1 maja w PRL

2014-05-01 10:48:36(ost. akt: 2014-05-01 18:17:28)

Autor zdjęcia: zbiory archiwalne

1 maja w PRL, także w Bisztynku, był dniem obchodów Świeta Pracy z nieodłącznym pochodem pierwszomajowym. Po pochodzie przychodził czas na zakładowe, organizacyjne i zupełnie prywatne festyny i pikniki. Klimat tamtych lat pokazują stare zdjęcia wydobyte z archiwów i osobiste wspomnienia autora.
Dziś 1 maja - Międzynarodowy Dzień Pracy. Wielu z nas, pamiętających lata realnego socjalizmu, z rozrzewnieniem wspomina panujące wówczas majowe zwyczaje. Przede wszystkim pierwszomajowe pochody ulicami miasta i pikniki po ich zakończeniu.

Uczestniczyłem w Bisztynku zaledwie w dwóch pochodach pierwszomajowych. Wcześniej bywałem na takich "imprezach" w Olsztynie (wielokrotnie) oraz Warszawie i w Białymstoku. Wszędzie ten sam klimat. Szturmówki, transparenty, odświętne lub wręcz galowe ubiory. Także ludowe i zawodowe (np. pielęgniarki i uczennice liceów medycznych, które wówczas niezwykle mnie interesowały).

Jakimś przedziwnym zrządzeniem losu zawsze panowała przepiękna pogoda. Pamiętam tylko jeden rok w którym było zimno, acz słonecznie, a po pochodzie spadł śnieg.

Wracajmy do Bisztynka. Wziąłem udział w pochodach w latach 1988 i 1989. Już nie pamiętam czy zorganizowano pochód rok później. Jako przybysza z Olsztyna cieszyła mnie sprawna organizacja przemarszu.

Trybuna ustawiona była przy ówczesnym pawilonie handlowym GS "SCh" przy pl. Chopina. Pochód trwał krótko. Inaczej niż w Olsztynie, gdzie na "swoją kolej" szkoły i zakłady pracy czekały po kilkadziesiąt minut.

Nie pamiętam kolejności "prezentacji", ale co młodszym Czytelnikom warto przypomnieć, że podczas tych parad prezentowały się takie zakłady jak: ZBO "Stomil" (wcześniej OZOS), "Rema", ZPO "Warmia", GS "Samopomoc Chłopska", PPGR Bisztynek (Krzewina) i PPGR Sątopy, "Poligrafika", Spółdzielnia Kółek Rolniczych, Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne w Paluzach i Sułowie, Urząd Miasta i Gminy. Także poszczególne szkoły podstawowe, a było ich znacznie więcej niż dziś. Oczywiście także przeróżne organizacje począwszy od kombatanckiego ZBOWiD, a na ZSMP, ZMW i ZHP skończywszy.

Po zakończeniu oficjalnej, pochodowej części odbywały się majówki. Czasem festyny. Nie będę o nich pisał. Serdecznie zapraszam do podzielenia się tymi wspomnieniami tych, którzy pamiętają lepiej bisztyneckie pochody. Dla ilustracji ówczesnego klimatu zamieszczam dziś zdjęcia pochodzące z archiwó, z lat 60-tych i z połowy lat 80-tych.


Już jutro najnowsze wydanie "Gońca Bartoszyckiego!

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją :
">kliknij tutaj

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paweł #1388099 | 46.205.*.* 4 maj 2014 10:38

  Panie Andrzejku w latach od zakonczenia wojny do podziału adm w latach 70 PPGR Sątopy podlegał do 1989 Agrokompleksu w Kętrzynie. Z opowiań taty i mieszkańców Sątop wiem ,że Sątopy wczesniej brały udział w pochodzie 1 majowym w Reszlu gdyż kiedyś Reszel był miastem powiatowym jak i gminnym do którego Sątopy podlegały. Mam gdzieś nawet zdjecie prezydium w Reszlu i transparent na którym było napisane Agrokompleks Ketrzyn PPGR Sątopy

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Gierek #1386637 | 5.60.*.* 1 maj 2014 18:37

  czasy bezstresowe , ludzie uśmiechnięci, bez lęku na twarzy i w duszy, kościoły pełne, , bez umów o dzieło, były umowy o pracę nie trzeba było dziołać, a teraz z rana ławki przystankowe z zaspanymi bezdomnymi niepotrzebnymi ludżmi , więzienia pełne 90 tys, 100 dzieci w sierocińcach- przyczyna bieda POPISie

  odpowiedz na ten komentarz

 3. xxx-lecie #1386614 | 5.60.*.* 1 maj 2014 18:08

  to byly szczęśliwe czasy

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5