Św. Brunon patronem Bartoszyc

2009-09-30 00:00:00

Dziś (30. września) św. Brunon z Kwerfurtu zostanie oficjalnie ogłoszony patronem Bartoszyc. Z tej okazji o godz. 10 zostanie odprawiona msza święta w Archidiecezjalnym Sanktuarium świętego Brunona z Kwerfurtu, a potem odsłonięty pomnik patrona. To ostatni, trzeci dzień miejskich obchodów 1000-lecia jego męczeńskiej śmierci.

W Bartoszycach od 130 lat istnieje Sanktuarium świętego Brunona z Kwerfurtu. To dlatego w 1000. rocznicę jego męczeńskiej śmierci został patronem Bartoszyc.— O to żeby św. Brunon z Kwerfurtu został naszym patronem starałem się do pięciu lat. To postać, która wyprzedziła własna epokę o całe tysiąc lat. Już we wczesnym średniowieczu wyznawał zasady bliskie ideii zjednoczonej Europy. Bliskie mu były też ideały wielokulturowości i tolerancji. Jest czczony przez katolików i grekokatolików, a sam przecież był Niemcem. W naszym mieście, gdzie obok siebie żyją Polacy, Ukraińcy i Niemcy, św. Brunon jest wspaniałym wzorem do naśladowania — mówi Krzysztof Nałęcz burmistrz Bartoszyc. — Na szczęście moje starania spotkały się ze zrozumieniem wielu ludzi, a dzięki oddolnej inicjatywie powstał klimat do tego, aby św. Brunonowi postawić pomnik.Dziś (30. września) bartoszycka rada miasta podejmie na uroczystej sesji uchwałę dotyczącą ustanowienia świętego Brunona patronem miasta.
— Zgodę na to wydała wcześniej Stolica Apostolska, specjalnym dekretem papieskim — mówi burmistrz.

Po zakończeniu sesji odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika patrona miasta. Aktu poświęcenia dokona metropolita senior arcybiskup Edmund Piszcz. Pomnik już od tygodnia stoi w centrum miasta, na skwerze przed Urzędem Miasta i Liceum Ogólnokształcącym. Bartoszyckie uroczystości zakończy inscenizacja plenerowa pod tytułem "Śmierć świętego Brunona z Kwerfurtu", przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Tomasz Miroński
t.mironski@gazetaolsztynska.pl
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5