wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. 2 Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: "Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi". 3 Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: 4 "Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? 5 A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona 6 i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: "Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła". 7 Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia." Zapoznaj się też z przypowieścią o synu marnotrawnym. Potem podkreślaj swój katolicyzm., bo okoliczności o ktorych piszesz zostały dawno, dawno temu przewidziane.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   3. Obiektywy #1485198 | 79.185.*.* 15 wrz 2014 12:28

    Do: katolik. ,,Mańkut wartościowy katolik" - to chyba żart i to z tych płaskich. A ciebie to chyba Bóg opuścił jak lansujesz takie herezje. Pamiętam Mańkuta jako sekretarza partii w WPGR Pieniężno ( ciężki komunista), który zawsze popiera tych co siedzą przy korycie. Kiedyś walczyli z wierzącymi ( myśleli, że z Bogiem )a dziś noszą baldachim. Lans przed wyborami wydobędzie z człowieka ( bez zasad) najobrzydliwsze instynkta i zachowania.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (6)
   2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5