Mieszkańcy upamiętnią Sylwestra Antoniego Sznarbacha

2013-08-08 18:41:34 (ost. akt: 2013-08-08 18:42:12)
— Sylwester Antoni Sznarbach to uczeń Jana Matejki i nasza duma. Nie możemy pozwolić na to, żeby o nim zapomniano — mówi Krzysztof Kowalski, komendant ZHP w Biskupcu. Dlatego razem z innymi mieszkańcami postanowił postawić znanemu Warmiakowi pomnik i tablicę pamiątkową.
Sznarbach studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, później uczył się w m.in. Berlinie. Pisywał stamtąd korespondencję do „Gazety Olsztyńskiej”, które podpisywał jako Stary Warmiak. Znany malarz i poeta często podkreślał swoje pochodzenie i przywiązanie do rodzinnej Warmii. Napisał m.in. „Do Warmiaków” i „Powiew wolności”. Urodził się w Sząbruku koło Olsztyna, zmarł w 1924 roku w Rzecku. Jest pochowany na cmentarzu w Biskupcu.

— Nagrobek Sznarbacha to tylko krzyż i usypana ziemia. Nikt nie zwrócił na to uwagi przez tyle lat, a taka postać zasługuje w końcu na coś więcej! Dlatego my, mieszkańcy, postanowiliśmy upamiętnić go tak, jak potrafimy — opowiada Krzysztof Kowalski.

Pomysł zrodził się jeszcze w 2011 roku, kiedy pan Krzysztof dowiedział się, że grób niebawem może zostać zlikwidowany. — Musieliśmy coś z tym zrobić. To nie do pomyślenia, żeby człowiek, który na każdym kroku sławił Warmię nie miał godnego miejsca spoczynku. Dziwi mnie, że wcześniej nikt o tym nie pomyślał — dodaje komendant ZHP. Zorganizowano zebranie dla mieszkańców, na którym przybliżono im postać Sznarnacha i przedstawiono problem. Od razu znaleźli się dobroczyńcy. — Jedna Warmiaczka z krwi i kości postanowiła podarować nagrobek. To od razu dodało skrzydeł — mówi Krzysztof Kowalewski.

Spotkania na temat tablicy i pomnika odbywały się regularnie. — To taka nasza społeczna zrzutka. Każdy dawał tyle, ile miał. Cieszę się, że udało nam się osiągnąć cel — kontynuuje komendant.

Dzięki staraniom pana Krzysztofa i innych mieszkańców Biskupca nagrobek i pamiątkowa tablica zostaną odsłonięte w 89. rocznicę śmierci malarza. Uroczystość odbędzie się w sobotę, 10 sierpnia, o godz. 18 na cmentarzu w Biskupcu.

Nina Ramatowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. e, #1165971 | 37.228.*.* 9 sie 2013 06:54

    brawo Szymek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. pistoleros #1165703 | 89.228.*.* 8 sie 2013 21:43

    Brawo Komendancie !Serce się raduje że są na tym świecie tacy ludzie jak Pan Słowa Jana Pawła II -Narody które tracą pamięć, giną. Kraje, które nie mają swojej historii albo zapominają o niej, nie mają zakorzenienia, nie myślą o swoim bycie, mało wiedzą i będą ginąć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5