Burmistrz: Oczywiście nie zapłacimy

2013-05-11 09:00:00 (ost. akt: 2013-05-10 20:00:11)
- Do końca czerwca 2013 r. mieszkańcy Szkód w końcu będą mieli drogę na którą tak długo, długo czekali - mówi Wojciech Stępniak, zastępca burmistrza Białej Piskiej

- Do końca czerwca 2013 r. mieszkańcy Szkód w końcu będą mieli drogę na którą tak długo, długo czekali - mówi Wojciech Stępniak, zastępca burmistrza Białej Piskiej

Autor zdjęcia: archiwum GP

Milion złotych - tyle pieniędzy w ramach zwrotu dotacji Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chce otrzymać od gminy Biała Piska. Chodzi o pomoc finansową, którą gmina dostała na budowę drogi do Szkód.
Wszystko zaczęło się 10 lat temu. Wtedy gmina Biała Piska otrzymała pieniądze w ramach programu Sapard na budowę drogi do Szkód. Asfalt położono, ale do... kolonii Kózki.

W sprawę zamieszany jest były burmistrz Białej Piskiej. Prokurator zarzucił mu "popełnienie przestępstwa wyłudzenia, poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień".


na stronie internetowej BIP Wojciech Stępniak, zastępca burmistrza Białej Piskiej, wypowiedział się w sprawie żądanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwrotu dotacji. Poniżej publikujemy całą treść.


BUDUJEMY DROGĘ W SZKODACH, A DOTACJI NIE POWINNIŚMY ZWRACAĆ


Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Biała Piska

wiem, że bardzo wiele niepokoju Państwa wzbudza decyzja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie zwrotu dotacji udzielonej naszej Gminie na: „Budowę drogi gminnej Biała Piska-Szkody od km 0+000,00 do km2+938,65”, bo tak nazywała się inwestycja zgodnie z dokumentami – zapisy we wniosku i umowie o pomoc finansową oraz w rozliczeniu inwestycji. Zobowiązany jestem do poinformowania Państwa o aktualnej sytuacji tej sprawie.

Po otrzymaniu informacji o konieczności zwrotu tej dotacji niezwłocznie odbyliśmy spotkanie w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie. W spotkaniu w Agencji uczestniczyli wraz ze mną Przewodnicząca Rady Miejskiej - Pani Elżbieta Sakowska, Pani Skarbnik i nasz Radca Prawny.

Najważniejsze dla nas było to, jakie dokumenty ma Agencja w zakresie zabezpieczenia umowy o dotację i jak je może wykorzystać. I tutaj muszę Państwa uspokoić. Zabezpieczeniem umowy o dotacje był weksel in blanco ważny przez pięć lat tj. do 2008 r.

W związku z tym Agencja nie może od razu wejść na konto Gminy. Aby to zrobić Agencja musi wezwać Gminę to zapłaty, a następnie wystąpić do Sądu o wydanie wyroku w procesie cywilnym w sprawie zwrotu dotacji. To trochę uspokaja i daje czas na przygotowanie się do obrony.

I rzeczywiście Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Departament Zarządzania Należnościami w Warszawie przesłała do nas wezwanie do zapłaty. Żądana kwota to prawie jeden milion sto tysięcy złotych. Oczywiście nie zapłaciliśmy. Teraz czekamy na wezwanie do Sądu.

W tym roku minie 10 lat od otrzymania dotacji. Dlatego też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musiała do nas wystąpić o zwrot dotacji, gdyż w przeciwnym wypadku wskutek przedawnienia straciłaby możliwość dochodzenia zwrotu dotacji nawet w procesie cywilnym.

Tak, że czeka nas sprawa sądowa z powództwa cywilnego. Przygotowujemy się do tej sprawy i wszystko zrobimy, aby wybronić Gminę od zapłacenia tej kwoty. Uważam, że dotacji i odsetek nie powinniśmy zwracać, gdyż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miała informacje od ówczesnych radnych o nieprawidłowościach przy budowie drogi. Miała wtedy prawie pół roku na szczegółowe zweryfikowanie wniosku i informacji od radnych, a mimo to udzieliła dotacji. A teraz po 10 latach ta sama Agencja żąda zwrotu dotacji.

Wprawdzie niektórzy namawiają, aby zawiesić sprawę cywilną przed sądem i poczekać do czasu rozstrzygnięcia sądowej sprawy karnej, która według informacji z mediów toczy się przeciwko byłemu Burmistrzowi Panu Andrzejowi Kurzątkowskiemu.

