Pożar w kościele św. Mikołaja w Grzędzie

2014-04-29 16:39:46(ost. akt: 2015-08-06 10:19:57)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Mieszkanki Grzędy, które dziś około godz. 13 poszły posprzątać w kościele pw. św. Mikołaja w Grzędzie zobaczyły, że spłonęła tam część prezbiterium z drewnianym stołem ołtarzowym i częścią balustrady. Przyczynę pożaru ustali biegły z zakresu pożarnictwa.
W Grzędzie w gm. Bisztynek panuje nastrój żałobny. Dziś około godz. 13 do kościoła poszły dwie mieszkanki, aby zdemontować Grób Pański i posprzątać wewnątrz. Po wejściu do kruchty poczuły swąd spalenizny.

- Kościół był zamkniety na klucz. Po otwarciu drzwi poczułam swąd a potem, przez kratę zobaczyłam, że nie ma ołtarza. Były tam tylko zgliszcza, ale ognia nie było - mówiła roztrzesiona parafianka.

Na miejsce wezwano straż pożarną i policję.

- Strażacy nie używali wody, bo nie było takiej potrzeby. W miejscu powstania pożaru nie było już ognia. Sprawdziliśmy wieżę i strop. Nie było tam ognisk ognia - mówił st. kpt. Bogusław Krajewski z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bartoszycach.

- Przypuszczam, że pożar, przy braku dostępu tlenu sam zgasł, bo kościół był zamknięty - mówił strażak.

- Co do przyczyny powstania pożaru nie chcę się wypowiadać, bo ustali ją dopiero policja z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa - dodał.

Wewnątrz kościoła czuć wyraźny swąd spalenizny. Przed głównym ołtarzem widać tylko zgliszcza. Proboszcz parafii ks. Wojciech Puszcz nie chce snuć przypuszczeń, co do przyczyn pożaru.

- Kościół był zamknięty od niedzieli, od około godz. 10:3O, czyli od zakończenia ostatniej, odprawionej w nim mszy świętej. Wiadomość o pożarze dostałem, gdy byłem w Elblągu. Nie chcę na razie wyceniać strat. Muszę dokładnie zobaczyć, co spłonęło. Na szczęście nie spłonęły zabytkowe obrazy - mówił proboszcz.

Policjanci zabezpieczyli ślady na miejscu. Kościół został oplombowany i zamknięty do czasu wykonania badań specjalistycznych.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na bisztynek.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją :
">kliknij tutaj

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. DRAKE/999Olsztyn #1390687 | 89.228.*.* 7 maj 2014 18:38

  stwierdzenie pana strażaka, zabrakło tlenu i ogień sam zgasł nie wiedziałem że kościółek jest zamykany hermetycznie, dobrze że nie było owieczek a jak już będą to niech pleban nie zamyka drzwi bo istnieje możliwość uduszenia i kto będzie dawał datki no dobre życie dla pana wielebnego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. mika #1385564 | 31.61.*.* 29 kwi 2014 22:22

  A pieprznełeś się kiedyś w łeb że takie głupoty piszesz??? Aż żal twoich wypowiedzi się czyta gdyż one są na poziomie dziecka w wieku przedszkolnym.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. cde #1385382 | 178.235.*.* 29 kwi 2014 17:52

   Może jakieś naczynie szklane, które skupiło wiązkę promieni słonecznych padających przez okno było powodem pożaru ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5