Paluzy: Dożynki parafialne i odpust

2014-09-13 20:00:51(ost. akt: 2014-09-13 19:56:12)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Paluzy uroczyście obchodziły parafialne Święto Plonów. Były to zarówno dożynki parafialne jak i odpust. Kościół w Paluzach jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Był to więc odpust Matki Boskiej Siewnej.
Uroczystości święta plonów w Paluzach miały charakter religijny i skupiły się na uroczystej mszy świętej koncelebrowanej, pod przewodnictwem ks.Krzysztofa Brodzika - proboszcza parafii błogosławionej Karoliny w Biskupcu, ktoremu towarzyszył ks. Wojciech Puszcz - proboszcz parafii w Paluzach.

Msza rozpoczęła się od poświęcenia wieńcow dożynkowych i owoców pracy rolników przyniesionych przez parafian z Paluz, Grzędy, Bajdyt i Bisztynka. Księża poświęcili też ziarno siewne. Słowo Boże wygłosił ks. Brodzik.

Po nabożeństwie odbyła się procesja z wieńcami dożynkowymi. Uroczystości skupiły dużą liczbę parafian i gości z różnych miejscowości gminy i województwa.

O tradycji odpustowej przypominało typowe stoisko handlowe z zabawkami dla dzieci i nie tylko dla dzieci. Wśród plastikowych pistoletów i "komórek" można było jeszcze znaleźć, typowe dla takich stoisk sprzed lat, "prawdziwe" zabawki odpustowe, jak choćby wykonaną z kolorowego papieru piłeczkę na gumce.

Dożynki odbyły się bez koncertów disco-polowych, stoisk z piwem, podświetlonej sceny, parku zabaw dla dzieci i tym podobnych "ulepszeń". Odbyły się tak jak przez dziesiątki lat się odbywały. Religijnie, z podziękowaniem za zebrane plony i nadzieją na podobne lub lepsze w przyszłym roku. O tym, że jest to doniosła uroczystość świadczyły odświętne stroje parafian, ich zaangażowanie w przygotowanie uroczystości i wyjątkowo uroczyste nabożeństwo.

Mieszkańcy Paluz jeszcze przed dożynkami udekorowali swą miejscowość postaciami zbudowanymi z balotów slomy i mniejszymi, przedstawiającymi całą wiejską rodzinę, z dowcipem i dystansem do stereotypowego spojrzenia na "chłopa i babę".

Na dożynki i odpust jak co roku przybyli rowerzyści z grupy "rOwerOwa gmina Bisztynek", ktorzy nader chętnie fotografowali sięprzy wińcu dożynkowym z Grzędy przedstawiającym kobietę wyrabiającą masło oraz przy opisanych już postaciach wykonanych przez mieszkańcow Paluz.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Nowe wydanie"Gońca Bartoszyckiego"
już czeka na Was w kioskach i punktach sprzedaży!


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5