Zółty tydzień: Zadbaj o swoją wątrobę

2014-10-03 09:11:01(ost. akt: 2014-10-03 09:25:12)

Autor zdjęcia: materiału organizatora

Już po raz 29. każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, będzie miał okazję skorzystać z akcji Żółty Tydzień. Akcja ma na celu edukację na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby oraz popularyzację szczepień ochronnych. Tegoroczny Żółty Tydzień potrwa od 6 do 17 października.
WZW typu B – zakażenie i profilaktyka
Do zakażenia dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości skóry i podczas kontaktu z zakażoną krwią lub wydzielinami osoby chorej.

Niewielka ilość krwi, nawet mniej niż jedna kropla, może być przyczyną zakażenia. Wirus jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Sytuacje, w których może dojść do zakażenia dotyczą zarówno zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, takich jak tatuowanie, zabiegi fryzjerskie, kosmetyczne lub stomatologiczne, wykonywane skażonym sprzętem. Skuteczną i sprawdzoną metodą profilaktyki WZW typu B są szczepienia ochronne.

WZW typu A - profilaktyka zalecana szczególnie turystom
Wirusowe zapalenie wątroby typu A zwane potocznie "żółtaczką pokarmową" lub "chorobą brudnych rąk" jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób zakaźnych na świecie.

Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, spożycie skażonej wirusem żywności lub wody, nawet w postaci kostki lodu w napoju czy podczas mycia zębów przy użyciu wody z kranu. Szczepienie zalecane jest szczególnie osobom nieuodpornionym, wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A.

Skorzystaj z akcji Żółty Tydzień
Punkty szczepień biorące udział w akcji Żółty Tydzień, oferują szczepionki skojarzone zabezpieczające jednocześnie przed zachorowaniem na WZW typu B i typu A oraz szczepionki monowalentne zabezpieczające przed jedną z tych chorób.

Podstawowy schemat szczepienia przeciw WZW typu B składa się z trzech dawek - pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą po upływie 1. miesiąca, natomiast trzecią po upływie pół roku od przyjęcia pierwszej dawki.

W przypadku szczepienia przeciwko WZW typu A przyjmuje się dwie dawki, optymalnie w odstępie 6-12 miesięcy.

Należy pamiętać, że tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A i typu B.

Więcej informacji na temat profilaktyki wirusowych zapaleń wątroby oraz adresy punktów szczepień można znaleźć na stronie www.zoltytydzien.pl

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Bartoszycach

Pamiętaj o nowym wydaniu "Gońca".

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Władeczek #1499966 | 83.9.*.* 4 paź 2014 23:23

    Pizłem setkę ruskiej,zagryzłem mirabelką, pierdłem i wątroba przestała boleć. Będzie dobrze jak będzie opór ruskiej okowity.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Trunkowy Miś #1498846 | 83.28.*.* 3 paź 2014 10:29

    Walnąć ze trzy razy dziennie lufę ruskiej gorzały a nasza wątroba będzie jak maluch po kapitalnym remoncie u któregoś młotka ( zakład mechaniczny w Górowie Ił.)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5