Dywizja świętowała w Bartoszycach. Jej dowództwo będzie w Olsztynie [FILM]

2019-09-14 20:52:06 (ost. akt: 2019-09-15 08:06:44)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej już wkrótce będzie w Olsztynie a nie w Białobrzegach. Taką decyzję podjął i wydał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak a ogłosił ją dziś w Bartoszycach podczas obchodów święta tego związku taktycznego.
Takiej ilości żołnierzy Bartoszyce nie widziały już dawno. Dawno też nie było przemarszu głównymi ulicami miasta. Ta duża ilość pododdziałów przybyła do Bartoszyc z okazji obchodów święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Były to jednocześnie obchody setnej rocznicy sformowania związku taktycznego, który później przekształcił się właśnie w 16. dywizję.


Dziś odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęła Msza święta w kościele św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach.

Przewodniczył jej ks. arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński. Homilię wygłosił gen. ks. bp Józef Guzdek. Biskupom towarzyszyli liczni kapłani a w kościele kompania honorowa wystawiona przez 20. Bartoszycką Brygadę Zmechanizowaną wchodzącą w skład 16. dywizji i poczty sztandarowe dywizji i jednostek podległych.

Po nabożeństwie pododdziały wystawione przez jednostki dywizji oraz Wojska Obrony Terytorialnej i uczniów klas mundurowych przemaszerowały głównymi ulicami miasta na plac Bohaterów Westerplatte.

Tu dowódca dywizji gen. dyw. Krzysztof Radomski złożył meldunek przybyłemu na uroczystości ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. Obaj dokonali przeglądu pododdziałów. Na maszt wciągnięto flagę przy dźwiękach Hymnu Państwowego.

Głos zabrał dowódca dywizji. Przedstawił rys historyczny związku taktycznemo jakim przyszło mu dowodzić. Dziękował za przybycie gościom i mieszkańcom Bartoszyc. Złożył życzenia żołnierzom.

- Jak zostało wspomniane 16 dywizja zmechanizowana dziedziczy tradycje wielu jednostek wojskowych, zaczynając od Powstańców Wielkopolskich, poprzez żołnierzy walczących z bolszewikami w 1920 roku, poprzez żołnierzy 16. Dywizji Piechoty walczących 80 lat temu w obronie Rzeczypospolitej z Niemcami, uczestniczących w Bitwie nad Bzurą, broniących Łowicza - mówił minister Mariusz Błaszczak w swym wystąpieniu.

Wspominał dowódcę gen. Zygmunta Szyszko-Bogusza. Podkreślał, że obecnie żołnierze dywizji to znakomicie wyszkoleni specjaliści, uczestniczący w wielu misjach zagranicznych i dysponujący znakomitym sprzętem.

- Żołnierze 16. dywizji stanowią chlubę Wojska Polskiego. Dziękuję wam za waszą codzienną służbę - mówił. Zapewniał, że bezpieczeństwo jest priorytetem polskiego rządu i między innymi dlatego powołał nową, 18. dywizję zmechanizowaną, która operuje na wschód od Wisły.

- W związku z powołaniem 18 dywizji, chcę publicznie podkreślić, że dowództwo 16 dywizji wróci do województwa warmińsko-mazurskiego, bo tu jest jego miejsce. Do końca tego roku ten proces zostanie zakończony i w Olsztynie, w stolicy województwa będzie funkcjonowało dowództwo 16 dywizji - zapewnił.

Cieszy się z tego wojewoda Artur Chojecki, z którym rozmawialiśmy już po uroczystościach.

- To dla nas wielkie wydarzenie, że wojsko wraca do Olsztyna. Zabiegaliśmy o to od dłuższego czasu z tego względu, że po powołaniu 18. dywizji wszystkie jednostki 16. dywizji są na terenie naszego województwa. W naturalny sposób są warunki do tego, żeby dowództwo stacjonowało właśnie w Olsztynie. Ogromnie się cieszę, że ta decyzja zapadła - mówił Artur Chojecki.

Uroczystości na placu Bohaterów Westerplatte zakończyła defilada pododdziałów i przelot nad placem samolotów Iskra oraz helikopterów bojowych. Po zakończeniu uroczystości odbywał się piknik militarny, w którym uczestniczyli liczni mieszkańcy.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Emeryt #2793108 | 88.220.*.* 19 wrz 2019 06:44

  W wielu miastach naszego województwa radni załatwili darmowe szczepienia przeciw grypie dla osób powyżej 70 roku życia. Ciekawe czy radni miasta Bartoszyce zrobią coś w tym zakresie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. malkontent #2791153 | 86.29.*.* 15 wrz 2019 13:34

  nie wiem czy się cieszyć, bo wróg pierwszy atak rakietowy/atomowy może/powinien zrobić w dowództwo dywizji, czyż nie !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kiełbasa wyborcza #2791117 | 82.177.*.* 15 wrz 2019 12:00

  Wiadomo, nie od dzisiaj, że poparcie dla "'dobrej zmiany" na Warmii i Mazurach jest znikome. Co ma wspólnego z tym regionem Pomorze i jej dywizja ze 100-letnią tradycją, by jej dowództwo lokalizować w Olsztynie? Jaki wpływ militarny będzie to miało na obronę naszych granic? Na to pytanie z pewnością mogliby odpowiedzieć "wojskowi nie związani z politycznymi decyzjami, ludzi którzy są ponad wszystko i wiedzą lepiej"

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Przeklęty #2791094 | 195.191.*.* 15 wrz 2019 11:20

   Kampania wyborcza w toku

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  2. WP #2791048 | 37.47.*.* 15 wrz 2019 10:17

   SUPER A IDIOCI MAJA DUZOE DO GADANIA...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5