Dwa lata małego ruchu granicznego ocenione na piątkę

2014-10-15 16:13:14(ost. akt: 2014-10-15 17:45:07)
Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem rosyjskich mediów. Na zdjęciu marszałek Jacek Protas i gubernator Nikołaj Cukanow podczas briefingu dla rosyjskich dzienikarzy.

Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem rosyjskich mediów. Na zdjęciu marszałek Jacek Protas i gubernator Nikołaj Cukanow podczas briefingu dla rosyjskich dzienikarzy.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W Dębówku koło Bartoszyc odbyła się dziś międzynarodowa konferencja „Mały ruch graniczny – dwa lata doświadczeń”. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz województwa i obwodu kaliningradzkiego, dyplomaci, samorządowcy, przedsiębiorcy. Mały ruch graniczny został, podczas konferencji, oceniony na piątkę.
W konferencji w Dębówku wzięli udział m.in. Jacek Protas – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Nikołaj Cukanow – gubernator obwodu kaliningradzkiego, Marian Podziewski – wojewoda warmińsko-mazurski, Marcin Nosal – konsul generalny RP w Kaliningradzie, Aleksander Karawcew – konsul generalny FR w Gdańsku, Andrzej Jankowski z MSZ RP, poseł Miron Sycz.

Zebranych w sali konferencyjnej witał starosta bartoszycki Wojciech Prokocki. W konferencji uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, służb granicznych, przedsiębiorcy i przedstawiciele mediów, w tym bardzo liczna grupa dziennikarzy z obwodu kaliningradzkiego.

- Głęboko wierzę w to, że dziś, podczas konferencji, padną same pozytywne zdania i podsumowania dwóch lat funkcjonowania małego ruchu granicznego – mówił Jacek Protas jeszcze przed rozpoczęciem konferencji.

Nie pomylił się. Już podczas konferencji i panelu dyskusyjnego marszałek podkreślał, że od oceny funkcjonowania małego ruchu granicznego między Polską i Rosją zależeć będzie wprowadzanie podobnych ułatwień na innych granicach zewnętrznych UE.

- Większych zmian w funkcjonowaniu małego ruchu granicznego nie przewidujemy, bo jest on przedmiotem uregulowań europejskich, Chcielibyśmy jednak rozszerzenia małego ruchu na wszystkie warmińsko-mazurskie powiaty. Podtrzymujemy od dawna prezentowane nasze stanowisko w tej materii. Dodatkowo chcemy uruchomić morskie przejście graniczne w Elblągu, bo do tej pory mieszkańcy obu przygranicznych rejonów mogą poruszać się tylko przejściami samochodowymi. Dążymy też do uruchomienia przejścia kolejowego i uruchomienia linii kolejowej Olsztyn – Kaliningrad – mówił marszałek Protas.

- Najlepsze oceny małemu ruchowi granicznemu wystawia „głosowanie” samych mieszkańców przygranicznych regionów. Najlepsze głosowanie to ruch przez przejścia graniczne. Jeśli mały ruch graniczny, mimo trudnej sytuacji geopolitycznej, się zwiększa i coraz więcej Polaków jak i Rosjan przekracza granicę to znaczy, że jest to dobre rozwiązanie – mówił marszałek Protas.

Podobną ocenę sformułowam starosta bartoszycki Wojciech Prokocki. Zapytany o rozwój przedsiębiorczości w powiecie bartoszyckim odparł, że to już nie jest rolą administracji.

- O ile umożliwienie łatwiejszego poruszania się przez granicę jest rolą administracji, to rozwój gospodarczy zależy przede wszystkim od inwencji i pomysłu samych przedsiębiorców – mówił.

- Musimy wykorzystać pojawiającą się szansę związaną z mistrzostwami świata w piłce nożnej jakie m.in. w Kaliningradzie będą się odbywały. Dziś na konferencję przyjechali przedstawiciele władz obwodu, rosyjskiej dyplomacji i mnóstwo rosyjskich dziennikarzy, którzy promować będą tę imprezę. Bartoszyce muszą na tym skorzystać, nasi mieszkańcy, nasi przedsiębiorcy muszą na tym zarobić – mówił Prokocki.

- Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim tym, którzy 3 lata temu podpisali umowę o małym ruchu granicznym i tym, którzy przez 2 lata funkcjonowania małego ruchu ten ruch zapewniają i obsługują. Dziękuję też organizatorom tej konferencji na której nie mogło mnie zabraknąć - mówił Nikołaj Cukanow - gubernator obwodu kaliningradzkiego.

- Za potrzebą jego utrzymywania mówią same liczby. Co roku wzrasta liczba osób korzystających z tego udogodnienia. Dziś jest to około 6 milionów przekroczeń granicy. Mały ruch graniczny jest pozytywnym przykładem, który chcemy pokazywać, aby ostatecznie doprowadzić do ruchu bezwizowego między Rosją a Unią Europejską. To jest nasza przyszłość. Na razie jednak popieramy starania samorządu województwa warmińsko-mazurskiego o rozszerzenie strefy objętej udogodnieniami MRG na wszystkie powiaty województwa. To zostanie z radością przyjęte przez naszych obywateli. Proszę zauważyć, że na początku funkcjonowania MRG Rosjanie przejeżdżali do Polski głównie na zakupy. Teraz jeżdżą także aby wypoczywać i korzystać z usług. To kolejny pozytywny przykład, że jest to niezwykle potrzebne mieszkańcom przygranicznych regionów udogodnienie. Wzrasta wymiana towarowa między naszymi regionami, co w czasie kryzysu ekonomicznego nie jest bez znaczenia dla zwykłych obywateli, którzy mogą sami sobie pomóc kupując taniej w Polsce, czy Polacy w obwodzie – mówił Nikołaj Cukanow.

