Motocykle zjadą na początek odpustu w Wardęgowie

2022-05-24 18:31:12(ost. akt: 2022-05-24 18:40:55)
Figura Matki Bożej Wardęgowskiej w sanktuaryjnej kaplicy

Figura Matki Bożej Wardęgowskiej w sanktuaryjnej kaplicy

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Zbliża się termin najbardziej charakterystycznego odpustu w powiecie nowomiejskim. Do Sanktuarium Matki Boskiej Wardęgowskiej przyjdą i zjadą pielgrzymi nawet z odległych stron.
Odpust w Wardęgowie zachował swój niezmienny charakter od dziesiątek, a nawet i setek lat. Najpierw w dawnych czasach, wierni gromadzili się przy pierwszej, niewielkiej, drewnianej kaplicy postawionej w 1719 roku. Potem kilkakrotnie kaplice burzono i odbudowywano, a ostatniego dzieła zniszczenia dokonali Niemcy w końcu listopada 1939 roku. W 1947 postawiono murowany kościółek, który służy wiernym do dnia dzisiejszego.
Wardęgowo stało się słynne po objawieniach w XVIII wieku, kiedy to 11 – letni Andrzej pasł bydło właścicielki Wardęgowa. Ujrzał on obraz Matki Bożej namalowany na blasze, z którego biła niezwykła jasność. Wówczas sprawę objawień, które stały się głośne, badała specjalna komisja.
Tegoroczny odpust zapoczątkuje, w niedzielę 5 czerwca, Diecezjalne Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego. Właściciele motocykli z okolic Wąbrzeźna zbiorą się przy restauracji Rondo o godzinie 11.30, po czym około godziny 13 przejadą do Wardęgowa przez Ostrowite, Osetno, Łąkorek, Łąkorz, Gaj, Lipinki, i Wardęgowo. O godzinie 14 rozpocznie się Msza Święta na rozpoczęcie sezonu z poświęceniem motocykli.
W poniedziałek, 6 czerwca, o godzinie 17 rozpocznie się suma odpustowa, natomiast o godzinie 20 zaplanowano specjalna mszę dla chorych. O północy rozpocznie się liturgia w intencji rodzin. Uroczystości odpustowe we wtorek, 7 czerwca, rozpocznie msza dla rolników o godzinie 9. O godzinie 11 odbędzie się msza dla dzieci pierwszokomunijnych, a o godzinie 17 odprawiona będzie msza dedykowana rodzinom z małymi dziećmi i młodym małżeństwom. ul

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5