Które samorządy z powiatu bartoszyckiego są liderami szczepień?

2021-09-15 13:30:00 (ost. akt: 2021-09-16 13:11:43)
Trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19

Trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19

Autor zdjęcia: pixabay.com

ZDROWIE || Poziom zaszczepienia przeciwko COVID-19 w województwie warmińsko-mazurskim oraz powiecie bartoszyckim wzrasta. Dwa samorządy z powiatu są w pierwszej dziesiątce gmin o najwyższym poziomie zaszczepienia pierwszą dawką.
Liderem w skali województwa jest miasto Działdowo, gdzie procent mieszkańców zaszczepionych min.1 dawką wyniósł 56,60% populacji. Drugą pozycję ma miasto Olsztyn, z poziomem 56,90%, a trzecie Iława (55,60%). Bartoszyce zajmują czwartą pozycję, przynajmniej pierwszą dawką zaszczepiono tu 55,80% mieszkańców.

Poziom zaszczepienia gmin na terenie woj. warmińsko-mazurskiego
Fot. Dariusz Dopierała
Poziom zaszczepienia gmin na terenie woj. warmińsko-mazurskiego

Poziom zaszczepienia przeciwko COVID-19 w naszym powiecie nie jest jednak równomierny. Granicę 50% przekroczyły gmina miejska Górowo Iławeckie i gmina miejska Bartoszyce. Najgorzej wypada gmina Bisztynek.

Burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka w swoim wpisie w profilu społecznościowym podziękował mieszkańcom miasteczka za odpowiedzialność.

Burmistrz Górowa Iławeckiego podziękował mieszkańcom za odpowiedzialność
Fot. Urząd Miasta Górowo Iławeckie
Burmistrz Górowa Iławeckiego podziękował mieszkańcom za odpowiedzialność

Przypomnijmy, że rząd przeznaczył nagrody pieniężne w ramach Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gminy, które liczą do 30 tys. mieszkańców (według danych GUS na dzień 31 grudnia 2020 r.) mają swoją osobną kategorię konkursową.

Nagroda w kategorii „Małe gminy” przysługuje samorządowi, który zaszczepi najwyższy odsetek swoich mieszkańców, pod warunkiem że przekroczy on 50 procent. Czy milion złotych przydałby się w budżecie samorządowym? Zdecydowanie tak. Jednak niezależnie od wysokości nagrody i szans na jej uzyskanie, ranking pokazuje poziom odpowiedzialności mieszkańców danej gminy.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5