Podkreślał też, że mimo tego, że mały ruch graniczny funcjonuje dobrze i spełnia swą podstawową rolę czyli umożliwienie poznawania się wzajemnego i zbliżania obywateli obu krajów, to nie można go nie ulepszać i doskonalić.

- Jeśli poprzestaniemy na tym, co jest obecnie, to nie będziemy się rozwiajać. MRD wymaga ciągłych ulepszeń, ułatwień, ciągłej troski – mówił Cukanow.

W podobnym tonie wypowiadali się wojewóoda Podziewski i marszałek Protas pokazując przykłady rozbudowy i modernizacji dróg prowadzących w kierunku obwodu kaliningradzkiego. Marszałek poinformował też, że już wkrotce możliwe będzie rozpoczęcie budowy drugiego mostu nad Łyną w Bartoszycach wrz zdrogą prowadzącą m.in. w kierunku przejścia granicznego, które po polskiej stronie jest obecnie modernizowane i rozbudowywane.

- Czy planujemy modernizację i przebudowę przejścia granicznego w Bagrationowsku? Odpowiem krótko, że tak. To związane jest i konieczne w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami w piłkę nożną, ale i dla ułatwienia dla wciąż zwiększającej się liczby przekraczających granicę w tym miejscu. Mieszkanców powiatu bartoszyckiego mogę zapewnić, że ruch graniczny zostanie usprawniony nie tylko po polskiej stronie granicy. Przebudujemy też nasze terminale i to już wkrótce – zapewnił Cukanow.

Jednoznacznie pozytywnie o ruchu bezwizowym wypowiadali się tez konsulowie z obu stron granicy. Aleksandr Karaczewcew mówił, że mimo kryzysu ukraińskiego Rosjanie widzą, że po polskiej stronie granicy dla nich nic się nie zmieniło, że stosunki międzyludzkie są takie jak przed kryzysem.

- Mały ruch graniczny będziemy pokazywać na polsko-rosyjskich spotkaniach dyplomatycznych wszystkich szczebli przekonując, że jest on doskanałym przykładem tego jak powinna wyglądać współpraca między narodami i między ludźmi mówił konsul Aleksandr Karaczewcew.

Konsul Marcin Nosal, podobnie jak jego rosyjski odpowiednik zapewniali, że obecnie nie ma żadnych biurokratycznych przeszkód, czy kolejek po uzyskanie powolenia na MRG.

- Wydaliśmy już około 250 tys. pozwoleń. To więcej niż 1/4 wszystkich mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i – co ważne – Rosjanie z tych pozwoleń korzystają a nie trzymają w domu w paszportach. Obecnie 50% ruchu na granicy z obwodem to ruch na podstawie pozwoleń MRG – informował konsul Nosal.

- Chcę też rozwiać wszelkie obawy, które pojawiały się przed uruchomieniem MRG m.in. o napływ przestępców, zwiększoną przestępczość. Nic takiego nie nastąpiło. W okresie 2 lat odnotowaliśmy około 80 przypadków naruszeń rygorów MRG polegających głównie na przekroczeniu stref MRG. Przy ogólniej liczbie przyjeżdżających do nas gości z Rosji to liczba, której nawet nie powinienem wymieniać – mówił Marcin Nosal.

Konferencję kończyły prezentacje dotyczące m.in. stanu przygotowań obwodu kaliningradzkiego do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r., wpływu małego ruchu na turystykę i na rozwój gospodarczy obwodu kaliningradzkiego, wpływu MRG na rozwój infrastruktury w Polsce.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lolek #1509396 | 79.190.*.* 16 paź 2014 13:32

  wygląda to tak jakby Rudy miał wszystkie zasługi a tu administracja rządowa wszystko zrobiła!!! Ale Rudy jak zwykle spija śmietankę - wszędzie Go pełno, wszystko Jego zasługa! Wciska się zawsze i wszędzie a Jego ludzie? od nich psy powinny się uczyć wiernopoddaństwa. Ot, zuch jeden, takich nam trzeba! Tylko, że w Elblągu to chyba jakoś nie ugra wiele - tam ludziska wiedzą co kto jest. Tu zresztą też chyba wiedzą i ta Pani szans nie będzie miała!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. szacun #1508939 | 203.88.*.* 16 paź 2014 00:45

  towarzysz Cukanow, szacun , litrowy ryj !

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Henryk Z. #1508873 | 37.209.*.* 15 paź 2014 22:25

  Co ten marszałek p.Jacek Protas na wyczyniał w Dębówku najlepszego.Zapowiedział,że będzie budowana linia kolejowa Olsztyn-Kaliningrad.A Głomno,przecież to temat wyborczy nr.1 byłych,obecnych,przyszłych burmistrzów,starostów.Sorry OBECNYCH.Temat rozprysł im się jak rtęć z rozbitego termometru.Kilkakrotnie zapowiadałem,że o przejściu granicznym Głomno,trzeba zapomnieć-jego nie będzie.By najmniej ,za mojego życia,chociaż życzę sobie długowieczności i wszystkim co jeszcze w p.g.Głomno wierzą.Resztę nadziej rozwiał dyrektor Infrastruktury PKP Olsztyn dokonując objazdu kontrolnego tych obszarów PKP.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. dzik #1508493 | 203.88.*.* 15 paź 2014 17:06

  tawarisz Cukanow - maladziec ! Obryt , abmyt, niemnozka podpit !

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5