Pijany weekend w powiecie. Dwóch motorowerzystów i dwóch seniorów

2021-09-13 12:30:00(ost. akt: 2021-09-13 14:23:28)
Bartoszyce, Bisztynek, pijani kierowcy, policja

Bartoszyce, Bisztynek, pijani kierowcy, policja

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

BEZPIECZEŃSTWO || Czy miniony weekend można nazwać pijanym? Odpowiedzi możemy poszukać w statystykach policyjnych. Gmina Bisztynek i Bartoszyce to miejsca, w których zatrzymano czworo kierujących.

W sobotę w gm. Bisztynek motorowerzysta spadł z pojazdu


Tuż po północy 11 września policjanci zostali zaalarmowani o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w jednej z miejscowości w gm. Bisztynek. Na drodze leżał motorowerzysta, z którym kontakt był utrudniony. Na szczęście, pomimo braku kasku nic mu się nie stało. Jak ustalili policjanci, 29-latek wracał do domu z miejscowości, oddalonej od niego 4 kilometry. Niestety, pomimo niewielkiej odległości, nie odniósł sukcesu i nie udało mu się dotrzeć do domu.

Kierujący motorowerem stwierdził, że nie wie, co się stało. Można mu uwierzyć, ponieważ w jego organizmie było aż 2,4 promila alkoholu. Mieszkaniec gm. Bisztynek odpowie za przestępstwo kierowania motorowerem w stanie nietrzeźwości i wykroczenia kierowania motorowerem bez kasku ochronnego.

Senior jechał rowerem ulicami w Bartoszycach


Przed godziną 8.00 na ul. Kętrzyńskiej policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego rowerem. 68 – latek miał w organizmie prawie 0,6 promila alkoholu. Senior odpowie za wykroczenie kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości.

Mieszkaniec gm. Bartoszyce nie miał prawa jazdy. Miał za to promile


Dwie godziny później na ul. Gdańskiej w Bartoszycach policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego motocyklem. Kierujący miał 0,4 promila alkoholu w organizmie, nie miał za to prawa jazdy. Senior odpowie za kierowanie motocyklem bez uprawnień oraz kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu.

Motorowerzysta bez kasku, pojazd bez rejestracji, ale krew z alkoholem


O godz. 11:13 w Bartoszycach policjanci z drogówki na ul. Orzeszkowej zauważyli i zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę jadącego bez kasku. 45 – latek był pijany, w jego organizmie krążyło 2,3 promila alkoholu. Motorower nie był zarejestrowany, a pochodzenie pojazdu było równie niejasne, jak stan umysłu kierującego. Policjanci zabezpieczyli pojazd na parkingu strzeżonym, a mężczyznę czeka odpowiedzialność za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Do jego rachunku policjanci dopisali dwa wykroczenia: tj. kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu oraz brak kasku ochronnego.

Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach przypomina


Nie ważne, czy kierujesz rowerem, motocyklem, czy autem zawsze wsiadając za kierownicę musisz być trzeźwy. Pomimo licznych, powtarzanych jak mantra apeli o trzeźwość na drodze nie brakuje nieodpowiedzialnych kierujących. Piją i jeżdżą mając nadzieję, że ominie ich policyjna kontrola. Tylko w minioną sobotę, (11.09.21r.), policjanci zatrzymali 4 pijanych kierujących. Jednemu z nich „urwał się film”. Każdy z nich odpowie przed sądem.

Kodeks karny pijanym kierowcom przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres, co najmniej 3 lat.

Kodeks wykroczeń za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości lub pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu przewiduje karę aresztu lub grzywnę do 5 tys. zł oraz zakaz kierowania rowerami na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5