Śledztwo w sprawie psa, który przez 6 godzin czekał na pomoc

2014-02-14 09:13:43 (ost. akt: 2014-02-14 17:25:52)

Autor zdjęcia: materiały policji

Prokurator Rejonowy w Biskupcu zdecydował o wszczęciu śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędników miejskich z Bisztynka. Niedopełnienie obowiązków polegało na "zaniechaniu podjęcia działań zmierzających do zapewnienia pomocy psu potrąconemu przez pojazd".
O sprawie psa potrąconego prawdopodobnie przez samochód w Bisztynku i konającego przez co najmniej sześć godzin na ulicy pisaliśmy 2 stycznia 2014 r. To zdarzenie zbulwersowało mieszkańców miasteczka oraz naszych Czytelników.

Prokurator Rejonowy w Biskupcu, 27 stycznia 2014 r. wszczął w tej sprawie śledztwo. Podstawą wszczęcia śledztwa było zawiadomienie z OTOZ Animals oraz nasz materiał prasowy i internetowy na ten temat a w tym zdjęcia wykonane przez autora tekstu. Odpisy tych materiałów znajdują się w aktach śledztwa.

Prokurator zakwalifikował czyn jako przestępstwo z art. 231 § 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 35 ust. 1a ustawy z 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt w związku z art. 11 § 2 kodeksu karnego. Ta pozornie skomplikowana kwalifikacja prawna oznacza niedopełnienie obowiązków przez urzędników miejskich w Bisztynku (231§1kk) poprzez dopuszczenie do cierpień zwierzęcia mających znamiona znęcania się nad nim (art. 35 ust. 1a uooz) przy czym oba te przestępstwa zostały dokonane jednocześnie, jednym czynem (art. 11§2 kk).

Sformułowanie jakiego użył prokurator w postanowieniu o wszczęciu śledztwa brzmi: "w sprawie nieopełnienia obowiązków przez burmistrza Bisztynka i urzędników miejskich poprzez zaniechanie działań zmierzających do zapewnienia pomocy psu potrąconemu przez pojazd".

Śledztwo poprzedzone było przeprowadzeniem przez policję tzw. czynności sprawdzających mających na celu ustalenie, czy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Wszczęcie śledztwa po czynnościach sprawdzających oznacza, że takie "uzasadnione podejrzenie" wystąpiło.

Już w ramach tych czynności sprawdzających, rozpoczętych w dniu zdarzenia, zwłoki potrąconego psa poddano sekcji wykonanej przez lekarza weterynarii. Lekarz ten stwierdził, że bezpośrednią przyczyną śmierci psa było krwawienie wewnętrzne z pękniętej wątroby i nerki zwierzęcia powstałe po silnym urazie mechanicznym.

Asp. Arkadiusz Czeczko - kierownik Posterunku Policji w Bisztynku poinformował nas, że w sprawie powołany zostanie biegły lekarz weterynarii, który wyda procesową opinię o przyczynach śmierci psa.

- Podkreślam, że śledztwo toczy się "w sprawie" a kwestia postawienia komukolwiek zarzutów nie jest przesądzona. Termin śledztwa zakreślono na 3 miesiące od dnia wszczęcia. Musimy w tej sprawie przesłuchać wiele osób a o postawieniu zarzutów w postępowaniu przygotowawczym w formie śledztwa decyduje wyłącznie prokurator. Co zdecyduje, tego oczywiście nie wiem - mówił asp. Czeczko.

Jedną z osób przesłuchanych w tej sprawie jest autor tego i współautor poprzedniego tekstu. Dalszymi więc publikacjami na ten temat będzie musiał zająć się inny dziennikarz, bo jako uczestnika postępowania przygotowawczego autora obowiązuje zakaz rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa. Dane publikowane wyżej uzyskaliśmy jeszcze przed przesłuchaniem.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Więcej informacji? To proste. Znajdziesz je w kolejnym numerze "Gońca Bartoszyckiego" 14 lutego!


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. q-ku #1379071 | 77.242.*.* 19 kwi 2014 20:05

  dodam jeszcze - a CO zrobili dziennikarze tej gazety, którzy zrobili konającemu psu ZDJĘCIE? I nie pomogli.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. q-ku #1379069 | 77.242.*.* 19 kwi 2014 20:03

  obok urzędników pod sąd, chociażby symboliczny, postawiłbym wszystkich mieszkańców Bisztynka którzy tam przechodzili jak można nie pomóc stworzeniu??? Co chrześcijanie zakichani - na władze czekacie?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. tutaj gościnnie #1332569 | 81.15.*.* 22 lut 2014 20:12

  Czytając wieści z tej ziemi zastanawia mnie wybitnie dużo bo kilkaset komentarzy nt pieskiego życia psa natomiast bardzo mało nt kultury, wypadku w Sątopach w 1954, nienawiść do komentarzy o niskiej opiece zdrowotnej ludzi, .... czy mamy już matriksy? bo raczej starsze osoby tutaj się nie wypowiadają a raczej skundlona społeczność mająca dostęp do neta, która psa stawia wyżej od życia ludzkiego, wyżej od rodziny, .... smutne to bo widać, że społeczeństwo mamy chore (samotne kobiety z psami), bezdzietni, rozmawiający z psem zamiast z sąsiadem, ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ludzie, czy was #1331589 | 46.204.*.* 21 lut 2014 12:41

   pogieło? na stronie internetowej Szpitala Klinicznego UWM w Olsztynie czas oczekiwania zabieg na oddziale neurochirurgii to 540 dni, oto czym sie powinien zająć prokurator, znaczy to że ludzie oczekujący w większości nie doczekają zabiegu. A tu lamenty nad przetrąconym kundlem, od tego jest hycel. Ludzie opamiętajcie sie! Nie dziwie sie gimbazie, bo ci robią za pożytecznych idiotów różnych stowarzyszeń i fundacji których głównym celem jest zarobek.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. ila #1329573 | 88.156.*.* 19 lut 2014 11:43

   kolejkami do lekarzy, to niech się zajmie rząd i zlikwiduje NFZ, a nie prokurator,. Znieczulicy tolerować nie można zarówno wobec ludzi jak i zwierząt. Dziwi Was, że mając gdzieś zwierzęta, ma się gdzieś ludzi? Kto robi krzywdę zwierzęciu, stać go na zrobienie krzywdy człowiekowi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (13)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5