Festiwal Muzyki Pięknej w Bisztynku był pełen emocji

2021-09-12 10:00:00 (ost. akt: 2021-09-12 12:52:29)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

BISZTYNEK || 11. września w Bisztynku odbył się Festiwal Muzyki Pięknej. Mieszkańcy usłyszeli m.in. melodię, którą tydzień wcześniej namalowali przy Bramie Lidzbarskiej. Koncert odbył się w Kościele, a przygotowania do niego trwały prawie rok.
Koncert, który odbył się w pw. św. Macieja Ap. i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku nosił nazwę „Młodość” i – zgodnie z tym, co zapowiadali organizatorzy – był prezentacją muzycznego wulkanu młodzieńczej energii! Prowadził go Janusz Ciepliński, a wystąpili artyści z Bałtyckiej Filharmonii Młodych. Dyrygentem była Sylwia Janiak-Kobylińska.

Fot. OKIAL w Bisztynku

W trakcie koncertu odbyły się również solowe występy Alberta Woelke (akordeon) oraz Szymona Kobylińskiego (bas).

Fot. Andrzej Grabowski

Festiwal został objęty patronatem: Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Posła na Sejm RP Adama Ołdakowskiego, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Burmistrza Bisztynka Marka Dominiaka.

Fot. Andrzej Grabowski

Jak mówi Paweł Wołoch, dyrektor OKiAL w Bisztynku, festiwal miał również ogromnie ważny element społeczny. W części mecenasami Festiwalu byli mieszkańcy. To dzięki ich uporowi i chęci "przywiezienia" Kultury wysokiej do miasteczka odbyło się to widowisko. Seniorzy w Uniwersytetu III wieku poszukiwali sponsorów oraz pomagali z rozwieszaniem plakatów, W ten sposób sami tworzyli alternatywę dla braku infrastruktury Kultury wysokiej w powiecie i regionie.


Momentami było też anegdotycznie, dowcipnie, wesoło. Jednej ze skrzypaczek pękła struna, co prowadzący skomentował, że tak powinno się grać, aby struny pękały.

Fot. Andrzej Grabowski

A co o wydarzeniu mówili słuchacze?

Towarzyszyły im wzruszenia i radość. Zachwycająca była wirtuozeria Alberta Woelke, młodego 20-letniego akordeonisty, którego gra łamała wszystkie dotychczasowe wyobrażenia co do możliwości tego instrumentu.

Fot. Andrzej Grabowski

Podczas Festiwalu Muzyki Pięknej wykonano również utwór "Wolność", napisany na podstawie nut namalowanych przez mieszkańców Bisztynka[/b]. Jego kompozytorem jest Szymon Kusior.

Fot. OKIAL w Bisztynku

Jak się dowiadujemy, "Wolność" będzie utworem promującym Bisztynek. Gmina Bisztynek czeka jeszcze na uzyskanie licencji.

Goniec Bartoszycki jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.Zapraszamy do współpracy
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5