Dożynki 2013 w gminie Bisztynek

2013-09-09 06:50:42 (ost. akt: 2013-09-09 10:02:31)
Starostami dożynek w Sątopach - Samulewie byli Elżbieta Aftyka z Grzędy i Stanisław Malinowski z Unikowa.

Starostami dożynek w Sątopach - Samulewie byli Elżbieta Aftyka z Grzędy i Stanisław Malinowski z Unikowa.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Sątopy-Samulewo były gospodarzem Gminnych Dożynek 2013 w gminie Bisztynek. Po raz pierwszy od wielu lat gminne święto plonów odbyło się poza Bisztynkiem. Mieszkańcy Sątop-Samulewa przygotowali się do niego znakomicie i możliwe, że tradycją gminy stanie się organizowanie tradycyjnych dożynek także w innych wsiach gminy.
Dożynki gminne w gminie Bisztynek odbywały się zwykle w samym Bisztynku. W tym roku z konieczności zostały przeniesione do Sątop-Samulewa. Z konieczności, bo w Bisztynku wyremontowano płytę boiska na stadionie miejskim, na którym zwykle święto plonów się odbywało.

Mieszkańcy Sątop-Samulewa postarali się znakomicie o godne przyjęcie gości dożynek i imprez im towarzyszących. W miejscowości ustawiono dowcipne instalacje "z życia rolnika", do skosztowania płodów sadów i ogrodów zapraszał napis "nieh sie częstójo", a przy babcie szatkującej kapustę wielu gości wykonywało sobie pamiątkowe zdjęcia.

Święto plonów miała tradycyjny przebieg. Rozpoczęło się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Leonarda Klimka proboszcza parafii w Sątopach i ks. Wojciecha Puszcza - proboszcza sąsiedniej parafii w Grzędzie.

Ks. W. Puszcz wygłosił też kazanie w którym zwracał uwagę na brak szacunku dla pracy rolników, traktowanie ich jak przedsiębiorców dążących jedynie do maksymalnego zysku.

- Nie szanujemy pracy rolników, skoro nie szanujemy też owocu ich pracy, czyli chleba. Skoro potrafimy wyrzucić chleb do śmieci oznacza to brak poszanowania pracy tych, którzy go wytwarzają - mówił.

- Jeśli twierdzicie, że rolnikom, pracującym 365 dni w roku, jest tak dobrze, to dlaczego jest ich tak mało i nikt nie garnie się do tej "lekkiej" pracy? - pytał kaznodzieja.

Po nabożeństwie z kaplicy w Sątopach-Samulewie do placu rekreacyjnego przeszedł barwny korowód z wieńcami dożynkowymi sołectw gminy Bisztynek, przy ludowej muzyce w wykonaniu zespołu "Reszelanie. Korowód prowadzony był przez trójkę dzieci w strojach ludowych oraz starostów dożynek: Elżbietę Aftykę z Grzędy i Stanisława Malinowskiego z Unikowa niosących bochen chleba wypieczony w miejscowej piekarni z mąki uzyskanej z tegorocznych plonów.

Bochen chleba przekazany został gospodarzowi gminy, burmistrzowi Bisztynka Janowi Wójcikowi. Burmistrz powitał wszystkich zebranych na uroczystościach i obiecał sprawiedliwe dzielenie podarowanego mu chleba. Na scenie wystąpili zaproszeni gości w tym także poseł na Sejm RP Tadeusz Iwiński i delegacja z partnerskiego Zelenogradska w obwodzie kaliningradzkim.

Dożynki w gminie Bisztynek są zawsze okazją do wyróżnień przyznawanych rolnikom oraz rozstrzygnięcia konkursów na najładniejsze wsie, osiedla oraz posesje i najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Podczas tegorocznych dożynek na wniosek burmistrza Bisztynka odznakę "Zasłużony dla rolnictwa" przyznawaną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi otrzymał Mirosław Iwanyk z Księżna oraz, na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej - Jan Wójcik - rolnik i burmistrz Bisztynka. Nagrody burmistrza otrzymali: Małgorzata i Marek Gużowie, Bożena i Andrzej Górczany, Romualda i Janusz Gruzowie, Agnieszka i Krzysztof Maleszewscy oraz Anna i Marian Czyszkowie. Nadroda burmistrza wyróżniono zasłużonych pszczelarzy: Czesławę i Ryszarda Sobczyków oraz Alfredę i Karola Prościńskich.

W konkursie "Gmina i miasto Bisztynek w kwiatach i zieleni" pierwsze miejsce przyznano wspólnocie mieszkaniowej z budynku przy ul. Słonecznej 9 w Bisztynku. W konkursie "Estetyczna wieś, osiedle" zwycięzcą, po raz trzeci z kolei została Nowa Wieś Reszelska.

Jury konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy równorzędne I miejsca przyznało wieńcom z Troszkowa, Bisztynka i Grzędy, ale musiało zdecydować który z wieńców reprezentować będzie gminę Bisztynek podczas dożynek wojewódzkich. Zdecydowano, że będzie to wieniec z Troszkowa. Podczas dożynek wojewódzkich w Olsztynku oprócz troszkowskiego wieńca, gminę Bisztynek reprezentować będzie, jako starościna dożynek - sołtyska sołectwa Bisztynek - Agnieszka Kobryń. Ta informacja została owacyjnie przyjęta przez liczną publiczność zgromadzoną na placy rekreacyjnym w Sątopach-Samulewie.

Tegoroczne dożynki miały również charakter charytatywny. Zbierano podczas nich datki na leczenie chorego na ostrą białaczkę Kacpra Czerniawskiego - 12-latka z Bisztynka. Licytowano przeróżne przedmioty i dzieła artystów a dochody ze sprzedaży pierogów, ciast, grochówki strażackiej zostały przeznaczone na zakup leków niezbędnych Kacprowi.

Swoje stoiska promocyjne wystawiły w Sątopach-Samulewie firmy i instytucje. Szczególnym powodzeniem cieszyło się stoisko Nadleśnictwa Bartoszyce z kołem fortuny. Leśnicy przyznawali nagrody za prawidłowe odpowiedzi na przyrodnicze pytania, których kategorię losowano wspomnianym kołem. Pytania proste nie były.

Pierwsze kroki w wirtualnym świecie zrobić mogli seniorzy. Wystarczyło skorzystać ze specjalnego, internetowego stoiska latarniczki Polski Cyfrowej Anieli Janik. Dzieci mogły skorzystać z zabaw na batucie i dmuchanych zjeżdżalniach, nabyć zabawki, watę cukrową. Na scenie wystąpili "Reszelanie", zespół pieśni i tańca "Perła Warmii" z Lidzbarka Warmińskiego, zespół wokalny dorosłych "Mozaika" z Bisztynka oraz zespół disco-polowy "Mejk". Imprezę zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem.

Andrzej Grabowski
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5