Protest pracowników sądu i prokuratury w Bartoszycach

2018-12-12 14:39:35(ost. akt: 2018-12-12 15:07:00)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Kilkudziesięciu pracowników Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach wzięło dzisiaj (12 grudnia) udział w akcji, która ma zwrócić uwagę na fatalne warunki płacowe pracy. Podkreślamy, że protestowali pracownicy wydziałów a nie sędziowie.
Protest rozpoczął się punktualnie w południe. Na schody budynku sądu w Bartoszycach i przed budynek wyszło kilkadziesiąt osób. Trzymali transparenty z napisami "Dość pracy za grosze", "Sądownictwo jest wkurzone", "Quo vadis Temido?", czy "Stawka mniejsza niż życie".

Później kilkakrotnie przeszli przez przejście dla pieszych tuż przy budynku sądu. Wznosili też okrzyki.

[fbpost]https://www.facebook.com/BartoszyckiGoniec/videos/2259825387609855/">

Jak się dowiedzieliśmy nie jest to protest organizowany przez związki zawodowe a oddolna inicjatywa samych pracowników sądów i prokuratur.

Główny postulat protestujących to poniesienie ich wynagrodzeń. Ile one teraz wynoszą? Zapytaliśmy o to kilkoro protestujących. Zależnie od stażu pracy i stanowiska odpowiadali, że od 1650 złotych do 2700 złotych netto . Warto tu jednak zwrócić uwagę, ze osoby z pracujące od wielu lat w wynagrodzeniu mają dodatek stażowy. Jedną z najczęstszych odpowiedzi jakie słyszeliśmy zadając pytanie o zarobki było: 2 tys. złotych "na rękę".

- Sąd to nie tylko sędziowie. Sędzia nie może sam spisać protokołu rozprawy a bez obsługi sekretariatu prowadzenie spraw przez sędziów nie jest możliwe. To pracownicy sądu lub prokuratury dbają o terminowe dostarczenie pism procesowych czy wezwań. To od nich zależy w dużej mierze sprawność działania wymiaru sprawiedliwości a także przestrzeganie praw procesowych stron procesu - mówiła nam jedna z protestujących.

- Pracownik sądu lub prokuratury musi mieć określoną wiedzę prawną, nieustannie się doszkalać w związku ze zmieniającymi się wciąż przepisami. To nie może być ktoś zatrudniony przypadkowo - dodaje inna z protestujących.

- Wynagrodzenia pracowników sądów w 2017 roku wzrosły o 1,3%, czyli ta "podwyżka" nawet nie zrekompensowała inflacji.

- Rzeczywiście zarabiają za mało - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w wypowiedzi dla "Rzeczypospolitej". Zastrzegł jednak, że to efekt polityki prowadzonej do 2016 r.

Protest pracowników prokuratury i sądu w Bartoszycach ma trwać do 21 grudnia. Polegał będzie na codziennym organizowaniu pikiet takich jak dziś oraz taki jak dziś na przechodzeniu przez przejście dla pieszych tuż przy budynku sądu.

Protestujący zaprzeczali, aby mieli zamiar pójść masowo na zwolnienia lekarskie.

Protest w Bartoszycach nie zakłócił pracy sądu ani prokuratury. Został zorganizowany w czasie przysługującej pracownikom 15-minutowej przerwy.

Andrzej Grabowski


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Pani Amandy #2642750 | 185.135.*.* 13 gru 2018 10:38

  Pani Amando naprawdę nie warto strzępić języka bo macie naprawdę bardzo dobrą pracę,zarobki macie adekwatne do czynności jakie tam pani wykonuje, mieszkamy warmińsko-mazurskim i fakt zarobki są zmorą w naszym regionie a pomyślała pani o innych ludziach? 60% umów o pracę zawartych jest z najniższą krajową 2100 brutto czyli 1530 na rękę, często pracują na dwie albo trzy zmiany i to też są ludzie którzy są wykształceni odpowiedzialni posiadający rodziny i rachunki do opłacenia a jak pani jest tak źle to zwolni się z pracy spróbuje sił zakładając własny biznes rozwijając swój potencjał a może okaże się że jest pani super pracodawcą tworząca nowe miejsca pracy dając zarobić np 5000 zł brutto na godne życie innym a jak pani jest leniwa bez pomysłu na przyszłość to proszę nie marudzić tylko nastawić budzik na 6 wstać iść do pracy nosić akta z pokoju do pokoju popijając kawę i cieszyć się ze zwykłych rzeczy np że jest kanapka na przerwę i ciepła woda w domu w krainie:-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. zzz #2642708 | 88.220.*.* 13 gru 2018 09:24

  Tylko jak będą protestować jeszcze kilka razy w przerwie śniadaniowej to umrą z głodu. Bo przecież już swój czas na posiłek wykorzystali.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nigdy Więcej. #2642704 | 37.47.*.* 13 gru 2018 09:21

  Problemem nie są zarobki bo gdyby zarabiali5 tyś. też byłoby mało. Problemem jest to że to nie jest protest polityczny. Ci niezastąpieni z sądu których wpisy też tu są niech spróbują położyć kafelki, zrobić dach czy postawić komin, o pracach w transporcie czy rolnictwie nie wspomnę. Każdy zarabia mało. Dajecie sobą manipulować niby w obronie waszych praw.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Mario #2642647 | 188.146.*.* 13 gru 2018 08:02

  Nie ma co się dziwic, skoro patologia i "samotne matki "mają prawie tyle samo co one. A ktoś kto pracuje i nie jest na socjalu powinien godnie zarabiac. Wytępić nierobów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ola #2642520 | 185.138.*.* 12 gru 2018 21:52

  Dzięki przemytnikom których nie brakuje sąd w Bartoszycach bedzie istniał napewno długie lata

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5