Tylko co to da. Będziemy żyli dalej w niepewności przez kolejne kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt miesięcy (bo tyle trwają sądowe sprawy karne) i nie bez znaczenia przecież jest także fakt, że codziennie o ponad 150 złotych rosną odsetki od dotacji. Uważam, że należy rozdzielić sprawę karną Pana Andrzeja Kurzątkowskiego od sprawy Gminy i żądania zwrotu dotacji.

Szanowni Państwo,
sprawą zwrotu dotacji i budowy drogi interesują się media. W dniu 07 kwietnia br sprawa ta została przedstawiona w programie Interwencja Telewizji Polsat. Słuchając wypowiedzi Pana Andrzeja Kurzątkowskiego nie można się do nich nie odnieść.

Pan Andrzej Kurzątkowski próbuje przedstawić tą sprawę jako zemstę polityczną i próbuje włączać w tą swoją niedorzeczną teorię moją osobę. Przypomnę, że sprawa budowy drogi na odcinku Biała Piska – Kolonia Kózki bulwersowała i do dziś bulwersuje mieszkańców sołectwa Szkody, wielu mieszkańców Gminy oraz ówczesnych radnych Rady Miejskiej, którzy próbowali przeciwdziałać realizacji inwestycji w takim zakresie w jakim została wykonana.

Słowa, które w trakcie programu telewizyjnego wypowiedzieli:
- Pan Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie - cytuję „Mamy tutaj do czynienia z ewidentnym przestępstwem, z przestępstwem oszustwa”… „Celem takiego działania można domniemywać była chęć podniesienia jakby wartości swojej nieruchomości rolnej.”,
oraz
- Pani Agnieszka Żegarska z Sądu Okręgowego w Olsztynie cytuję „Zarzuty dotyczą niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez osobę w celu osiągnięcia własnej korzyści materialnej”

na pewno nie potwierdzają teorii zemsty politycznej.

Wypowiedź Pana Andrzeja Kurzątkowskiego zmobilizowała mnie do przekazania szczegółowych informacji w tej sprawie. Aby nie prowadzić niepotrzebnej dyskusji zdecydowałem, że w ciągu najbliższych kilku dni opublikuję w Internecie w ramach gminnego Biuletynu Informacji Publicznej protokół z kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie. Będziecie mogli Państwo sami przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie w tej sprawie.

A ponieważ Pan Andrzej Kurzątkowski mówi o swojej niewinności proponuję Panu, aby opublikował Pan akt oskarżenia wraz z uzasadnieniem w części dotyczącej Pana osoby, a mieszkańcy ocenią, czy zawinił tu projektant, czy ktoś inny.

Drodzy Mieszkańcy
jak Państwa wcześniej informowałem umowa na wykonanie zadania „Remont drogi gminnej wraz z zjazdami w miejscowości Szkody od drogi powiatowej Biała Piska – Kumielsk do drogi gminnej Biała Piska – Kózki I etap od km 0,000 do km 1+118 oraz od km 0,000 do km 0+148” jest podpisana, plac budowy został przekazany, firma przygotowała się do realizacji inwestycji, geodeci są już na miejscu, a wykonanie prac powinno być zakończone do końca czerwca 2013 r. Mieszkańcy Szkód w końcu będą mieli drogę na którą tak długo, długo czekali…


Z poważaniem
Zastępca Burmistrza Białej Piskiej
Wojciech Stępniak


Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cdn #1111859 | 83.23.*.* 13 cze 2013 10:17

  ludzie przecież wszyscy wiedzieli że droga zmierza w złym kierunku gdzie byli radni,wystąpienie pani radnej w polsacie jest śmieszne .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. a może by tak.... #1111079 | 148.81.*.* 12 cze 2013 12:43

   Stępień ze swojej kieszeni wyłożył na przechwałki i oczernianie innych w gazetach... Za biuletyn płacimy My, czyli mieszkańcy...

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. do orla #1105306 | 83.19.*.* 6 cze 2013 09:25

   Podaj adres tej budowy. Za pomówienia można "beknąć". Teraz to już musisz podać szczegóły. Czeka cię niezła jazda.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. orzeł #1104440 | 5 cze 2013 12:11

   nawet nie wiesz że w Białej Piskiej było CBA o Szumowski to od czego zawału i wylewu dostał, hahmenty a mieszka w internacie ale działkę ma i dom w stanie surowym gdzie indziej bo w Białej już by po nim jechali że się nachapał sprytny politycznie pozory to podstawa. Wróbel dostał zakaz działalności -zresztą

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. lolek #1097147 | 83.19.*.* 28 maj 2013 10:04

   AA gdzie ta budowa "buraku"?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (34)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5