Rodzino - trzymaj formę

2014-10-17 07:29:04(ost. akt: 2014-10-17 07:38:16)

Autor zdjęcia: Instytut Żywności i Żywienia

Hasło „Rodzino – trzymaj formę” towarzyszy tegorocznej edycji programu „Trzymaj formę”, którego działania edukacyjne promujące racjonalne żywienie skierowane są do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz do rodziców.
Badania nadwagi i otyłości wśród młodzieży niepokojąco wskazują, że niewłaściwe żywienie uczniów wynika z domowych nawyków żywieniowych. Stąd konieczna jest edukacja rodziców na temat zasad racjonalnego żywienia i zbilansowanej diety.

Zagadnienia dotyczące spożywania posiłków pokrywających zapotrzebowanie odżywcze i energetyczne młodzieży w wieku dorastania szczegółowo przedstawiane są podczas spotkań organizowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bartoszycach w szkołach realizujących program „Trzymaj formę”.

Nieprzestrzeganie piramidy zdrowego żywienia prowadzi do zaburzeń w odżywianiu, co przyczynia się do powstawania chorób. Dlatego tak duże znaczenie dla zdrowia człowieka ma urozmaicona dieta składająca się z 5 posiłków: śniadania, II śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji, a występujące równomierne przerwy pomiędzy nimi pozwalają na lepsze wykorzystanie składników odżywczych bez ich magazynowania.

Rozkład dobowy posiłków charakteryzuje się odpowiednią wartością energetyczną dostosowaną do fizjologii człowieka i możliwości percepcyjnych.

Pierwszym posiłkiem spożywanym przez człowieka powinno być śniadanie, które dostarczy energii do rozpoczęcia dnia, a kolejnym drugie śniadanie przygotowane w domu, pozwalające na efektywną naukę i pracę oraz aktywność fizyczną. Tym samym ograniczona zostanie ilość konsumowanych produktów o niskiej wartości odżywczej, takich jak: chipsy, słodycze, jedzenie typu fast-food, napoje gazowane i energetyczne.

Najwięcej energii i wartości odżywczych dostarcza obiad, a następnie podwieczorek i kolacja zjadana trzy godziny przed snem.

Walka z nadwagą i otyłością to nie tylko racjonalne żywienie, ale również zmiana siedzącego trybu życia na aktywny z wykorzystaniem różnych form spędzania wolnego czasu proponowanych przez szkołę, czy w gronie rodzinnym.

Kontynuacja programu „Trzymaj formę” w szkołach podstawowych i gimnazjalnych z pewnością wpłynie na zmianę nawyków żywieniowych i jakości spożywanych produktów. Wspólne działania rodziców, uczniów, nauczycieli i PSSE przyczynią się do kształtowania świadomości konsumenckiej społeczeństwa.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce

Nowe wydanie "Gońca" już do kupienia
w kioskach i punktach sprzedaży!


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5