350 tysięcy za ograniczeniem handlu w niedzielę

2016-09-04 11:17:00 (ost. akt: 2016-09-04 21:11:35)
Pracę może stracić nawet 100 tysięcy osób, straszą przeciwnicy. Cywilizujemy rynek pracy w Polsce i pomagamy polskiej rodzinie, przekonują zwolennicy. Obywatele RP mają kolejny powód by się wziąć za łby. Ale jest za co.
Chodzi o wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Obywatelski projekt opracowany przez ekspertów "Solidarności" trafił właśnie do Sejmu. Podpisało się pod nim ponad 350 tysięcy osób. Abyy obywatelski projekt trafił pod obrady Sejmu trzeba zebrać minimum 100 tys podpisów.

Na dzisiaj za ograniczeniem handlu w niedziele jest PiS. Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego chcą jednak najpierw uważnie przyjrzeć się projektowi. Są za samą ideą, ale chcą wypośrodkować interes pracowników, gospodarki i obywateli.

Suchej nitki na projekcie nie pozostawili za to politycy PO i Nowoczesnej. Ich zdaniem jest on szkodliwy dla polskiej gospodarki, a przede wszystkim dla samych pracowników handlu. Politycy tych dwóch partii ostrzegają, że przez ograniczenie handlu w niedziele pracę może stracić od 30 do nawet do 100 tysięcy osób. Głównie kobiet, nad którymi tak troskliwie pochyla się "Solidarność" i PiS, dodają złośliwie.

Jakich argumentów używa "Solidarność"? Przede wszystkim społecznych.

1. Około 80% pracowników handlu to kobiety. To, że pracują w niedziele jest szkodliwe dla ich rodzin.

- W praktyce zatem ustawowe gwarancje otrzymania za pracę w niedzielę innego dnia wolnego od pracy nie są wystarczającą kompensatą i nie zapewniają pracownikom zatrudnionym w handlu możliwości integracji z rodziną w niedzielę, która ponadto w tradycji polskiej jest dniem świętym i rodzinnym - czytamy w uzasadnieniu wniosku

2. W 9 krajach UE taki zakaz obowiązuje.

- Istotnym elementem przemawiającym za ograniczeniem handlu w niedziele jest skutecznie i społecznie zaakceptowane funkcjonowanie takiej zasady w wielu krajach europejskich np.: w Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Belgii, Danii, gdzie istnieje całkowity zakaz handlu lub ograniczony w zależności od regionu, pory roku, czy wielkości sklepu - argumentują związkowcy

3. Duże zakupy można zrobić innego dnia.

- Trudno także uznać, że funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedziele jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności - dodają.

Według projektu zakaz handlu w niedzielę dotyczyłby większości placówek handlowych, czyli "wszelkich obiektów, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie m.in. sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów materiałów budowlanych oraz domów wysyłkowych".

Od zakazu byłyby jednak wyjątki.

1. "Handlowe niedziele" byłyby dozwolone w niedziele przypadające przed Świętami Bożego Narodzenia i Świętami Wielkanocnymi oraz w drugą niedzielę lipca.

2. Pracować w niedziele mogłyby apteki, małe sklepy gdzie sprzedaje właściciel, kioski nieprzekraczające 50 m kw. powierzchni użytkowej, w których sprzedaż gazet, czasopism i biletów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki czy stacje benzynowe o powierzchni do 150 m kw.

3. Handel w niedzielę mógłby też się odbywać m.in.w placówkach handlowych prowadzących sprzedaż pamiątek, upominków lub dewocjonaliów, w których sprzedaż wiodąca tych produktów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu, sklepach zlokalizowanych hotelach i szpitalach oraz w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

4. Wyjęte spod zakazu byłyby też placówki handlowe nieprzekraczające 25 m kw. powierzchni użytkowej usytuowane na dworcach oraz kwiaciarnie nieprzekraczających 50 m kw. powierzchni użytkowej, w których sprzedaż kwiatów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki.

Ograniczenie handlu w niedzielę to
Świetny pomysł. Niedziela to w polskiej tradycji dzień rodzinny.
43.98%
To skandal. Chcę kupować w niedzielę. Jeżeli ktoś nie chce pracować tego dnia, to niech zmieni sobie zawód.
27.38%
Przez zakaz pracę straci tysiące kobiet. Lepiej poprawić im warunki pracy w niedzielę, np. ustawowo podnieść dniówkę o 500%
28.64%

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ryszard

Komentarze (87) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sergej #2842364 | 196.240.*.* 1 sty 2020 10:09

  Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Tylko pytam #2244768 | 109.241.*.* 14 maj 2017 09:38

  A gdzie zakaz pracy dla księżulków w niedziele i święta ??? Im też wypoczynek po ciężkiej pracy w tygodniu się należy. O sprzątaczkach kościelnych już nie wspomnę .

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2236045 | 109.95.*.* 2 maj 2017 15:12

  Jestem za tym aby urzędy także były czynne w niedzielę !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. anka #2128461 | 83.9.*.* 6 gru 2016 16:34

  A czy za pracę w niedzielę pracownik nie dostaje wolnego dnia w tygodniu?

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Kronos #2126943 | 176.221.*.* 4 gru 2016 12:42

  To prawda, że za zakazem handlu w niedzielę podpisało się 350 tys. osób. Za utrzymaniem handlu w niedzielę było już 1,5 miliona osób, ale tego Gazeta Olsztyńska już nie podaje!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (87)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5