Butelka z lidzbarskiego browaru i nie tylko

2014-06-22 07:01:48(ost. akt: 2014-06-22 13:14:06)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Strychy starych budynków nadal kryją wiele pamiątek przeszłości. W kamienicy wybudowanej na przełomie XIX i XX wieku w Bisztynku znaleziono starą butelkę z lidzbarskiego browaru świętego Jerzego. W ogródku wykopano kolejną z niemieckiego browaru istniejącego do dziś.
Nasza Czytelniczka z Bisztynka, w czasie remontu strychu domu wybudowanego na przełomie XIX i XX wieku, w którym jej rodzina mieszka od wielu pokoleń, znalazła starą butelkę po piwie.

- Uprzedzając wszelkie pytania i propozycje, chcę powiedzieć, że ta butelka nie jest przeznaczona do sprzedania - powiedziała nam p. Krystyna. - Nie sprzedam jej, bo to pamiątka rodzinna. W tym domu, rodzina mojego męża mieszkała jeszcze przed I wojną światową - dodała znalazczyni.

Butelka pochodzi - jak wynika z odlanych w szkle napisów - z browaru św. Jerzego w Lidzbarku Warmińskim. (Heilsberger St. Georges Brauerei)

Zachowała się w komplecie z charakterystycznym, sprężynującym zamknięciem oraz porcelanową zatyczką. W szkle butelki widoczny jest też napis o treści Eigentum unverkäuflich, co oznacza, że butelka stanowi własność browaru i nie jest na sprzedaż. (Dziękujemy za pomoc w tłumaczeniu Internaucie @Mazur.)

Browar św. Jerzego mieścił się w istniejącym do dziś budynku przy ul. Bartoszyckiej w Lidzbarku Warmińskim.

and

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Już po opublikowaniu informacji o butelce z Lidzbarka, kolejny Czytelnik powiadomił nas o swoim znalezisku. W ogródku w Bisztynku wykopał butelkę po piwie Binding pochodząca prawdopodobnie z Frankfurtu nad Menem. Dodatkowo znalazł dwa porcelanowe zamknięcia do butelek. Przedstawiamy je w galerii poniżej.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ajwen #1422977 | 95.160.*.* 22 cze 2014 14:20

    Nic szczególnie wartościowego, poza sentymentem. Wartość kilkunastu złotych. Dość popularne wzory wśród kolekcjonerów więc nie spodziewam sie tłumów chętnych. A jak ktoś chce "porcelanki" to jest miejsce gdzie leżą setkami i wystarczy sie schylić.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Mazur #1422890 | 81.14.*.* 22 cze 2014 11:48

    Eigentum = Wlasnosc, unverkäuflich = nie na sprzedaz. Te krotkie zdanie oznacza wiec, ze butelka jest wlasnoscia browaru i nie jest na sprzedaz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5