W Dniu Strażaka remiza OSP w Bisztynku otwarta była dla wszystkich

2013-05-04 19:12:10 (ost. akt: 2013-05-04 19:20:47)
Dzień Otwarty w remizie OSP w Bisztynku był m.in. okazją do spojrzenia na miasteczko i remizę z niezwykłej perspektywy.

Dzień Otwarty w remizie OSP w Bisztynku był m.in. okazją do spojrzenia na miasteczko i remizę z niezwykłej perspektywy.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku, tegoroczny Dzień Strażaka, obchodzili wspólnie z mieszkańcami miasteczka. Każdy kto tylko chciał mógł zapoznać się ze sprzętem ratującym życie i mienie lub zobaczyć Bisztynek z perspektywy... podnośnika hydraulicznego.
Każdy, kto przyszedł do strażackiej remizy w Bisztynku, w tegorocznym Dniu Strażaka, nie mógł tego żałować. Pogoda dopisała a strażacy przygotowali moc atrakcji. Można było wejść do samochodów ratowniczo-gaśniczych i włączyć sygnały, pogadać przez sprzęt nagłośniający i radiostacje, przymierzyć hełm strażacki i umundurowanie. To jednak nie wszystko.

Olbrzymią popularnością cieszył się widok Bisztynka z perspektywy kosza na podnośniku hydraulicznym. Z tej atrakcji korzystali zarówno dorośli jak i dzieci. Dzięki temu, udało nam się wykonać kilkanaście zdjęć miasta, które bez podnośnika byłyby niemożliwymi do wykonania.

Chrzest bojowy na podnośniku wyciągniętym na maksymalną wysokość przeszedł nowy strażak OSP w Bisztynku - ks. Łukasz Sadko - wikariusz bisztyneckiej parafii, który wcześniej złożył podanie o przyjęcie w szeregi ochotników. Podanie zostanie rozpatrzone (najpewniej pozytywnie) na najbliższym posiedzeniu zarządu OSP. Ks. Łukasz Sadko odmówił też, na początku Dnia Otwartego, modlitwę i pobłogosławił strażaków oraz poświęcił ich sprzęt i remizę. Ks. Sadko był strażakiem-ochotnikiem w województwie podkarpackim do czasu ukończenia seminarium, nie jest więc nowicjuszem w strażackim fachu.

Dość niespodziewanie, na Dzień Strażaka, do Bisztynka przybył starosta bartoszycki Wojciech Prokocki z trójką chłopaków - najpewniej przyszłych strażaków, bo ich zainteresowanie sprzętem było ogromne. Przybył prywatnie, ale jest osobą trudną do zignorowania i dość łatwo daje się zauważyć w tłumie a prawdziwy tłum zwiedzających przybył do remizy.

Strażacy z Bisztynka prezentowali wszystkim chętnym sprzęt ratownictwa drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej, aparaty powietrzne i oczywiście "sikawki". Można było użyć tzw. szybkiego natarcia, przeciąć rurę nożycami hydraulicznymi lub dać się unieruchomić na desce ortopedycznej.

Zwiedzający namówili też do otwarcia karetki i pomieszczeń pogotowia ratunkowego stacjonujących obok ratowników medycznych.

Dzień Otwarty był znakomitą okazją do ciekawego spędzenia wolnego czasu podczas trwającego majowego weekendu.

Andrzej Grabowski
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5