Spotkanie z Edwardem Cyfusem

2014-07-12 11:48:17(ost. akt: 2014-07-12 13:43:08)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Edward Cyfus spotkał się ze swymi czytelnikami w kameralnej sali ośrodka kultury w Bisztynku. Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Jego uczestnicy mogli posłuchać opowieści w zanikającej gwarze warmińskiej, historii Warmii oraz ciężkich losach rodowitych Warmiaków w XX wieku.
Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku zorganizował spotkanie ze znanym regionalistą, Warmiakiem, gawędziarzem i autorem książek o Warmii, jej zwyczajach i historii Edwardem Cyfusem. Spotkanie połączone było z promocją najnowszej książki Edwarda Cyfusa "Warmińska saga, a życie toczy się dalej...".

Określenie "najnowsza książka" nie do końca określa jej zawartość. Jest to bowiem połączona w jeden tom "trylogia warmińska" której poszczególne części wydawane były od 2003 roku.

Przybyli na spotkanie mogli nabyć najnowsze wydawnictwo z autografem autora a on sam opowiadał barwnie o historii Warmii, Zakonu Krzyżackiego, postaciach niektórych biskupów warmińskich oraz tragicznych i ciężkich doświadczeniach rodowitych Warmiaków w różnych okresach historycznych.

Zebrani w kameralnej sali uczestnicy spotkania mogli posłuchać opowieści mówionych gwarą warmińską. Pisarz opowiadał o tym jak doszło do zebrania dokumentacji i opowieści jego nieżyjącej już mamy oraz wydania pierwszego i kolejnych tomów trylogii "A życie toczy się dalej".

- Prawdziwym ojcem chrzestnym tej warmińskiej sagi był prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski, który zaproponował mi napisanie uczciwej książki o dziejach Warmii i Warmiaków w XX wieku. Zaskoczony zapytałem, dlaczego ja? Prezydent odparł krótko: jeśli nie pan to kto? - mówił Edward Cyfus.

- Dobre przyjęcie przez czytelników kolejnych części sagi "A życie toczy się dalej", która w nowym kształcie i nowej redakcji, dzisiaj państwo mogą otrzymać, zmotywowało mnie do zajęcia się szerzej Warmią i warmińskością. Mam to szczęście, że w miejscu pracy także mogę zajmować się ta tematyką. Na warmińskiej wsi znalazłem swoje miejsce na ziemi. Zostanę tu do końca - mówił Edward Cyfus.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plPamiętaj, że czeka na Ciebie nowe wydanie "Gońca Bartoszyckiego".

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5