Zapalono znicze na grobie doktora Friedricha Lange w Łąkorku

2021-10-22 13:27:36(ost. akt: 2021-10-22 13:38:23)
Składanie wiązanki i zniczy na grobie doktora Friedricha Lange w Łąkorku

Składanie wiązanki i zniczy na grobie doktora Friedricha Lange w Łąkorku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych, na cmentarzyku w Łąkorku, złożono wiązankę i zapalono znicze na grobie Friedricha Lange, fundatora Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim i Biskupcu Pomorskim.
Co roku do Łąkorka jechała delegacja mniejszości niemieckiej z koła w Nowym Mieście Lubawskim oraz przedstawiciele nowomiejskiego szpitala. W tym roku delegacji mniejszości nie było, natomiast Bogumiła Kurowskiego, dyrektora szpitala, reprezentowała Alicja Prusakowska z działu administracji placówki, obecny był także społeczny opiekun tego miejsca — Waldemar Modrzewski z Bielic.

Przypomnieć warto, że doktor Friedrich Lange był postacią nietuzinkową. Urodził się jako syn Edwarda Lange, administratora domeny rządowej w Łąkorku k. Nowego Miasta Lubawskiego (powiat nowomiejski). Studiował medycynę w Królewcu. Uczestniczył w wojnie 1870–1871 roku. Następnie pracował jako chirurg w Królewcu oraz Kilonii. W 1891 roku po ślubie z Adele Thiel przeniósł się do Nowego Jorku. Najpierw pracował jako starszy lekarz na oddziale chirurgicznym, następnie w Bellevue Hospital, i wreszcie jako chirurg konsultant w Presbyterian Hospital. Założył własną klinikę. Zwany był „pionierem niemieckiej chirurgii w Ameryce”. Dzięki Friedrichowi Lange sprawność w dłoni odzyskał Ignacy Jan Paderewski, który po odniesionej kontuzji myślał o zakończeniu kariery. Po zakończeniu praktyki w USA powrócił do rodzinnego Łąkorka. Z własnych funduszy ufundował kompleks sportowy Palästra Albertina w Królewcu, szpital w Nowym Mieście Lubawskim, dom dla osób niepełnosprawnych w Biskupcu, w rodzinnym Łąkorzu założył bibliotekę. Otoczył opieką miejscowy kościół protestancki. Kilkadziesiąt razy podróżował do Ameryki oraz po Europie, gdzie uczestniczył w międzynarodowych sympozjach lekarskich. Zmarł w sanatorium w Babelsbergu w wyniku udaru mózgu. Jego grób znajduje się w rodzinnym Łąkorku, gdzie spoczywa obok żony. Zmarł bezpotomnie. Swój majątek zapisał na rzecz szpitala w Nowym Mieście Lubawskim, który od 10 czerwca 2008 roku nosi imię swego fundatora. opr.ul2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5