Zakaz zbliżania i nakaz wyprowadzenia dla 60-latka z gminy Bartoszyce

2022-05-24 11:08:31(ost. akt: 2022-05-24 11:11:40)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Stosowanie przemocy domowej daje możliwość szybkiej izolacji jej sprawcy od ofiar. W tym roku procedurę zastosowano wobec 15 osób. W piątek 20.05 prokurator wydał zakaz zbliżania oraz nakaz wyprowadzenia się 60-letniego mieszkańca z gminy Bartoszyce.
W piątek (20.05.22r.), prokurator zastosował zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i zobowiązał 60 – latka do wyprowadzki z domu. Postanowienie wydano w związku z toczącym się dochodzeniem w sprawie o znęcanie się mężczyzny nad matką i bratem. Cała sprawa zaczęła się w lutym br. Wówczas po interwencji domowej, którą wywołał pijany 60 – latek, policjanci zatrzymali agresora i zastosowali wobec niego nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego okolicy. Następnie pokrzywdzeni skorzystali z możliwości przedłużenia tego nakazu przez Sąd Cywilny.

Pokrzywdzeni byli konsekwentni w działaniu w walce o swoje prawa. Złożone przez nich zawiadomienie w sprawie znęcania się 60 – latka nad nimi i zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu przestępstwa znęcania się nad rodziną.

Mężczyzna nie może wrócić do domu, nie może też zbliżać się do pokrzywdzonych, czy kontaktować się z nimi w jakikolwiek sposób. 60 – latkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Od początku 2022 roku, policjanci stosowali procedurę nakaz/zakaz wobec 15 sprawców przemocy. W czasie obowiązywania nakazu/zakazu pokrzywdzony może w spokoju zastanowić się nad możliwością złożenia zawiadomienia o przestępstwie znęcania się, może też wnioskować do sądu o przedłużenie nakazu/zakazu na kolejny okres.

Dużą rolę w przekonaniu pokrzywdzonych do podjęcia walki o swoje prawa odgrywają dzielnicowi. To oni są policjantami szczególnie zaangażowanymi w pomoc ofiarom przemocy. Jeśli któryś z policjantów, nie tylko dzielnicowy, w szczególny sposób pomógł Państwu w walce z przemocą domową, charakteryzuje się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w tym obszarze i chcielibyście, by jego zaangażowanie zostało dostrzeżone, zgłoście go do konkursu pn. „Policjant, który mi pomógł”. Szczegóły konkursu i formularz zgłoszeniowy znajduje się w linku:
https://policja.pl/pol/aktualnosci/216616,Konkurs-Policjant-ktory-mi-pomogl.html
KPP Bartoszyce

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5