Poseł Protas domaga się wyjaśnień w sprawie małego ruchu granicznego

2016-08-05 18:00:00 (ost. akt: 2016-08-05 16:43:50)
Na zdjęciu z 2014 r. ówczesny marszałek województwa Jacek Protas i gubernator obwodu kalinigradzkiego Nikołaj Cukanow podczas briefingu dla dziennikarzy.

Na zdjęciu z 2014 r. ówczesny marszałek województwa Jacek Protas i gubernator obwodu kalinigradzkiego Nikołaj Cukanow podczas briefingu dla dziennikarzy.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Jest pierwsza reakcja parlamentarzystów na wiadomość o przedłużeniu okresu zawieszenia umowy o małym ruchu granicznym z Rosją. List do ministra Błaszczaka przesłał poseł Jacek Protas. Nie mamy informacji o reakcjach innych posłów z naszego regionu.
"Z niepokojem przyjąłem informację o podjęciu przez rząd decyzji o dalszym zawieszeniu małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim. To bardzo niepokojąca wiadomość dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, zwłaszcza terenów przygranicznych.

Wstrzymanie MRG stawia pod znakiem zapytania dorobek ostatnich lat dobrosąsiedzkich relacji między regionem Warmii i Mazur a Obwodem Kaliningradzkim." pisze w swym liście, adresowanym do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, poseł na Sejm RP Jacek Protas (Platforma Obywatelska).

Poseł wspomina o drugim moście dla Bartoszyc, który miał być sfinansowany z programu Polska - Rosja.

"Funkcjonowanie MRG ma również związek z programami inwestycyjnymi regionu na najbliższe lata. Plany modernizacji linii kolejowej nr 221 Gutkowo – Braniewo tworzą szansę uruchomienia w przyszłości międzynarodowego połączenia kolejowego Olsztyn-Kaliningrad, co z kolei miałoby pozytywny wpływ na dalszy wzrost przyjazdu mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego w celach turystycznych i handlowych.

Z programu Polska-Rosja planowana była również budowa drugiego mostu w Bartoszycach (wyróżnienie tekstu - redakcja), co poprawiłoby znacząco bezpieczeństwo mieszkańców tego miasta. Przypomnę, że dzięki środkom poprzedniej edycji programu (Litwa-Polska-Rosja) udało się zmodernizować trasę krajową nr 65 w okolicach Olecka oraz drogę wojewódzką nr 591 Mrągowo-Kętrzyn. " pisze w swym liście adresowanym do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka poseł na Sejm RP Jacek Protas (Platforma Obywatelska).

List posła został przesłany do wiadomości wicepremiera Mateusza Morawieckiego i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Poseł Jacek Protas domaga się w nim "przekazania konkretnych argumentów, które stały na przeszkodzie uruchomienia umowy już z dniem 3 sierpnia 2016 r., tak jak to się stało w przypadku MRG z partnerami ukraińskimi."


opr. and

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stomilowiec #2047586 | 88.156.*.* 17 sie 2016 13:23

  Panie Prezesie Kaczynski - prosze odwołać tego nieudacznika - ministra od drog z Olsztyna za klamstwa w temacie MRG oraz obrazanie Polaków z Polski wschodniej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Homeland #2043697 | 176.97.*.* 9 sie 2016 23:04

  Proszę zobaczcie żenujące wystąpienie tego pana Adam Ołdakowski - wystąpienie z 26 listopada 2015 r. w https://youtu.be/qQ_lLEINS9Y i zaznacza na wstępie jaka bieda jest i ze mieszka w strefie przygranicznej. Min. Błaszczak olał to jego wystąpienie a teraz coś zrobi.Poseł który czyta wystąpienie z brudnopisu ! On nic nie może ale zobaczył, że zarówno poseł na Sejm RP Jacek Protas (Platforma Obywatelska) i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz działają a czytelnicy piszą o nim, że okopał się jak struś więc zabrał i on głos w sprawie MRG. Gdzie to jego pismo które miał wysłać. Może też w brudnopisie ? Jest to złośliwość obecnego rządu, gdyż MRG nie jest ich zasługą tylko rządu PO PSL. Teraz hejterzy pisowscy do roboty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. Teza pierwsza. #2043356 | 91.94.*.* 9 sie 2016 17:01

  Mały ruch graniczny jest tak mały, że prawie zaniknął. Koniec tezy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 4. janku #2042969 | 212.174.*.* 9 sie 2016 06:53

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A ciekawi mnie ile razy byłeś w Ciechocinku? Ponieważ tam jest zagłębie moherów . Ciekaw też jestem ile razy ty byłeś zwiedzać tam lukoil ?

 5. Janek #2042955 | 185.24.*.* 9 sie 2016 01:56

  Ciekawi mnie ile osób MRG była np zwiedzić Kaliningrad? :) Żeby się nie okazało, że MRG służy tylko żeby śmigać po paliwko i faje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (28) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (42)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5