Nieoficjalnie: Radni powiatowi. Tu jeszcze nie wszystko wiadomo

2014-11-18 12:26:12(ost. akt: 2014-11-18 14:04:53)
Lokal wyborczy w Bisztynku. Cztery osoby z gminy Bisztynek mogą objąć mandaty radnych powiatowych. To zależy od wyników wyborów burmistrza Bisztynka i burmistrza Sępopola.

Lokal wyborczy w Bisztynku. Cztery osoby z gminy Bisztynek mogą objąć mandaty radnych powiatowych. To zależy od wyników wyborów burmistrza Bisztynka i burmistrza Sępopola.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Nadal nie dysponujemy oficjalnymi wynikami wyborów samorządowych. Otrzymaliśmy jednak nieoficjalny podział mandatów w Radzie Powiatu Bartoszyckiego. Ponieważ wśród zwycięzców tej rywalizacji wyborczej są osoby kandydujące na stanowiska burmistrzów skład rady może się jeszcze zmienić.
Wybory do rad powiatów mają charakter proporcjonalny. Oznacza to, że wyborcy oddając głos na konkretnego kandydata głosują jednocześnie na komitet wyborczy z którego ten kandydat startował. Aby kandydaci komitetu mogli uczestniczyć w podziale mandatów musi on uzyskać 5 % poparcie wyborców. Dopiero później wylicza się (metodą zliczania kolejnych ilorazów, czyli metodą D'Hondta) ilość mandatów przyznawanych komitetowi a obejmują je osoby, które zdobyły największą ilość głosów.

Z nieoficjalnych wyników głosowania do rady powiatu wynika, że po 7 mandatów zdobyły komitety Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości, 2 mandaty komitet Polskiego Stronnictwa Ludowego i komitet Samorządność oraz jeden SLD Lewica Razem.

Mandaty uzyskały niżej wymienione osoby, ale ponieważ część z nich startuje w II turze wyborów na stanowiska Burmistrza (Bartoszyc, Bisztynka i Sępopola) skład rady powiatu może się zmienić. W nawiasach podaliśmy nazwiska osób, które uzyskają mandaty jeśli wybory zwyciężą osoby kandydujące na burmistrzów lub już zdobyły mandaty wójtów. Jadwiga Gut i Bożena Olszewska - Świtaj, które wygrały wybory na wójtów i wybory do rady powiatu muszą zadeklarować który mandat chcą sprawować. Możliwe to jednak będzie dopiero po oficjalnym ogłoszeniu wyniku wyborów.


Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska:

1. Wojciech Prokocki (Adam Binięda)
2. Marek Guzanek
3. Bartłomiej Chilmanowicz
4. Marcin Przybysz
5. Bożena Jadwiga Olszewska - Świtaj (Barbara Kamińska)
6. Mirosław Olejnik
7. Marek Rabczuk

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość:

1. Jan Zbigniew Nadolny
2. Lech Andrzej Darski
3. Krzysztof Nowodzielski
4. Jadwiga Gut (Ireneusz Rogowski)
5. Jerzy Szarejko
6. Irena Wołosiuk (Ryszard Zduniuk)
7. Agnieszka Kobryń

Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe:

1. Jadwiga Kuźlik
2. Władysław Bogdanowicz

Komitet Wyborczy Wyborców Samorządność:

1. Mirosław Figat
2. Marek Dominiak (Dorota Górecka)

Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - Lewica Razem:

1. Piotr Petrykowski (Maria Milewska)Skład nowej Rady Powiatu Bartoszyckiego:

Pytaliśmy kilku przedstawicieli zwycięskich komitetów o możliwości koalicyjne i o to czy toczą się już rozmowy o przyszłych koalicjach zawiązywanych choćby w celu wyboru starosty. Rozmówcy twierdzą, że takich rozmów na razie nie prowadzą. Udało nam się jednak dotrzeć do osoby, która twierdzi, że najbardziej prawdopodobną koalicją będzie ta która w skali kraju nie jest obecnie możliwa. Wiele - zdaniem rozmówcy - wskazuje na to, że w powiecie będziemy mieli do czynienia z koalicją PO - PiS bo jedynie ona zapewnia stabilność stanowiska starosty. Koalicje PO - PSL, PO - Samorządność, PiS - PSL, PiS - Samorządność nie dają większości w radzie (rada powiatu liczy 19 radnych). Poza koalicją PO - PiS większość (11 głosów) dawałaby koalicja np. PO - PSL - Samorządność lub PiS - PSL - Samorządność, ale wobec możliwych zmian "barw" radnych już w trakcie kadencji byłaby - zdaniem rozmówcy - zbyt ryzykowna i niestabilna.

Wyniki wyborów do Rady Powiatu Bartoszyckiego przeniosły porażkę wielu, do tej pory, wieloletnim radnym oraz kandydującemu na burmistrza Bartoszyc Krzysztofowi Nałęczowi. Krzysztof Nałęcz "przepadł" w wyborach na burmistrza a do rady powiatu nie wszedł nikt z jego komitetu Niezależność, w tym także on sam. Wybory przyniosły też porażkę np. Marii Milewskiej z SLD, która może objąć mandat jedynie w przypadku zwycięstwa Piotra Petrykowskiego w wyborach burmistrza Bartoszyc.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #1562482 | 176.97.*.* 20 lis 2014 09:02

  niedługo Górowo wlezie nam na głowę...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. g-wo #1562116 | 195.136.*.* 19 lis 2014 23:15

  A p. Baczewski z listy PO jaki miał wynik....?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. górowianka #1557477 | 195.136.*.* 18 lis 2014 20:49

   Gratuluje MARKOWI RABCZUKOWI .BRAWO

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. górowiak #1557368 | 195.136.*.* 18 lis 2014 20:31

   A p. Baczewski z listy PO jaki miał wynik....?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Górowianin #1556944 | 31.175.*.* 18 lis 2014 19:27

    w tej chwili jeszcze chyba nigdzie nie można zobaczyć

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)
   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5