Polskie tradycje bożonarodzeniowe w przedszkolu nr 2

2014-12-30 13:14:09 (ost. akt: 2014-12-30 14:07:30)

Autor zdjęcia: archiwum przedszkola

Poszanowania polskich tradycji obchodzenia Bożego Narodzenia uczyły się dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach. Dzieci bliżej poznały symbolikę świąt: ubieranie choinki, składanie życzeń świątecznych, spożywanie wieczerzy wigilijnej, wspólne kolędowanie.
Za nami Święta Bożego Narodzenia - czas radosny, pełen miłości i ciepła rodzinnego. Boże Narodzenie zajmuje w polskiej tradycji miejsce szczególne. Dla wielu ludzi jest to święto nie tylko najważniejsze, ale i najpiękniejsze. Szczególną radość w tym okresie przeżywają najmłodsi.

Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo chłonne i przyjmują do serduszek wszystko to, co my, dorośli, chcemy im ofiarować. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci poszanowania tradycji.

W Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach staramy się jak najlepiej przybliżać im zwyczaje związane ze świętami. Dzieci bliżej poznają symbolikę świąt: ubieranie choinki, składanie życzeń świątecznych, spożywanie wieczerzy wigilijnej, wspólne kolędowanie. Już na początku grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj wręczając wszystkim prezenty.

W oczekiwaniu na święta nasze przedszkolaki brały udział w wielu spotkaniach na terenie miasta oraz konkursach plastycznych o zasięgu powiatowym i ogólnopolskim. Podczas „Spotkania przy choince” organizowanego przez Bartoszycki Dom Kultury dzieci z grupy „Pszczółki” i „Skrzaty” śpiewały kolędy oraz zostały nagrodzone w konkursie na „Kartkę Bożonarodzeniową”.

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły również w konkursie plastycznym, na „Ekologiczną kartkę świąteczną” ogłoszonym przez Zakład Gospodarki Odpadami w Bartoszycach, w którym zostały wyróżnione.

Tradycją naszego przedszkola są spotkania bożonarodzeniowe, które wprowadzają w nastrój świąt Bożego Narodzenia oraz dają dzieciom możliwość poznania tradycji tych świąt. Takie spotkania wzmacniają więzi rodzinne. Dzieciom i nauczycielkom dają satysfakcję z możliwości sprawiania innym radości i przyjemności.  

W zorganizowaniu spotkań jasełkowych mają swój udział rodzice poprzez przygotowywanie dzieciom przepięknych stroi oraz odgrywaniu ról. Przedszkolaki natomiast z wielkim zapałem uczą się swoich ról oraz kolęd, które prezentują swoim rodzicom. W naszym przedszkolu w każdej grupie wiekowej w dniach 16-18 grudnia odbyły się spotkania jasełkowe w różnych formach. Były to warsztaty, podczas, których rodzice razem z dziećmi wykonywali ozdoby świąteczne, którymi następnie wspólnie dekorowali choinki w salach. Inną formą spotkania z rodzicami były spotkania jasełkowe, podczas których dzieci prezentowały jasełka odgrywając główne role.

W grupie „Skrzaty” w tym roku spotkanie jasełkowe przybrało zupełnie inną formę. To rodzice odgrywali główne role, natomiast dzieci przygotowały oprawę muzyczną i wstęp do jasełek. W dalszej części spotkania był poczęstunek i warsztaty podczas, których dzieci wraz z rodzicami wykonali aniołki. 

Ponieważ święta Bożego Narodzenia to magiczny czas spędzony w gronie rodzinnym, kiedy to wszyscy pamiętamy o innych  i nawzajem obdarowujemy się prezentami. Dlatego też my pamiętaliśmy o osobach samotnych i chcąc sprawić im radość odwiedziliśmy osoby samotne w Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach ofiarując wykonane wspólnie z rodzicami Aniołki. Podczas spotkania przedszkolaki prezentowały jasełka i śpiewały kolędy.

Tuż, tuż przed świętami odbyło się w przedszkolu spotkanie wszystkich dzieci oraz pracowników przedszkola podczas, którego rodzice i dzieci z grupy „Skrzaty” przedstawili jasełka. Było też składanie sobie życzeń i wspólne kolędowanie.

Czas kolędowania i rodzinnych spotkań już niestety za nami. Mamy satysfakcję , że możemy naszym najmłodszym przekazywać tradycyjne polskie zwyczaje i uczyć ich szacunku dla nich. Bo cóż może być wspanialszego niż świadomość, że udało się wprowadzić w życie dziecka trochę tradycji.

Danuta Banach


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaŹródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5