Pijany Sylwester i Nowy Rok na drogach powiatu bartoszyckiego

2022-01-03 12:50:00(ost. akt: 2022-01-07 19:44:10)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

KRYMINALNE || Sylwester na drogach powiatu bartoszyckiego zakończył się bilansem zatrzymania pięciu pijanych kierowców. Niestety, głupota jak się okazuje, jest w cenie. Przekonali się o tym kierowcy z Bartoszyc oraz gminy Górowo Iławeckie.
Do pierwszego zdarzenia doszło w sylwestrowy wieczór po godzinie 18:00. Kierujący fiatem pijany mężczyzna został ujęty na parkingu przy ul. Szymanowskiego w Bartoszycach. Wcześniej spowodował kolizję drogową na ul. Nowowiejskiego. Doszło tam do zderzenia lusterkami fiata z fordem, po którym 47 – letni kierowca fiata odjechał w kierunku ul. Szymanowskiego, gdzie doprowadził do kolejnego zderzenia. Kierowany przez niego fiat stoczył się i uderzył w audi. 47 – latek został ujęty przez świadka zdarzenia, który zabrał mu kluczyki, wezwał policję i przekazał mężczyznę w ręce funkcjonariuszy. 47 – latek był kompletne pijany, miał prawie 3 promila alkoholu w organizmie, a do tego nie miał uprawnień do kierowania, bo zostały mu one cofnięte przez starostę w 2011 roku. Mężczyznę czeka odpowiedzialność za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stenie nietrzeźwości i kierowanie autem pomimo cofniętych uprawnień oraz za wykroczenia spowodowania 2 kolizji drogowych.

W nocy z piątku na sobotę, (31.12.21/1.01.22r.), policjanci zostali poinformowani o pijanym kierującym, który w jednej z miejscowości w gminie Górowo Iławeckie miał kierować fordem. Na miejscu przy fordzie zastano 22 – latka, który zaprzeczał, aby miał jeździć autem oraz kobietę, która twierdziła, że widziała jak 22 – latek jechał autem. Mężczyzna był pijany, w jego organizmie było 1,7 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańca gminy Sępopol. Dochodzenie wyjaśni wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

W sobotę, (1.01.22r.), przed godz. 6:00 policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym z udziałem BMW, które wjechało w nasyp ronda krzyżującego ul. Bema z ul. Nowowiejskiego w Bartoszycach. Pierwsi na miejscu zdarzeniu byli policjanci z prewencji, którzy nikogo nie zastali. Pojechali więc pod adres właściciela auta. W tym czasie na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci, którzy chwilę wcześniej skończyli nocną służbę w drogówce. Policjanci zauważyli, że z okolicznego parkingu chce odjechać auto, w środku którego siedział znany im osobiście właściciel porzuconego BMW. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie ucieczkę i przekazali go w ręce interweniujących policjantów. 53 – latek był pijany zaprzeczał, że kierował autem, wskazywał inne osoby i przedstawił różne wersje zdarzenia. Badaniem alkomatem ujawniło 1,3 promila alkoholu w organizmie mieszkańca Bartoszyc. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia, a jego auto trafiło na parking strzeżony. Policjanci zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie mężczyźnie zarzutu kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. 53 – latek przyznał się. Mężczyznę czeka odpowiedzialność przed sądem za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Grozi mu za nie kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Nie uniknie on też odpowiedzialności za wykroczenia naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Również 1 stycznia 2022 r., przed godz. 16:00 policjanci interweniowali w związku z ujęciem pijanego kierującego na trasie Janikowo – Dwórzno. Przejeżdżający tą trasą mężczyzna zauważył stojące na drodze suzuki. Auto miało wyłączony silnik, ale włączone światła. Mężczyzna początkowo myślał, że kierującemu autem coś się słało. Okazało się jednak, że siedzący w aucie mężczyzna zasnął, bo był kompletnie pijany. W organizmie 55 - latka były ponad 3 promile alkoholu. Okazało się ponadto, że ujęty mieszkaniec gminy Górowo Iławeckie posiada zakaz kierowania pojazdów mechanicznych, a jego uprawnienia zostały cofnięte przez starostę w 2007 roku. Mężczyznę czeka odpowiedzialność przed sądem za przestępstwa, tj. kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości i kierowanie pomimo cofniętych uprawnień.

Kolejny pijany kierujący zatrzymany w 1. dniu Nowego Roku też zasnął za kierownicą. Do zdarzenia doszło przed godz. 23:00 na jednym z osiedli w Bartoszycach. Świadek zdarzenia przekazał policjantom, że widział jak mężczyzna kierujący VW zatrzymał się i usnął za kierownicą. Policjanci zastali opisane auto, a w nim kompletnie pijanego 54 – latka. Mieszkaniec Bartoszyc miał w organizmie 2,5 promila alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy w 5 kategoriach. Czeka go odpowiedzialność przed sadem za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres, co najmniej 3 lat.

Apelujemy: Piłeś? Nie jedź!
Kierujący, który wsiada za kierownicę po alkoholu naraża siebie i innych użytkowników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Alkohol, jako jedna z substancji psychoaktywnych znacząco wpływa na organizm człowieka m.in. rozprasza uwagę, zmniejsza zdolność postrzegania i dostrzegania kształtów, wydłuża też czas reakcji. Żadna uroczystość, święta, czy hucznie obchodzony Sylwester nie zwalnia kierujących z konieczności przestygania przepisów prawa i bezwzględnej trzeźwości na drodze.
KPP Bartoszyce

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5