TYPOWE SCHORZENIA BIUROWE: METODY NA ZAPOBIEGANIE I LECZENIE. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

2023-11-17 15:00:23(ost. akt: 2023-11-17 15:27:20)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Ergopoint

Praca biurowa, choć na pozór mniej ryzykowna niż prace fizyczne, może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Najczęstsze z nich to bóle kręgosłupa, wynikające z długotrwałego siedzenia i niewłaściwej postawy, które mogą prowadzić do chronicznych schorzeń.Problemy z krążeniem i żylaki są kolejnymi dolegliwościami, z którymi borykają się pracownicy biurowi, wynikającymi z niskiej aktywności fizycznej i długotrwałego pozostawania w jednej pozycji. Zespół cieśni nadgarstka, spowodowany powtarzalnymi ruchami i niewłaściwym ułożeniem rąk podczas pracy z klawiaturą, stanowi kolejne wyzwanie dla zdrowia pracowników biurowych. Zapobieganie i odpowiednie reagowanie na te schorzenia są kluczowe dla utrzymania zdrowia i efektywności w pracy biurowej.

BÓLE PLECÓW, W TYM BÓLE KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO


Problemy z kręgosłupem, dotykające 80% osób rocznie, mogą manifestować się w różny sposób, od ostrego bólu promieniującego w nogę, jak w przypadku rwy kulszowej, po tępy ból nasilający się przy określonych ruchach. Pracownicy biurowi są szczególnie narażeni z powodu nieprawidłowej ergonomii stanowiska pracy, co może prowadzić do nieprawidłowej postawy, skutkującej bólami pleców, skrzywieniem kręgosłupa, przykurczami mięśni w nogach czy dyskopatią. Ważne jest zapewnienie odpowiednio zorganizowanego miejsca pracy, aby zapobiegać tym dolegliwościom.

PROFILAKTYKA ZDROWOTNA - CZY ULGA DLA KRĘGOSŁUPA JEST MOŻLIWA?


Profilaktyka zdrowotna dla kręgosłupa wymaga zastosowania odpowiednich środków, aby zapobiec dolegliwościom. Kluczowe jest korzystanie z foteli ergonomicznych, które należy dostosować do indywidualnych potrzeb i budowy ciała, uwzględniając takie aspekty jak wysokość siedziska, oparcia, szerokość podłokietników oraz wysokość zagłówka. W przypadku braku foteli ergonomicznych, zaleca się użycie podpórki pod plecy. Ponadto, ważne jest przyjęcie wyprostowanej pozycji na krześle oraz korzystanie z elektrycznie regulowanego biurka, które umożliwia pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Regularne ćwiczenia w pracy również są zalecane.

Obrazek w tresci

Zdjęcie: Fotel ergonomiczny Elegance Kulik System z atestem medycznym

ZABURZENIA KRĄŻENIA, W TYM ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH LUB TZW. MARZNĄCE STOPY


Nieodpowiednie zaaranżowanie stanowiska pracy może prowadzić do niewłaściwej postawy ciała i ucisku na naczynia krwionośne. Długotrwałe siedzenie bez przerw i brak aktywności fizycznej również przyczyniają się do problemów z krążeniem. Te problemy mogą objawiać się żylakami, drętwieniem i skurczami mięśni łydek, uczuciem mrowienia i bólem rozpierającym nogi. Żylaki kończyn dolnych stanowią chorobę postępującą i nieodwracalną, co stanowi poważny problem zarówno zdrowotny, jak i estetyczny. Zatem właściwe ustawienie stanowiska pracy i regularne przerwy na ruch są kluczowe dla zapobiegania tym dolegliwościom.


JAK OGRANICZYĆ RYZYKO POJAWIENIA SIĘ ZABURZEŃ KRĄŻENIA W PRACY?


Profilaktyka zdrowotna w pracy biurowej powinna obejmować kilka kluczowych praktyk. Przede wszystkim, ważne jest regularne robienie sobie przerw na ćwiczenia lub krótkie spacery, co pobudza krążenie żylne. Zaleca się również stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych, które można wykonywać nawet podczas siedzenia, takich jak okresowe skurcze mięśni nóg. Używanie podnóżka ergonomicznego (np. marki ErgoSafe), ułatwia krążenie poprzez uniesienie nóg i zapobiega uciskowi na udach. Masażery do stymulowania krążenia oraz wypoczywanie z lekko uniesionymi nogami, przy pomocy klinu pod nogi, jak Venosoft firmy Sissel, również są zalecane.

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA


Zespół cieśni nadgarstka stanowi jedno z najczęstszych schorzeń wśród pracowników biurowych. Choroba ta wynika z ucisku na włókna nerwu pośrodkowego dłoni, co prowadzi do zaburzeń ich odżywiania, obrzęku i nasilenia dolegliwości. Często przyczyną jest nieprawidłowe ułożenie dłoni podczas korzystania z myszy, klawiatury, lub opieranie dłoni na krawędzi biurka. Objawy to ból, mrowienie nadgarstka i palców, osłabienie chwytu oraz ograniczenie ruchowe dłoni. Ważne jest zatem właściwe ustawienie dłoni i unikanie długotrwałego ucisku, aby zapobiegać występowaniu tej dolegliwości.

PROFILAKTYKA ZESPOŁU CIEŚNI NADGARSTKA


W profilaktyce zdrowotnej zespołu cieśni nadgarstka kluczowe jest przyjęcie właściwej pozycji rąk podczas pracy z myszką i klawiaturą komputerową. Należy zadbać o to, aby przedramię i dłoń tworzyły linię prostą, co ułatwiają produkty ergonomiczne, takie jak podkładki pod mysz i nadgarstek oraz podkładki pod klawiaturę. Ważne jest unikanie opierania nadgarstków o kant biurka, co może powodować silny ucisk na nerw pośrodkowy. Myszka powinna być umieszczona blisko, aby zapewnić komfort i być dostosowana do orientacji użytkownika (prawo- lub leworęczności). Zaleca się również stosowanie szuflady pod klawiaturę z podstawką pod myszkę, umożliwiającą utrzymanie przedramienia i ramienia pod kątem prostym, co jest ergonomiczną pozycją w pracy przy komputerze.

Obrazek w tresci

Zdjęcie: ERGOSAFE PODKŁADKA POD MYSZ I NADGARSTEK ŻELOWA CZARNA
Odpowiedni dla Ciebie fotel ergonomicznyi akcesoria ergonomiczneznajdziesz u partnera naszego artykułu, którym jest e-sklep z ergonomią Ergopoint.com.pl - ponad 5 000 produktów wspierających zdrowie i komfort stanowiska pracy i nauki.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5