Przyjazd patrolu zakończył się odjazdem bez prawa powrotu

2021-09-29 15:45:00(ost. akt: 2021-09-29 15:49:36)
Przemoc kończy się wdrożeniem Niebieskiej Karty

Przemoc kończy się wdrożeniem Niebieskiej Karty

Autor zdjęcia: policja

PRZEMOC || Przemoc w rodzinie dotyka nie tylko ofiary. Konsekwencje jej stosowania są trudne również dla sprawcy. Nie chodzi jednak wyłącznie o prawo karne. Stosowanie przemocy oznacza bowiem coraz częściej znalezienie sobie nowego miejsca.
W niedzielę 26. września policjanci na prośbę kobiety interweniowali w jednym z bartoszyckich domów. 50-letni mężczyzna, będący pod wpływem alkoholu podczas awantury uderzył swoją żonę. Pierwszym krokiem policjantów było podjęcie decyzji o zatrzymaniu pijanego i agresywnego mężczyzny w policyjnej celi. Później wobec mężczyzny wszczęli procedurę Niebieskiej Karty. Przesłuchanie kobiety upewniło ich też co do konieczności wydania wobec jej męża nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakazu zbliżania się do niego.

W poniedziałek Po wytrzeźwieniu 50-latek opuścił policyjną celę i… pojawił się w domu. Na szczęście w asyście policjantów i tylko po to, by zabrać swoje osobiste rzeczy.

Nakaz / zakaz obowiązuje przez okres 14 dni, a osoba pokrzywdzona ma możliwość wnioskowania do sądu o jego przedłużenie. W okresie obowiązywania nakazu/zakazu Policja zobowiązana jest, do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy nakaz/zakaz nie jest naruszany, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywa się następnego dnia po jego wydaniu. W przypadku nie stosowania się do wydanego przez Policję zakazu/nakazu ustawodawca przewidział sankcje w Kodeksie wykroczeń – czyn zabroniony art. 66b zagrożony jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5