Bartoszyce: Nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania wobec 32– letniego wnuka stosującego przemoc wobec 85 – letniego dziadka

2021-11-19 08:53:09 (ost. akt: 2021-11-19 08:53:57)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Konsekwencje stosowania przemocy wobec członków rodziny wiążą się z koniecznością natychmiastowej wyprowadzki. Z pewnością nie jest to łatwe dla osoby, która otrzyma taki nakaz i musi nagle opuścić mieszkanie.
Jednak, bez wątpienia dużo trudniejsze jest życie pod jednym dachem z kimś ciągle awanturującym się. Prawo staje po stronie ofiar dając Policji możliwość wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania. W poniedziałek (15.11.21.), z domu musiał wyprowadzić się 32 – latek, który będąc pijanym awanturował się z dziadkiem.

W niedzielę, (14.11.21r.) po godz. 17:00 policjanci interweniowali w jednym z domów w gminie Bartoszycach. O pomoc poprosił dziadek agresywnego 32 – latka. Pijany wnuk awanturował się z 85 – latkiem. Szarpał dziadka za ubrania, wyzywał i groził mu pozbawieniem życia.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa seniorowi, policjanci zdecydowali się o zatrzymać pijanego i agresywnego 32 - latka w policyjnej celi.

Policjanci wdrożyli procedurę Niebieskiej Karty. Następnie, po przesłuchaniu dotkniętego przemocą mężczyzny, zapadła decyzja o konieczności wydania wobec jego wnuka nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakazu zbliżania się do niego.

W poniedziałek (15.11.21r.), 32 – latek został zwolniony z policyjnej celi. Do domu wrócił z policjantami tylko po to, by zabrać swoje osobiste rzeczy, a następnie musiał opuścić mieszkanie i jego okolice.

Dziadek 32 – latka złożył zawiadomienie o przestępstwie znęcania się nad nim przez wnuka w okresie ostatnich 5 lat. W tej sprawie prowadzone będzie dochodzenie. Za przestępstwo znęcania się fizycznego i psychicznego nad osobą najbliższą grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Nakaz/zakaz obowiązuje przez okres 14 dni, a osoba pokrzywdzona ma możliwość wnioskowania do sądu o jego przedłużenie. W okresie obowiązywania nakazu/zakazu Policja zobowiązana jest, do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy nakaz/zakaz nie jest naruszany, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywa się następnego dnia po jego wydaniu. W przypadku nie stosowania się do wydanego przez Policję zakazu/nakazu ustawodawca przewidział sankcje w Kodeksie wykroczeń – czyn zabroniony art. 66b zagrożony jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

źródło: KPP Bartoszyce
red.
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5